Trwa ładowanie...

Niebezpieczne produkty odchudzające, których lepiej nie kupować

 Katarzyna Krupka
15.03.2016 11:48
Niebezpieczne produkty odchudzające, których lepiej nie kupować
Niebezpieczne produkty odchudzające, których lepiej nie kupować (Źródło: 123RF)

Utrata zbędnych kilogramów nigdy nie jest prosta. Wymaga silnej woli, zaangażowania, wielu poświęceń i przede wszystkim czasu. Większość odchudzających się osób chciałaby zauważyć pierwsze efekty już po tygodniu odchudzania i z tego względu sięga po produkty, które mają im to znacznie ułatwić. Okazuje się jednak, że popularne i promowane artykuły mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dowiedz się które i przestań raz na zawsze wydawać na nie pieniądze.

1. Gorset

Swoją popularność odzyskał dzięki siostrom Kardashian, które uczyniły z niego swój produkt marketingowy. Oczywiście ten nowoczesny został zmodyfikowany na potrzeby sprzedaży – możesz go kupić w wielu wzorach, jest elastyczny i przypomina bardziej pas wyszczuplający niż tradycyjny gorset z dawnych epok.

Wielu producentów obiecuje zmniejszenie talii nawet o trzy rozmiary i rzeczywiście jest to możliwe. Ale wielu ekspertów, w tym m.in. dr Charlie Seltzer, dyplomowany lekarz specjalizujący się w leczeniu nadwagi i otyłości z American Board of Obesity Medicine, ostrzega, że wielogodzinne noszenie gorsetu jest bardzo niebezpieczne.

  • Przeciętny człowiek nie umrze od noszenia gorsetów, ale długie godziny w nim spędzane, powodują uciskanie narządów wewnętrznych, upośledzają oddychanie i powodują zakłócenia działania układu pokarmowego. Zapewnienia, że gorset wzmacnia mięśnie brzucha czy powoduje spalanie tłuszczu nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości – komentuje lekarz.
Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Diuretyki

Jak zapewniają producenci, diuretyki (czyli leki moczopędne) mają pomóc pozbyć się nadmiaru sodu i wody z organizmu. Dzięki temu proces odchudzania ma być znacznie skuteczniejszy. Dr Charles Nguyen, dyrektor medyczny Loss Clinic Lorphen Medical Weight w Riverside w Kalifornii ostrzega, że spożywanie diuretyków w dużych ilościach lub bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może spowodować poważne odwodnienie organizmu i uszkodzić nerki.

  • Diuretyki mogą wchodzić w reakcje z innymi lekami i łatwo spowodować efekty przedawkowania. Pamiętaj również, że zamiast tracić masę ciała, tracisz jedynie wodę, a to nie przyniesie dobrych rezultatów w dłuższej perspektywie – komentuje dr Nguyen.

3. Kombinezon-sauna

Kolejny produkt, który, zamiast pozbycia się kilku zbędnych kilogramów, powoduje odwodnienie i niskie ciśnienie krwi. Spowodowane jest to  przegrzaniem organizmu. W ten sposób narażasz zdrowie nerek. Kombinezon z efektem sauny nie spowoduje, że wypocisz tłuszcz – musisz się z tym pogodzić.

4. Suplementy diety z kofeiną

Chociaż producenci preparatów zapewniają, że suplementy diety z kofeiną zwiększają energię, przyspieszają metabolizm i pomagają spalić tłuszcz, to eksperci są zupełnie innego zdania.

  • Kofeina może pomóc spalić około 100 dodatkowych kalorii dziennie, ale biorąc pod uwagę skutki uboczne suplementów, są one nic nie warte – komentuje dr Charles Nguyen. - Im większa ilość kofeiny w leku, tym ryzyko staje się wyższe.

Do niekorzystnych skutków ubocznych lekarz zalicza niepokój, przyspieszone bicie serca, biegunki, wymioty, halucynacje oraz problemy ze snem.

10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie
10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie [10 zdjęć]

Najzdrowszą dla naszego organizmu dietą odchudzającą jest dieta zawierająca odpowiednie ilości węglowodanów,

zobacz galerię

5. Hormon HCG

Hormon HCG to inaczej gonadotropina kosmówkowahormon produkowany przez łożysko kobiety spodziewającej się dziecka. U kobiet HCG jest stosowany w leczeniu niepłodności lub problemów związanych z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. Przez mężczyzn – głównie kulturystów – jest wykorzystywany w celu zwiększenia poziomu testosteronu w organizmie.

Hormon stał się popularny za sprawą amerykańkskiej diety HCG i można go nabyć w postaci zastrzyków, tabletek lub kropli, ale badania opublikowane przez „Journal of American Medical Association” potwierdziły, że stosowanie hormonu HCG nie powoduje utraty masy ciała.

Podawany długotrwale nie tylko wywołuje wymioty i nudności, ale także wpływa na funkcjonowanie gruczołów płciowych, podwyższa ciśnienie tętnicze, przyczynia się do powstania zmian trądzikowych, jest także odpowiedzialny za wahania nastroju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze