Trwa ładowanie...

Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem (WIDEO)

Avatar placeholder
05.11.2019 10:12

Nadwaga i otyłość to coraz poważniejszy problem już wśród dzieci i młodzieży. Przyczyn tej sytuacji może być wiele. Co sprawia, że zdrowe odżywianie jest takim problemem dla dzieci? Obejrzyj materiał i posłuchaj, co na ten temat mówią goście studia WP Zuzanna Antecka, dietetyk i psycholog oraz Grzegorz Łapanowski, kucharz i promotor zdrowego żywienia.

W Europie z otyłością boryka się co 4 dziecko. W Polsce nadwagę diagnozuje się u niemal 30 procent nastolatków. Dane te są niebezpieczne, ponieważ źle świadczą o naszej świadomości co do odżywiania, a także o naszych nawykach.

Dane podają, że polskie dzieci są w czołówce w rankingu najbardziej otyłych osób. W Stanach Zjednoczonych problem zaczyna powoli ustępować, natomiast w naszym kraju problem dopiero narasta.

To, czego uczymy nasze dzieci, może zagrozić ich zdrowiu i życia. Dzieci czerpią swoje nawyki, patrząc na starszych w swoim otoczeniu.

Odchudzanie dla każdego dziecka jest męką. Nie rozumieją one, dlaczego muszą rezygnować z ulubionych przekąsek, które jeszcze niedawno były w pełni dozwolone. Dlatego bardzo ważne jest zapobieganie otyłości, żeby nie musieć potem katować dziecko morderczymi dla niego dietami i treningami, na które nie ma ani chęci, ani ochoty.

W innych krajach Europy Wschodniej i Środkowej, między innymi w Wielkiej Brytanii, walka z nadwagą i otyłością wśród dzieci jest obecna w placówkach edukacyjnych. Szkoły i przedszkola podnoszą jakość produktów, które podają najmłodszym w ramach posiłków. Powstają ogródki przyszkolne i przyprzedszkolne, w których organizowane są zajęcia kulinarne dla dzieci. Pojawił się nawet pomysł wprowadzenia tzw. podatku od śmieciowego jedzenia.

Szczególną uwagę zwraca się także na przedsiębiorców, którzy prowadzą zdrowe bazarki owocowo-warzywne w centrach miast. Wpływa to na myślenie dziecka o żywności.

Badania pokazują, że dzieci mogą pokochać zdrową kuchnię, jeśli zostanie im odpowiednio przedstawiona. Wystarczy kilka lekcji prawidłowego odżywiania, przeprowadzonych w atrakcyjny sposób (nauka przez zabawę), a możemy uratować mnóstwo młodych ludzi przed problemem otyłości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.