Trwa ładowanie...

Możesz wypić nawet 25 kaw dziennie. Nowe badania naukowców

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez kawy, ale stara się ją ograniczać, że względu na fakt, że może negatywnie wpływać na pracę naszego serca. Okazuje się, że naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii mają na ten temat inne zdanie.

Zobacz film: "Kawa nie pomoże na kaca. Powszechny mit obalony"

1. Czy kawa szkodzi zdrowiu?

W 2001 roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało badania, z których wynikało, że kawa może wpływać niekorzystnie na elastyczność tętnic i prowadzić do ich twardnienia. To w konsekwencji może skutkować nadciśnieniem.

Wysokie ciśnienie z kolei przyczynia się do zwiększenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Takie wnioski kazały nam się zastanowić nad bezpieczną dawką kofeiny. Pojawiły się też badania mówiące, że umiarkowane spożycie kawy może korzystnie wpływać na zdrowie, ale nie do końca wiadomo było jaka jest górna granica.

Wpływ kofeiny na serce i choroby układu krążenia był analizowany już wieokrotnie. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelajdzie ustalili, że u osób pijących sześć lub więcej kaw dziennie, występuje większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Eksperci z British Heart Foundation są jednak innego zdania. Przedstawili swoje analizy dotyczące bezpiecznej dawki spożycia kawy.

2. 25 filiżanek kawy nie wpływa na pracę serca

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie przeanalizowali nawyki żywieniowe i stan zdrowia ponad 8 tys. Brytyjczyków pod kątem wpływu kawy na zdrowie serca. Podzielili ochotników na trzy grupy: jedna spożywała do 1 filiżanki kawy dziennie, druga 1-3 filiżanki, a trzecia powyżej 3.

Wyniki są zaskakujące. Uczestnicy badania poddani zostali badaniu rezonansem magnetycznym. Badacze wzięli też pod uwagę takie czynniki jak waga, wiek i uzależnienie od papierosów. Okazuje się, że kawa nie ma wpływu na stan tętnic badanych osób.

W badaniu wzięły udział także osoby, które piją do 25 filiżanek kawy dziennie. Średnie spożycie kawy wśród całej grupy wynosiło 5 filiżanek. Wynika z tego, że nawet 25 filiżanek kawy dziennie, nie wpływa negatywnie na pracę serca, a co za tym idzie nie przyczynia się do powstawania udarów i zawałów serca.

Kawosze mogą odetchnąć z ulgą i bez stresu raczyć się kolejną kawą. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych chorób picie kawy jest niewskazane.

Kofeiny zawartej w kawie powinny unikać osoby z chorobami układu pokarmowego, a także kobiety w ciąży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.