Liście eukaliptusa – właściwości i zastosowanie
Liście eukaliptusa to najcenniejszy surowiec drzewa eukaliptusowego. Wykorzystuje się je do produkcji olejku, a w postaci wysuszonej do przygotowywania naparów i rozgrzewających nalewek. To również doskonała przyprawa do rosołu i dań mięsnych. Jakie właściwości mają liście eukaliptusa?
1. Co to są liście eukaliptusa?
Liście eukaliptusa mają charakterystyczny wygląd i cenne właściwości. Pozyskuje się z nich olejek eukaliptusowy, który jest szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjnym i technicznym. Są także wykorzystywane w postaci suszonej. Eukaliptus to rodzaj rośliny należącej do rodziny mirtowatych, który obejmuje około 700 gatunków. To wiecznie zielone w sprzyjających warunkach może dorastać do nawet 100 m wysokości. Jego ojczyzną jest Australia i Nowa Gwinea. Rośnie także w południowo-wschodniej Indonezji i na Filipinach.
To również rośliny ozdobne hodowane w przydomowych ogrodach. Wykorzystuje się je także do nasadzeń na terenach bagiennych i okresowo podmokłych, ponieważ przyczyniają się do szybkiego osuszenia obszaru bez wyjaławiania gleby. Ma to związek ze wzmożonym poborem wody z gleby i przyspieszonym parowaniem całą powierzchnią liści. Co ciekawe, drzewa nie dają dużo cienia, ponieważ liście eukaliptusa ustawiają się brzegiem do słońca.
2. Właściwości zdrowotne liści eukaliptusa
Liście eukaliptusa posiadają wiele właściwości zdrowotnych, co ma związek z obecnością garbników oraz dużych ilości olejków eterycznych. To eukaliptol odpowiedzialny za charakterystyczny aromat liści, jak również kwas chlorogenowy, ferulowy, kawowy oraz flawonoidy, kwasy trójterpenowe i polisacharydy. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość tanin.
Liściom eukaliptusa przypisuje się działanie uspokajające i relaksujące: poprawiają samopoczucie i ułatwiają zasypianie, działają odświeżająco, energetyzująco i oczyszczająco. Wykazują także właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwwirusowe, przeciwzapalne, wykrztuśne i rozgrzewające. To dlatego sprawdzają się w leczeniu różnych infekcji i zakażeń. Liście eukaliptusa łagodzą takie objawy jak kaszel, katar czy ból gardła, ale i sprawdzają się w przypadku chorób skórnych, na przykład łuszczycy czy opryszczki. Liście rośliny skracają także czas trwania biegunki, wpływają też na poprawę pracy jelit. Rozluźniają mięśnie gładkie, co zmniejsza bóle kolkowe w obrębie jamy brzusznej. Pobudzają także wydzielanie żółci, a przyjmowane rano na czczo wspomagają kuracje antypasożytnicze. Niegdyś australijscy Aborygeni leczyli nimi gorączkę i stany zapalne skóry, a także opatrywali rany. Stosowano je również w przypadku takich chorób jak cholera, malaria czy tyfus.
3. Zastosowanie liści eukaliptusa
Eukaliptus jest wykorzystywany do produkcji olejków, ale i maści o działaniu wykrztuśnym oraz poprawiających drożność dróg oddechowych. Ułatwia oddychanie, odświeżają oddech, pomaga też zwalczać bakterie w jamie ustnej i układzie pokarmowym. Suszony eukaliptus, który można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnie, jak i w internecie, można wykorzystać w domu i:
- przygotować napar,
- zrobić nalewkę,
- traktować je jak przyprawę do rosołu, dań mięsnych na bazie dziczyzny oraz baraniny,
- robić inhalacje z liśćmi eukaliptusa, które mogą pozytywnie wpływać na pracę układu nerwowego, załagodzenie stresu i problemy górnych dróg oddechowych.
Z uwagi na brak badań, liście eukaliptusa nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.
4. Jak zrobić napar i nalewkę z liści eukaliptusa?
Aby przygotować napar z liści eukaliptusa, wystarczy zalać łyżeczkę suszu 250 ml gorącej wody. Napój trzeba odstawić na kwadrans do zaparzenia. Przed wypiciem należy go przecedzić. Warto po niego sięgać po ciężkim dniu czy przed snem. By zrobić nalewkę z liści eukaliptusa, należy 50 g liści eukaliptusa zalać 250 ml alkoholu 40-60% alkoholu. Tak przygotowaną nalewkę trzeba odstawić na co najmniej dwa tygodnie w ciemne miejsce.
Nalewka z liści eukaliptusa: relaksuje i rozluźnia, rozgrzewa, * leczy: działa antybakteryjne i wykrztuśne, łagodzi kaszel i katar oraz inne objawy infekcji.
Łagodzi także dolegliwości związane z nieżytem jelit, hamuje biegunkę, pomaga wrócić do zdrowia po przebytej chorobie. Liście eukaliptusa należy stosować z umiarem, gdyż w nadmiarze mogą powodować biegunkę, nudności i zaburzenia pracy serca. Mogą także podrażniać nerki i objawiać się bolesnymi skurczami brzucha, a także wykazywać właściwości halucynogenne.