Trwa ładowanie...

Czy nadmiar witamin jest szkodliwy?

W każdym kolorowym magazynie namawiają nas do zakupu suplementów, a apteki są nimi wręcz zasypane. Są to tabletki z całą gamą witamin i minerałów bądź też specjalne zestawy na porost włosów, koncentrację, ładną cerę, zmniejszenie apetytu na słodycze… można by mnożyć przykłady. Ale czy nadmiar witamin może szkodzić? Trzeba pamiętać, że nadmiar takich składników może nie tylko nie dawać zadowalających efektów, lecz także czasami być wręcz toksyczny! Pomimo wielu apeli o szkodliwości niekontrolowanego przyjmowania suplementów, świadomość konsumentów jest wciąż niewielka.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

spis treści

1. Hiperwitaminoza

Multiwitaminy
Multiwitaminy

Najnowsze badania dowodzą, że nie zawsze zdrowe pożywienie zawiera wszystkie potrzebne minerały i witaminy....

zobacz galerię

Hiperwitaminoza to zespół objawów chorobowych, który wywołany jest nadmiarem witamin w organizmie. Ze zbyt dużym spożyciem witamin rozpuszczalnych w wodzie organizm jest sobie w stanie poradzić, wypłukując je wraz z moczem. Inaczej przedstawia się sytuacja witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – ich nadmiar grozi „przedawkowaniem”.

Również łykanie jednego, dwóch wybranych składników może mieć fatalne skutki. Nadmiar jednego ze składników może wpływać na wchłanianie i metabolizowanie innych, jak to się dzieje np. w przypadku antagonistycznego działania wapnia i magnezu. Nadwyżka któregoś z nich skutkuje mniejszym przyswajaniem drugiego.

Składnik Do czego może doprowadzić nadmiar witamin?
Witamina A Ociężałość, ospałość, owrzodzenia skóry i łysienie, łamliwość kości, utrata apetytu, zahamowanie wzrostu, zaburzenia pracy nerek
Witamina D Utrata łaknienia, nudności, biegunka, bóle głowy i brzucha, bóle stawów i mięśni, zaburzenia rytmu pracy serca, pocenie się, ospałość
Witamina E Zmęczenie, senność, bóle głowy, osłabienie mięśni, podwójne widzenie, zaburzenia jelitowe
Witamina K Anemia hemolityczna (z rozpadu krwinek), żółtaczka
Witamina C Sensacje żołądkowe, większe ryzyko kamieni nerkowych
Cynk Wymioty, wtórny niedobór miedzi, niedokrwistość
Sód Nadciśnienie, obrzęki, przewodnienie
Fluor Wypłukiwanie wapnia z kości
Magnez Mniejsze przyswajanie wapnia, biegunki, osłabienie
Chrom Zaburzenia działania insuliny, być może działanie nowotworowe

2. Witaminy syntetyczne

Drugim problemem jest szkodliwe działanie przeciwutleniaczy podawanych w za dużych ilościach, kiedy to tracą swoje właściwości i stają się prooksydacyjne. Również niektóre grupy ludzi (jak np. palacze) powinny uważać na duże dawki antyoksydantów. Pacjenci palący tytoń, przyjmujący suplementację β-karotenów oraz witaminy A, cechowali się prawie 30% wzrostem zachorowalności na raka płuc i o 17% wyższą śmiertelnością. Badanie, choć miało trwać 6 lat, zostało przerwane po 4 latach. Również nadmiar witaminy E wydaje się groźny (ryzyko zawału serca i śmierci sercowo-naczyniowej).

Powodów, dla których syntetyczne „witaminy” nie działają tak, jak trzeba, może być wiele. Z pewnością duży wpływ ma fakt sztucznego wyizolowania tychże składników, podczas gdy w naturze towarzyszą im inne, które wzajemnie wspierają swoje działanie. Natura stworzyła idealne proporcje, których człowiek nie umie naśladować.

3. Witaminy podczas ciąży

W czasie ciąży nie należy przyjmować absolutnie ŻADNYCH preparatów, nawet tych nie na receptę, bez uzgodnienia tego z lekarzem prowadzącym. Co prawda kobieta potrzebuje wtedy więcej witamin i składników mineralnych, ale ich nadmiar może być szczególnie niebezpieczny dla dziecka. Dzieje się tak w przypadku hiperwitaminozy witaminy A, której duże ilości wpływać mogą na ryzyko wad czaszki i układu nerwowego. Ponadto kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania podrobów (wątroba), które są wyjątkowo bogatym źródłem witaminy A. Dostarczana w nadmiarze witamina D powodować może deformacje płodu i

choroby kości .

4. Zdrowa dieta

Po raz kolejny okazuje się, że najbezpieczniej jest zainwestować w zdrową, urozmaiconą dietę, dostarczającą wszystkich niezbędnych składników w niezbędnych ilościach. Trudno wtedy o nadmiar któregoś ze składników.

Czy nadmiar witamin jest szkodliwy?
Czy nadmiar witamin jest szkodliwy? (Zdjęcie autorstwa Ben_Kerckx / CC0 1.0)

Jeżeli z jakichś przyczyn wciąż zamierzasz stosować suplementy, warto podsumować ogólną ilość przyjmowanych witamin i składników mineralnych. Często już sama zawartość tabletek i wzbogacanych produktów (płatki śniadaniowe, soki, mleko, margaryna, słodycze…) przekracza RDA (Recommended Dietary Allowances), czyli zalecane dzienne spożycie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.