2 z 7Mięso kurze jest nafaszerowane antybiotykami
To jeden z najpowszechniejszych i najczęściej powielanych mitów. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest zupełnie inna.
Od ponad 20 lat w Polsce obowiązuje zakaz podawania hormonów dla drobiu, a ponad 10 lat temu wprowadzono zakaz podawania antybiotyków w celu przyspieszania wzrostu drobiu.
- Szybki wzrost kurcząt w dość krótkim czasie nie jest wywołany chemicznymi "dopalaczami", a wieloletnią pracą specjalistów, którzy uzyskali odpowiednie szybko rosnące rasy ptaków, przebywające w kontrolowanym środowisku kurnika i otrzymujące prawidłowo zbilansowaną paszę - wyjaśnia Aleksandra Porada, lekarz weterynarii, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności i weterynarii w Krajowej Radzie Drobiarstwa - Izbie Gospodarczej.
Drób może być leczony antybiotykami tylko i wyłącznie w przypadku stwierdzenia przez lekarza weterynarii choroby bakteryjnej.
Po skończonym leczeniu, hodowca - jeszcze przed ubojem - ma obowiązek zastosowania okresu karencji dla takich ptaków, czyli czasu, kiedy kurczęta pozbywają się pozostałości leków z organizmu. Reguluje to prawo.