Mandarynka - odmiany, właściwości, kalorie, potrawy
Mandarynka to słodki owoc lubiany przez dzieci i dorosłych. Ich niepowtarzalny aromat kojarzy się wielu osobom z okresem świąt Bożego Narodzenia. Warto aby mandarynka znalazła się w naszej diecie nie tylko od święta, ale również na co dzień. Mandarynki mają wiele cennych składników odżywczych, dzięki czemu wpływają bardzo dobrze na funkcjonowanie naszego organizmu. Mandarynka to połączenie tego, co przyjemne, czyli smaku i niepowtarzalnego aromatu z tym, co pożyteczne, a więc właściwościami prozdrowotnymi.
1. Jakie są odmiany mandarynek?
Mandarynka to egzotyczny owoc cytrusowy. Jest uprawiana w krajach o ciepłym klimacie, m.in. w basenie Morza Śródziemnego, w Brazylii i na południu Stanów Zjednoczonych. Wyróżniamy wiele odmian mandarynek, m.in. tangerynki, klementynki, tangela, satsuma.
Czym charakteryzują się wymienione odmiany? Mają różne rozmiary – można spotkać się zarówno z dużymi okazami (jak np. pomarańcza), jak i małymi (wielkością przypominające orzecha). Tangerynki mają skórkę w kolorze czerwonawym.
Klementynka to efekt skrzyżowania gorzkiej pomarańczy oraz mandarynki. Mają one lekko kwaskowaty miąższ, bardzo łatwo ściąga się z nich skórkę, mają niewiele pestek. Klementynki można bez problemu zakupić w supermarketach, a nawet osiedlowych warzywniakach, jednak są zazwyczaj droższe niż zwykłe mandarynki.
Odmiana tangela toskrzyżowana mandarynka z grapefruitem. Jej smak jest ostry i orzeźwiający, zaś skóra luźna. Mandarynka tangelama specyficzny wygląd, różni się nieco od innych odmian. Ta odmiana jest okrągła, a na szczycie ma charakterystyczne zwężenie. Pamiętajmy, by podczas zakupu tego owocu, zwrócić uwagę, czy skórka jest równo ubarwiona – dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybierzemy najlepszy jakościowo okaz.
Mandarynka satsuma to odmiana, która zawiera bardzo mało pestek. Jej skórka jest cienka, ma barwę jaskrawoczerwoną z zielonymi plamkami. Kupując tę odmianę, wybierajmy dojrzałe okazy (mogą być nierównomiernie zabarwione). Jeśli przez przypadek wybierzemy te niedojrzałe, to powinniśmy się liczyć z tym, że będzie nam je bardzo trudno obrać.
2. Zdrowotne właściwości mandarynki
Mandarynka jest bogata w witaminy. Zawiera między innymi witaminę C, która wspomaga pracę układu krwionośnego. Jest naturalnym antyoksydantem – działa przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. Witamina C zwiększa przyswajalność żelaza, dlatego osoby ze skłonnością do anemii powinny przyjmować preparaty z żelazem lub naturalnie wzbogacić swoją dietę o ten pierwiastek, ale nie mogą zapominać o tym aby, zatroszczyć się o przyjmowanie witaminy C.
Mandarynka jest także źródłem innego przeciwulteniacza - witaminy A. Ta witamina bardzo dobrze wpływa na wygląd skóry. Ponadto jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządów wzroku - chroni przed chorobami oczu, takimi jak jaskra czy zaćma. Zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych. Mandarynka mają więcej witaminy A niż np. cytryna, pomarańcze czy pomelo.
Dzięki częstemu jedzeniu mandarynek dostarczamy swojemu organizmowi nie tylko porcję witamin, ale również wapń, potas, fosfor. Wapń wpływa korzystnie nie tylko na układ kostny, ale również układ nerwowy.
Potas usprawnia procesy myślowe, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu i mięśni. Z kolei fosfor bierze udział w wielu procesach biochemicznych zachodzących w organizmie. Mandarynki mogą spożywać osoby, które cierpią na cukrzycę. Indeks glikemiczny tych owoców wynosi 30.
3. Ile kalorii zawiera jeden owoc?
Wszyscy, którzy dbają o swoją sylwetkę, a jednocześnie uwielbiają mandarynki, mogą od czasu do czasu bez wyrzutów sumienia sięgnąć po te owoce. W jednym owocu znajduje się bowiem około 30 kalorii.
4. W jakiej postaci spożywać mandarynki?
Mandarynka najczęściej spożywana jest na surowo – niektórzy twierdzą, że zjedzenie tylko jednego owocu jest niemożliwe, po skosztowaniu pierwszego nie można się po prostu od nich oderwać. Mandarynki są wykorzystywane też do przygotowania soków czy dżemów. Jeśli nie chcemy robić z nich przetworów, to powinniśmy je dosyć szybko spożyć. Mandarynki, podobnie jak inne cytrusy, w chłodnym pomieszczeniu wytrzymają około 7 dni.
Mandarynki doskonale sprawdzają się jako dodatek do sałatek owocowych. Są słodkie, a jednocześnie lekko kwaskowate, więc doskonale urozmaicają smak tej potrawy. Sałatka owocowa może być podana zarówno na śniadanie, jak i podwieczorek czy kolację. Jest smaczna, a jednocześnie dostarcza niezbędnych witamin i minerałów. Mandarynki możemy też dodać do galaretek owocowych.
Ponadto owoce te często są wykorzystywane do dekorowania deserów, np. ciast czy musów owocowych. Mandarynki oczywiście nie muszą być tylko składnikiem słodkich dań. Osoby lubiące eksperymentować w kuchni dodają je do sałatek warzywnych, zup, a nawet dań mięsnych.