Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Miłorząb japoński - właściwości, pamięć i koncentracja, działania niepożądane, przeciwwskazania

Avatar placeholder
01.04.2021 12:16
Miłorząb japoński to jeden z najstarszych gatunków drzew
Miłorząb japoński to jeden z najstarszych gatunków drzew (123rf.com)

Miłorząb japoński to drzewo pochodzące z Chin. Liście tej rośliny od wieków wykorzystywane są w tamtejszej tradycyjnej medycynie. Z czasem miłorząb japoński zaczął mieć zastosowanie na całym świecie. Od kilku lat wyciągi z miłorząbu japońskiego zalecane są w terapii schorzeń układu nerwowego takich jak: choroba Alzheimera, miażdżyca naczyń mózgowych, szumy w uszach, demencja naczyniowa, zaburzenia koncentracji uwagi.

spis treści

1. Właściwości miłorzębu japońskiego

Miłorząb japoński to jeden z najstarszych gatunków drzew. Roślina ta wywodzi się z Chin, jednakże można ją spotkać w Europie (m.in. ogród botaniczny w Krakowie) oraz Ameryce Północnej. Miłorząb japoński jako drzewo przetrwał w niemal niezmienionej postaci ponad 150 mln lat.

Wyciąg z miłorzębu japońskiego zawiera ponad 60 bioaktywnych składników, do których należą m.in. flawonoidy i terpeny. Liście miłorzębu japońskiego wykazują właściwości antyoksydacyjne, chronią komórki nerwowe, zapobiegają tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych. Korzystny wpływ miłorzębu japońskiego na zdrowie wynika z jego działania antyoksydacyjnego oraz neuroprotekcyjnego. Miłorząb japoński przede wszystkim chroni komórki i tkanki przed wolnymi rodnikami, które je uszkadzają. Właściwości antyoksydacyjne posiadają obecne w liściach miłorzębu flawonoidy.

Zobacz film: "Pierwsze oznaki zaburzeń pamięci"

W wielu badaniach klinicznych wykazano, iż ekstrakt z miłorzębu japońskiego hamuje syntezę tlenku azotu, który w nadmiarze jest wydzielany w stanach zapalnych, co przyczynia się do uszkodzenia komórek i tkanek. Ponadto zaostrza stan zapalny. W innych badaniach wykazano, że wyciąg z miłorzębu japońskiego zapobiega uszkodzeniom komórek mózgu wywołanym niedokrwieniem wskutek zatoru w naczyniach mózgowych.

2. Co na pamięć i koncentracja

Ekstrakty i wyciągi z miłorzębu japońskiego wspomagają procesy zapamiętywania, koncentrację uwagi. Mechanizm ich działania polega na poprawie krążenia krwi zarówno w naczyniach mózgowych, jak i ciała. Dzięki temu neurony efektywniej przekazują impulsy nerwowe. Spowodowane jest to lepszym dotlenieniem, jak również odżywieniem komórek. Ekstrakty z miłorzębu japońskiego są zalecane osobom pracującym umysłowo, uczącym się. Jako profilaktykę udaru mózgu preparaty z miłorzębu japońskiego powinny przyjmować osoby mające podwyższony poziom cholesterolu we krwi, wysokie ciśnienie tętnicze oraz ze schorzeniami neurologicznymi. Wykazano, iż ekstrakt z miłorzębu japońskiego zapobiega tworzeniu się złogów beta-amyloidu, który uszkadza komórki nerwowe u osób z chorobą Alzheimera.

Ponadto zastosowanie wyciągów z miłorzębu japońskiego w chorobie Alzheimera poprawia:

  • procesy myślenia i zapamiętywania,
  • aktywność dnia codziennego,
  • zachowania społeczne,
  • łagodzi stany depresyjne.

Preparaty z miłorzębu japońskiego należą do jednych z najczęściej stosowanych preparatów fitomedycznych na świecie, gdyż nie tylko poprawiają pamięć. Wykazano, że ekstrakty z rośliny pozytywnie wpływają na funkcje seksualne (podnoszą libido). Przeciwdziałają też zwyrodnieniu plamki oka, jak również wspomagają leczenie astmy oskrzelowej.

3. Działania niepożądane

Na ogół wyciągi z miłorzębu dwuklapowego są dobrze tolerowane, jednakże u niektórych osób mogą powodować nudności, wymioty, biegunki, bóle i zawroty głowy, a także osłabienie, wysypkę skórną oraz kołatania serca).

4. Przeciwwskazania do przyjmowania miłorzębu

Miłorząb japoński nie powinnien być przyjmowany przez wszystkie osoby. Przeciwwskazaniem do przyjmowania miłorzębu japońskiego są:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • wiek poniżej 13. roku życia,
  • przyjmowanie leków antyagregacyjnych i przeciwzakrzepowych – aspiryna, warfaryna, heparyna, gdyż wydłużają czas krwawienia,
  • przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych,
  • hemofilia i inne zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zabiegi chirurgiczne.

Należy pamiętać, że przyjmowanie wyciągów z miłorzębu japońskiego nie zastępuje wizyty u lekarza i w razie przedłużających się dolegliwości, jak szum w uszach, zawroty głowy, należy skonsultować się z lekarzem.

Następny artykuł: Orzechy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze