Trwa ładowanie...

Nigdy nie rób tego po obiedzie. Ból brzucha gwarantowany

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
24.04.2023 07:34
Robisz to po obiedzie? Ból brzucha gwarantowany
Robisz to po obiedzie? Ból brzucha gwarantowany (Getty Images)

Jeśli po spożyciu obfitego posiłku obserwujesz u siebie przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak niestawności, bóle brzucha czy wzdęcia, to najwyższy czas, abyś przyjrzał się swoim przyzwyczajeniom. Pewne czynności, które wykonujesz po jedzeniu, mogą odbić się negatywnie nie tylko na twoim samopoczuciu, ale również zdrowiu. Jeśli chcesz uniknąć dolegliwości bólowych brzucha, zapomnij o robieniu następujących rzeczy po obiedzie.

spis treści

1. Drzemka po obiedzie

Sen wykazuje szereg korzyści zdrowotnych. Poprawia koncentrację, zmniejsza poziom odczuwanego stresu i dodaje energii do działanie. Warto jednak mieć na uwadze, że ucinanie sobie drzemki po obfitym posiłku może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zjedzenie schabowego z ziemniakami i surówką na krótko przed snem może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi żołądka, zgagą czy niestrawnością. Dietetycy i lekarze radzą, by po spożyciu nawet niewielkiej potrawy odczekać co najmniej trzy godziny i dopiero po upłynięciu określonego czasu położyć się spać.

Cierpliwość w tym przypadku popłaca i pozwala położyć się do łóżka bez bólu brzucha, wzdęć czy problemów trawiennych.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Picie kawy lub herbaty po sytym posiłku

Wiele osób po spożyciu sytego posiłku sięga po herbatę lub kawę. Naukowcy apelują jednak, by po zjedzeniu obiadu odczekać przynajmniej 60 minut z wypiciem espresso czy herbaty cejlońskiej. To optymalny czas, który pozwoli układu trawiennemu przyswoić ważne składniki mineralne takie jak żelazo. Kofeina oraz kwas chlorogenowy występujące w kawie utrudniają wchłanianie tego pierwiastka z pożywienia.

3. Jedzenie owoców na deser

Jedzenie owoców na deser nie jest zbyt rozsądnym posunięciem. Dlaczego? Ponieważ wcześniej spożyty obiad, który zalega w żołądku, blokuje ich przesunięcie do dwunastnicy, co sprawia, że mogą one zacząć fermentować.

Na skutek spożycia truskawek, malin, kiwi czy arbuza po obfitym posiłku może dojść również do wielu problemów gastrycznych takich jak wzdęcia, ból brzucha czy gazy jelitowe.

4. Intensywny trening po obiedzie

Po spożyciu obiadu krew przepływa do układu trawiennego, aby pomóc w trawieniu jedzenia i wchłanianiu składników odżywczych. Jeśli wykonasz intensywne ćwiczenia fizyczne tuż po posiłku, krew zacznie przepływać z układu trawiennego do mięśni nóg, rąk czy brzucha.

Intensywny wysiłek w połączeniu z zaburzonym trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych może spowodować przykre dolegliwości np. skurcze żołądka, odbijanie, wracanie treści żołądkowej do przełyku. Istnieje także ryzyko wystąpienia nudności, wymiotów i biegunki, co może prowadzić do utraty wody i elektrolitów z organizmu.

5. Popijanie obiadu dużą ilością wody

Popijanie obiadu dużą ilością wody to ogromny błąd. Taka praktyka może prowadzić do rozcieńczenia soków trawiennych oraz spowolnienia procesów trawiennych. Picie dużej ilości wody po posiłku może powodować także uczucie przepełnienia i ciężkości w żołądku.

6. Kąpiel po spożyciu posiłku

Dbanie o higienę jest niezwykle ważne, niemniej po zjedzeniu obiadu należy unikać kąpieli w wannie z gorącą wodą czy brania prysznica. Prysznic lub kąpiel chwilę po posiłku może zmniejszać temperaturę ciała, ograniczać przepływ krwi do żołądka i jelit, a w rezultacie utrudniać proces trawienia.

Specjaliści zalecają, odczekać z kąpielą przynajmniej 30 minut po jedzeniu. W przeciwnym razie mogą pojawić się dolegliwości bólowe brzucha czy niestrawności.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze