Nawadniaj się!
Czy wiesz, że ciało człowieka składa się w większości z wody? Właśnie dlatego racjonalne nawodnienie organizmu stanowi podstawę jego właściwego funkcjonowania.
Woda jest nam niezbędna do prawidłowego działania. Stanowi ważny składnik każdej komórki, jest częścią krwi, mózgu i mięśni. Bierze udział w procesach zachodzących w naszym ciele, między innymi regulując temperaturę naszego organizmu. Stanowi też istotny składnik pokarmowy, nośnik substancji odżywczych, ale i rozpuszczalnik dla wielu substancji.
Regularne picie wody nie tylko pozwala na sukcesywne uzupełnianie niedoboru płynów, ale i usprawnia proces pozbywania się toksyn z ciała. Właściwe nawodnienie to też prawidłowa praca nerek, usuwanie z komórek produktów przemiany materii oraz lepszy metabolizm.
1. Kiedy należy pić?
Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5 -2 litrów płynów dziennie. Zapotrzebowanie na nie uzależnione jest jednak od naszej wagi czy trybu życia. Powinniśmy więcej pić w czasie wysiłku fizycznego, czy wysokiej temperatury panującej na zewnątrz. Dlaczego nawodnienie jest tak ważne w czasie aktywności?
Woda bierze udział w transporcie tlenu w organizmie, jak również stanowi dużą część składu osocza, mięśni oraz występuje w kościach. Pamiętajmy, że podczas uprawiania sportu, aby nie doszło do przegrzania, intensywnie się pocimy, spadek ilości płynów wiąże się z utratą masy naszego ciała i powoduje osłabienie wydolności fizyczno- psychicznej.
Wspomniane czynniki sprawiają, że woda jest szybciej wydalana. Z tej przyczyny musimy przyswajać jej więcej. Podobnie jest w przypadku gorączki. Pierwsze objawy odwodnienia to pragnienie, osłabienie, bóle i zawroty głowy czy problemy z koncentracją i nadmierna senność.
Co prawda, może nam się wydawać, że przecież dostarczamy sobie płynów, jedząc zupę i owoce, czy pijąc herbatę oraz soki. Jednak warto postawić na naturalną wodę mineralną. Jest ona najlepiej przez nas przyswajana. Jeśli chcemy wzbogacić jej smak, możemy dodać listek mięty lub plasterek cytryny.
2. Jak się nawadniać?
Odpowiednie nawodnienie uzależnione jest nie tylko od tego, ile pijemy, ale też w jaki sposób to robimy. Nie wystarczy raz na jakiś czas sięgnąć po szklankę z wodą i wypić za jednym razem całą jej zawartość. Tym sposobem szybko ją wydalimy. Najlepiej jest popijać ją małymi łykami, regularnie, wtedy organizm na bieżąco będzie mógł z niej skorzystać.
Znaczenie ma również to, po co sięgamy. Najefektywniej nawadnia woda, bo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Z powodu niskiej kaloryczności stanowi również dobry wybór podczas redukcji masy ciała. Dokonując jej wyboru, postawmy na tę bogatą w składniki mineralne, które tracimy wraz z potem, zwłaszcza w upalne dni i podczas wysiłku fizycznego. Muszynianka dostarczy nam sodu, potasu, magnezu, wodorowęglanów czy kwasu metakrzemowego. Na dodatek doskonale ugasi pragnienie.
3. Jak sprawdzić, czy jesteśmy dobrze nawodnieni?
Jeśli mimo przyjmowania dużej ilości płynów w dalszym ciągu mamy wątpliwości, czy pijemy wystarczająco dużo, to jest kilka sposobów, które pozwolą nam to sprawdzić. Warto się zważyć przed i po treningu. Dzięki temu dowiemy się, ile wody wypacamy w trakcie wysiłku.
Zwróćmy też uwagę na stan naszej skóry. Jeśli jest sucha i łuszczy się, to może być znak, że pijemy za mało. Podobnie jest w przypadku opuchlizny. Odwodniony organizm zaczyna bowiem gromadzić wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, żeby zachować ją na później. Ostatni ze sposobów to sprawdzanie koloru moczu, jeśli jest on żółty albo brązowy, oznacza to odwodnienie. Przy właściwym nawodnieniu mocz powinien mieć kolor słomkowy.
Nawodnienie jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pamiętajmy o nim każdego dnia. Warto wyrobić w sobie nawyk częstego sięgania po wodę. Nie przekładajmy tego na później. Zacznijmy od dziś.
Artykuł sponsorowany