Trwa ładowanie...

Niszczy mózg i powoduje raka. To trucizna bez względu na rodzaj

Avatar placeholder
11.05.2024 15:57
Nawet małe dawki alkoholu prowadzą do zmniejszenia objętości istoty szarej
Nawet małe dawki alkoholu prowadzą do zmniejszenia objętości istoty szarej (Getty Images)

Eksperci od dawna alarmują o szkodliwości alkoholu, ale miłośników różnej maści trunków nie brakuje. Badania dowodzą, że nawet piwo spożywane w umiarkowanych ilościach ma negatywny wpływ na zdrowie.

spis treści

1. Szkodliwość alkoholu

Zespół z Uniwersytetu Oksfordzkiego postanowił sprawdzić konsekwencje, które niesie ze sobą regularne sięganie po piwo. Złocisty trunek cieszy się sporą popularnością, szczególnie w sezonie letnim.

W badaniu skupiono się na wpływie alkoholowego napoju na mózg. Badacze przeanalizowali ponad 25 tys. obrazów mózgu, a wyniki nie pozostawiają złudzeń. Nawet małe dawki prowadzą do zmniejszenia objętości istoty szarej.

Zobacz film: "Pijesz dużo alkoholu? Zobacz co dzieje się z twoim sercem"

Picie piwa ma negatywne skutki dla naszego mózgu. Istota szara, z której składa się kora mózgowa, pełni wiele ważnych funkcji - odpowiada za pamięć, używanie języka, czytanie, pisanie, inteligencję, abstrakcyjne myślenie i wiele innych procesów.

Alkohol prowadzi też do zwiększenia ryzyka wielu nowotworów. U pacjentów sięgających po procentowe trunki częściej diagnozuje się raka jelita grubego, krtani, przełyku, gardła oraz odbytnicy.

2. Trucizna w każdej formie

W czasopiśmie "The Lancet Oncology" ujawniono, że aż 740 tys. przypadków nowotworów każdego roku jest wynikiem regularnego sięgania po alkohol. Nawet umiarkowane picie ma poważne konsekwencje.

W innym badaniu, tym razem przeprowadzonym na Uniwersytecie w Teksasie, dowiedziono, że spożywanie dwóch drinków cztery razy w tygodniu wiąże się z 20 proc. zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Wiele analiz pokazało, że spożycie etanolu prowadzi do rakotwórczych mutacji. Wszystko przez aldehyd octowy, który powstaje na skutek rozkładu alkoholu. Jest też odpowiedzialny za kaca następnego dnia.

Badania laboratoryjne dowiodły, że aldehyd octowy powoduje zmiany w chromosomach i uszkadza komórki. Nie ma więc znaczenia, czy pijemy piwo, wino, czy kolorowe drinki. W każdej formie alkohol szkodzi zdrowiu i zwiększa ryzyko raka.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze