Mięsożercy kontra wegetarianie: jaka dieta pomaga żyć dłużej i zdrowiej?
Od dawna wiadomo, że długość życia w dużej mierze zależy od kombinacji genów i czynników środowiskowych. W badaniach przeprowadzonych przez duńskich naukowców, którymi objęto identycznych bliźniaków, oszacowano jednak, że wiek, w którym umieramy zależy w nie więcej niż 30 procentach od genów, co oznacza, że największy wpływ na długość życia ma środowisko.
Spośród wielu czynników środowiskowych, kilka zostało dokładnie przebadanych. Jednym z obszarów poddanych analizie był wpływ ograniczenia liczby spożywanych kalorii na długość życia.
Dotychczasowe badania wskazują na to, że ograniczenie kalorii może dodać nam kilka lat. Analizy te były przeprowadzone na zwierzętach, postanowiono zatem sprawdzić, czy potwierdzi się to u ludzi.
Naukowcy, którzy śledzili niemal 100 tysięcy Amerykanów przez pięć lat, wykazali, że osoby niejedzące mięsa były obarczone niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w trakcie trwania badania niż te jedzące mięso. Efekt ten był szczególnie widoczny u mężczyzn.
Kolejne analizy dostępnych badań wykazały, że diety o niskiej zawartości mięsa są związane z większą długością życia. Im dłużej taki sposób żywienia był stosowany, tym lepszy niósł rezultat. Nie wszystkie badania są jednak zgodne. Niektóre wykazują nieznaczną różnicę w długości życia między mięsożercami i wegetarianinami lub całkowity jej brak.
ZOBACZ TAKŻE
Jasne jest to, że dieta bezmięsna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, a nawet nowotwory. Istnieją pewne dowody na to, że weganizm stanowi dodatkową ochronę przed chorobami w porównaniu do wegetarianizmu.
Nadal nie możemy jednak jednoznacznie stwierdzić, że unikanie mięsa zwiększa żywotność.
Pierwszą rzeczą, którą należy podkreślić jest to, że ludzie żyją dłużej niż inne stworzenia. To sprawia, że bardzo trudno jest przeprowadzić badania, które mierzą wpływ czegokolwiek na długowieczność (autor musiałby czekać około 90 lat na wyniki swoich badań).
Z tego powodu naukowcy albo analizują obecne bazy danych z rejestrów medycznych, albo przeprowadzają krótsze badania z udziałem ludzi, na podstawie których eksperci są w stanie stwierdzić, która grupa uczestników była najbardziej narażona na śmierć. Naukowcom trudno jednak znaleźć związek przyczynowo-skutkowy. Może to wynikać z faktu, że wegetarianie żyją zdrowiej, unikają używek, takich jak alkohol, papierosy, kawa.
Kluczem do zdrowego starzenia się jest kontrolowanie czynników środowiskowych, w tym tego, co spożywamy. Z dostępnych dowodów wynika, że unikanie mięsa w diecie może zmniejszać ryzyko wielu chorób pojawiajacych się wraz z wiekiem. Z drugiej strony na pewno dodatkową zaletą jest wykluczenie pozostałych czynników o udokumentowanym negatywnym wpływie na zdrowie, takich jak palenie papierosów.