Trwa ładowanie...

Neurovit – przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Neurovit stosuje się doustnie w formie tabletek powlekanych.
Neurovit stosuje się doustnie w formie tabletek powlekanych. (123rf.com)

Neurovit to lek zawierający kompleks witamin z grupy B, dostępny wyłącznie na receptę. Stosuje się go w medycynie ogólnej oraz w neurologii w leczeniu chorób nerwów obwodowych różnego pochodzenia lub w celu uzupełnienia niedoboru witamin z grupy B. Co to jest Neurovit i z czego się składa? Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatu i jakie skutki uboczne mogą się pojawić? Jak należy dawkować Neurovit i czy można jednocześnie przyjmować inne leki?

spis treści

1. Charakterystyka i zakres działania.

Neurovit to tabletki, zawierające kompleks witamin z grupy B, które uczestniczą w przemianie węglowodanów, aminokwasów i białek. Preparat korzystnie wpływa na stany zapalne w organizmie i zwyrodnieniowe schorzenia narządów ruchu oraz tkanki nerwowej.

Neurovit wykazuje działanie przeciwbólowe, łagodzi stany uczuleniowe i wspomaga krążenie krwi. Jest stosowany w leczeniu chorób układ nerwowego, takich jak polineuropatia, nerwoból i zapalenie nerwów obwodowych.

Zobacz film: "Witaminy z grupy B. Wszystko co musisz o nich wiedzieć"

2. Skład leku Neurovit?

Preparat ma stosunkowo prosty skład, Neuvorit zawiera:

  • 100 mg witaminy B1 (chlorowodorku tiaminy),
  • 200 mg witaminy B6] (chlorowodorku pirydoksyny),
  • 0,20 mg witaminy B12 (cyjanokobalaminy)
  • stearynian magnezu,
  • celulozę mikrokrystaliczną,
  • powidon,
  • makragol 6000,
  • dwutlenek tytanu,
  • talk,
  • hypromelozę,
  • 30% dyspersję poliakrylanu.

3. Przeciwskazania dla leku Neurovit

Neurovit nie powinien być stosowany w przypadku alergii na składniki preparatu, czyli na chlorowodorek tiamiany i pirydoksyny oraz cyjanokobalaminę. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję pomocniczą.

Produkt powinien być zażywany przez dzieci i młodzież poniżej 18 lat jedynie po konsultacji ze specjalistą, ze względu na dużą dawkę witamin. Identyczna sytuacja jest w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

4. Na co należy zwrócić szczególna uwagę podczas stosowania leku Neurovit?

Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, a także o tych stosowanych niedawno.

Podczas zażywania Neurovit zaleca się ograniczenie spożywania herbaty oraz alkoholu, który zmniejsza wchłanianie witaminy B1. Nie należy także pić napojów, które zawierają siarczany, na przykład wina.

Jeśli dobowa dawka witaminy B6 przez dłuższy czas wynosi więcej niż 50 mg lub pacjent zażywa 1 g witaminy może wystąpić kłucie i mrowienie w kończynach (objawy obwodowej neuropatii czuciowej lub parestezje).

W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję o zmianie dawkowania lub odstawienia leku. Neurovit należy połykać po posiłku, popijając tabletkę niewielką ilością wody. Przed zażyciem leku należy sprawdzić datę ważności znajdującą się na opakowaniu.

Zobacz także:

5. W jakich ilościach należy stosować lek ?

Lek Neurovit stosuje się doustnie w formie tabletek powlekanych, wyłącznie według zaleceń lekarza. Tabletki należy spożywać zaraz po posiłku, popijając je niewielką ilością wody, gdyż pokarm wzmacnia wchłanianie witaminy B1.

Zalecana dawka Neurovit to jedna tabletka na dobę. W szczególnych przypadkach stosuje się jedną tabletkę trzy razy na dobę, ale nie dłużej niż przez cztery tygodnie.

6. Skutki uboczne leku Neurovit.

Podczas stosowania leku Neurovit rzadko mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak:

  • zawroty głowy,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • reakcje alergiczne,
  • szybkie bicie serca,
  • uciążliwe swędzenie skóry,
  • pokrzywka,
  • nadmierna potliwość.
  • neuropatia obwodowa.

Wszystkie skutki uboczne należy przedstawić lekarzowi i zgłosić bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu?
Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu? [7 zdjęć]

Witamina B poprawia pamięć. Gdy czujemy się zmęczeni, może to oznaczać, że nasz organizm ma niedobór

zobacz galerię

7. Możliwość wystąpienia interrakcji z innymi lekami.

Witamina B1 jest nieskuteczna w połączeniu z cytostatykiem 5-fluorouracylem do leczenia nowotworów.

Leki neutralizujące stosowane w nadkwasowości żołądka obniżają wchłanianie witaminy B1 przez organizm, a środki moczopędne mogą zwiększać wydalanie tej substancji z moczem.

Neurovit może zmniejszać skuteczność L-dopy, używanej w chorobie Parkinsona. Z kolei preparaty obniżające stężenie witaminy B6 w organizmie mogą zwiększać zapotrzebowanie organizmu na witaminy.

Neurovit nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Preparat nie powinien być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią. Witamina B1, B6 i B12 przenikają do ludzkiego mleka, a duże dawki mogą zmniejszać produkcję pokarmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze