Trwa ładowanie...

Mało znane warzywo nieocenione w diecie diabetyka. Obniża poziom cukru w kilkadziesiąt minut

 Karolina Rozmus
10.12.2021 16:12
Mało znane warzywo nieocenione w diecie diabetyka. Obniża poziom cukru w kilkadziesiąt minut
Mało znane warzywo nieocenione w diecie diabetyka. Obniża poziom cukru w kilkadziesiąt minut (Pixabay)

Cukrzyca – zwłaszcza cukrzyca typu 2 – staje się powoli plagą XXI wieku. O wzroście zachorowań i pesymistycznych prognozach na przyszłe lata mówi WHO i inni eksperci z całego świata. Ale cukrzycy typu 2 można zapobiegać i można z nią walczyć za pomocą diety. Przysłuży się temu zwłaszcza jedno warzywo, a właściwie – owoc.

spis treści

1. Cukrzyca – czynniki ryzyka

Otyłość i złe nawyki żywieniowe, prowadzące do insulinooporności to częste przyczyny wystąpienia cukrzycy typu 2, która uznawana jest dziś za chorobę cywilizacyjną.

Niestety choroba może pozostawać w utajeniu przez wiele lat, po cichu siejąc spustoszenie w organizmie. Winien jest stale utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi.

Zobacz film: "Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy"

Choć cukrzyca może mieć także podłoże genetyczne, to często czynnik środowiskowy jest dominujący. A eksperci podkreślają, że nad nim możemy zapanować – właśnie poprzez dietę.

W tym kontekście szczególnie interesujące są badania nad jednym, nietypowym w naszym klimacie, warzywem. Zamiast podnosić poziom cukru, w krótkim czasie go obniża.

2. Okra obniża poziom glukozy

Tym warzywem jest okra (inaczej piżmian jadalny lub ketmia) – warzywo uprawiane w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Należy do tej samej rodziny, co bawełna i hibiskus, mimo że w wyglądzie wygląda jak zielony, prążkowany strąk papryki.

W rzeczywistości jest owocem, choć nie znajduje zastosowania w deserach i nie ma w niej typowej dla owoców słodyczy. Jest popularna w krajach Azji czy Afryki, u nas mało znana, choć występuje już w marketach – wystarczy dobrze poszukać.

A warto – ketmia w smaku przypomina cukinię i można jeść ją na surowo, piec, gotować i smażyć. Ale przede wszystkim jest bardzo zdrowa. Niskokaloryczna, w ok. 90 proc. składająca się z wody, a mimo to o wysokiej zawartości białka i błonnika.

Zawiera kwas foliowy i antyoksydanty, a także bogata jest w kwasy tłuszczowe nienasycone, więc powinny o niej pamiętać zwłaszcza osoby narażone na choroby układu krążenia. A także diabetycy. Oto dlaczego.

3. Badania potwierdzają skuteczność

"[Te] delikatne strąki są bardzo niskokaloryczne, dostarczają zaledwie 30 kalorii na 1 gram i nie zawierają tłuszczów nasyconych ani cholesterolu" – wyjaśnia Diabetes UK.

Jedno z badań wskazuje, że moczenie okry przez całą noc w wodzie i wypijanie soku z niej następnego dnia w znaczący sposób obniża poziom cukru we krwi.

Okrę można jeść na wiele sposobów - gotowaną, smażoną, a nawet na surowo
Okrę można jeść na wiele sposobów - gotowaną, smażoną, a nawet na surowo (Pixabay)

Przeprowadzone na zwierzętach badania wykazały, że ok. 25-50 mg/kg soku z okry potrafi obniżyć poziom cukru we krwi w ciągu 30 minut od podania, działając podobnie jak lek przeciwcukrzycowy. Indyjscy badacze podkreślili, że okra ma "potencjał przeciwcukrzycowy".

Inne badanie, bazujące na wspomnianym już, potwierdziło, że nie tylko picie soku z okry, ale także spożywanie tego warzywa wpływa pozytywnie na normowanie poziomu glukozy we krwi.

Również badanie, którego wyniki opublikowano w "Journal of Pharmacy & BioAllied Science" potwierdza takie działanie ketmi. Tym razem badacze podawali myszom suszoną i zmieloną skórkę okry, a zdrowotne efekty zaobserwowali u zwierząt po 10 dniach regularnego spożywania piżmiana.

4. Okra nie tylko dla cukrzyków

Szereg badań potwierdza, że egzotyczna okra ma potencjał nie tylko w walce z cukrzycą – wysokie stężenie dwóch witamin – A i C - w okrze sprawia, że może ona być sprzymierzeńcem w walce z nowotworami, zwłaszcza z rakiem jelita grubego.

Dodatkowo okazuje się, że regularne jedzenie okry wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, co sprawia, że o piżmianie możemy też mówić w kontekście profilaktyki chorób układu krążenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze