Kurczak z lasu. Majowy grzyb doskonały na kotlety lub nuggetsy
Żółciak siarkowy spotykany jest pod nazwą grzyb kurczak lub kurczak z lasu. Nie sposób nie zauważyć go lesie, ponieważ pojawia się na pniach drzew. Aby był jadalny, należy dokładnie go umyć i gotować przez kilkanaście minut. Jak wykorzystać żółciaka siarkowego w kuchni?
1. Grzyb kurczak jest jadalny?
Żółciak siarkowy (kurczak z lasu) to grzyb majowy o charakterystycznym wyglądzie. Ma intensywny, żółtopomarańczowy kolor i porasta pnie drzew liściastych, w związku z tym bardzo łatwo go znaleźć.
Znany jest również pod innymi nazwami, takimi jak huba żółta, huba siarkowa, a nawet żagiew Rostafińskiego. Największą popularnością wśród grzybiarzy cieszy się jednak określenie grzyb kurczak, ponieważ po obróbce termicznej przypomina on w smaku i konsystencji mięso drobiowe.
Żółciaka można jeść, ale wyłącznie po ugotowaniu, usmażeniu lub uduszeniu. W wersji surowej jest niebezpieczny dla zdrowia i nie należy go spożywać. Co ciekawe, starsze grzyby z tego gatunku również nie są jadalne, nawet pomimo dużej ilości przypraw są niesmaczne i przypominają karton.
Z tego względu najlepiej zbierać kurczaki z lasu w maju i czerwcu, jedynie wtedy poznamy ich niecodzienny smak. Dodatkowo są to grzyby niskokaloryczne, ale bardzo sycące. Mogą je spożywać osoby walczące z nadwagą lub otyłością.
2. Żółciak siarkowy - jak przyrządzić?
Żółciak siarkowy jest nietypowym grzybem, ponieważ rośnie na pniach drzew, należy odciąć go nożykiem przy samej korze. Konieczne jest również jego dokładne oczyszczenie, umycie i pokrojenie w dowolne kawałki.
Grzyba kurczaka można również obgotować w całości, ale zajmuje to więcej czasu, plasterki wymagają ok. 15 minut we wrzącej wodzie. Po odcedzeniu żółciaka można smażyć, wrzucić do zupy, wykorzystać do domowego pasztetu lub zapiekanki.
Największą popularnością cieszą się jednak nuggetsy z grzyba kurczaka, które są wegetariańskim zamiennikiem tej smacznej przekąski. Obgotowanego żółciaka należy doprawić ulubionymi przyprawami, obtoczyć w panierce i usmażyć na tłuszczu. W ten sposób można również przyrządzić kotlety z kurczaka z lasu, według wielu osób, smakują one jak zrobione z piersi kurczaka.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl