Trwa ładowanie...

Łączenie alkoholu z napojami dietetycznymi sprawi, że szybciej się upijesz

Mieszasz alkohol z napojami dietetycznymi? Pozornie zdrowszy wybór sprawi, że upijesz się o 18 proc. szybciej niż wybierając sok czy napój gazowany z cukrem. To nie wszystko – od drinków bez dodatku cukru uzależnisz się szybciej.

Zobacz film: "Ogranicz alkohol. Powoduje demencję"

spis treści

1. Alkohol i napoje bez cukru

Naukowcy z Uniwersytetu w Kentucky przeprowadzili badania mające na celu pokazać różnice między spożywaniem alkoholu z napojami słodzonymi i tymi bez cukru, ale ze słodzikami, np. dietetyczną colą.

Grupa 20 kobiet i mężczyzn została podzielona na dwie grupy. Pierwsza z nich piła drinki z lemoniadą słodzona słodzikami, druga z tradycyjną. Ilość dodanego alkoholu była identyczna.

Alkohol z napojami bez cukru
Alkohol z napojami bez cukru (iStock)

Wyniki badań zaskoczyły badaczy. Grupa, która piła drinki bez cukru w wydychanym powietrzu miała więcej promili, niż ci, którzy spożyli taką samą ilość alkoholu, ale z napojami słodzonymi cukrem.

Okazało się, że cukier spowalnia wchłanianie się alkoholu, podobnie jak jedzenie.

Cukier w napojach
Cukier w napojach

Co ciekawe, osoby, które miały wyższe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, nie czuły większego upojenia alkoholowego.

Naukowcy doszli do jeszcze jednego ciekawego wniosku – picie alkoholu z napojami słodzonymi słodzikami szybciej uzależnia.

Alkohol z dietetyczną colą
Alkohol z dietetyczną colą (iStock)

Co prawda badacze z Uniwersytetu w Kentucky zaznaczają, że będą jeszcze prowadzili szczegółowe badania w tym kierunku, jednak już teraz przestrzegają przed napojami dietetycznymi.

Możliwe, że za kilka lat powstaną oficjalne ostrzeżenia przed mieszaniem alkoholu z napojami bez cukru jednak na to musimy jeszcze poczekać.

Zobacz także: Wszywki alkoholowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza