Trwa ładowanie...

Najlepsze i najgorsze diety 2017 roku

Avatar placeholder
06.12.2019 12:32
Najlepsze i najgorsze diety 2017 roku
Najlepsze i najgorsze diety 2017 roku

Siódmy rok z rzędu dieta DASH została uznana za najlepszą dietę w Stanach Zjednoczonych przez "US News & World Report" w ich corocznym rankingu.

Dieta śródziemnomorska zajęła drugie miejsce (skok z zeszłorocznego czwartego miejsca), a dieta MIND, która jest podobna do dwóch najlepszych, ale skupia się na zapobieganiu spadkowi umiejętności poznawczych, zajęła trzecie miejsce (spadając o jedną pozycję w porównaniu z ubiegłym rokiem).

Dieta DASH oznacza podejście dietetyczne mające na celu powstrzymanie nadciśnienia tętniczego. Została pierwotnie stworzona, aby pomóc ludziom obniżyć ciśnienie krwi, ale jej koncentracja na niskiej zawartości tłuszczu, sodu i posiłkach na bazie roślin została również powiązana z mnóstwem innych korzyści zdrowotnych.

"Brak niespodzianek w tegorocznej najlepszej trójce diet to niespodzianka sama w sobie" - mówi David Katz, dyrektor Centrum Badań Prewencyjnych Uniwersytetu Yale i jeden z ekspertów oceniających diety.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"
Opublikowano ranking najlepszych i najgorszych diet 2017 roku
Opublikowano ranking najlepszych i najgorszych diet 2017 roku (Shutterstock)

Katz dodaje, że patrząc na wszystkie nagłówki gazet odnoszące się do diety, jak również na ogół badań dotyczących zdrowego odżywiania, zalecenia dietetyczne się nie zmieniają. Dzięki temu można powiedzieć, że recepta na utrzymanie odpowiedniej masy ciała i zachowanie zdrowia jest niezmienna.

Dieta fleksitariańska, Mayo Clinic, TLC, Strażników Wagi - wszystkie one wypadły dobrze w ogólnej kategorii najlepszych sposobów żywienia, zajmując wspólnie czwarte miejsce.

Ranking wskazuje również ****najlepszą dietę:

  • dla utraty masy ciała (Strażników Wagi),
  • dla szybkiej utraty masy ciała (Program HMR),
  • dla zdrowego odżywiania (dieta DASH),
  • na bazie roślin (dieta śródziemnomorska),
  • sprzedawaną konsumentom (dieta Mayo Clinic)
  • dla chorych na cukrzycę i choroby serca (dieta DASH).

Za dietę najłatwiejszą do stosowania eksperci uznali Dietę Płodności.

Przeczytaj koniecznie

"Należy pamiętać, że dieta, która jest dobra dla serca, będzie także korzystna dla masy ciała, a także przyczyni się do zapobiegania rakowi i wielu innym chorobom" - mówi dr Katz. "To jest naprawdę dobra wiadomość. Ale należy podkreślić, że wybór diety nadal powinniśmy opierać na własnych priorytetach i stylu, który naszym zdaniem jest najlepszy".

Na ostatnim miejscu w rankingu drugi rok z rzędu znalazła się dieta The Whole30, którą wiele założeń łączy z dietą paleo. Bazuje przede wszystkim na mięsie, warzywach, owocach, jajach, niektórych tłuszczach (takich jak masło klarowane) i owocach morza.

Modne diety Dukana oraz paleo również uplasowały się w dolnej części listy. Zdaniem ekspertów, są one zbyt restrykcyjne i niepotrzebnie wykluczają całe grupy żywności. Ponadto są trudne do stosowania przez długi czas.

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się

zobacz galerię

Cała lista najlepszych diet, w tym szczegółowy profil każdej diety wraz z przykładowymi jadłospisami, został opublikowany na stronie internetowej US News.

Według statystyk, 26 proc. Polaków każdego roku przechodzi na dietę dla celów zdrowotnych lub utraty masy ciała.

"Nasze rankingi najlepszych diet są dostępne dla milionów ludzi na całym świecie, którzy chcą zmienić styl życia, obrać nowe cele związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną" - powiedziała Angela Haupt, zastępca redaktora naczelnego działu zdrowie w US News, w komunikacie prasowym.

"Takie zestawienia pozwolą każdemu człowiekowi samodzielnie ocenić, która dieta będzie najlepiej dopasowana do jego indywidualnych potrzeb".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.