Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr inż. Katarzyna Krupińska

Odchudzanie a kawa

Avatar placeholder
18.04.2019 09:17
Odchudzanie a kawa
Odchudzanie a kawa (123RF)

Jak rozumieć związek odchudzania z piciem kawy? Czy rzeczywiście kofeina ma właściwości odchudzające, które pomagają zgubić zbędne kilogramy? Naukowcy wciąż nie potwierdzili tej kwestii, choć wyniki ich badań mogą napawać optymizmem. Stwierdzili, że kawa wpływa na odchudzanie poprzez przyspieszenie metabolizmu, ułatwienie wypróżniania i szybsze spalanie tłuszczu. Na rynku dostępne są także specjalne kawy odchudzające (m. in. zielona kawa odchudzająca), które zawierają błonnik pokarmowy oraz substancje wspomagające przemianę materii.

1. Kawa na odchudzanie

Zgrabna i szczupła sylwetka to marzenie każdej kobiety. Wszystkie pragniemy mieścić się w rozmiarze S i swoim wyglądem przykuwać męskie spojrzenia. Aby to osiągnąć, stosujemy różne głodówki odchudzające, pijemy herbatki odchudzające, a zamiast obiadu raczymy się sałatkami odchudzającymi. Niektóre z nas sięgają nawet po kosmetyki wyszczuplające, chcąc w ten sposób ujędrnić swoje ciało i wymodelować swoją sylwetkę. Każda metoda odchudzania jest dobra, jeśli tylko daje długotrwałe rezultaty i nie grozi efektem jo-jo. Jednym ze sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów może być kawa. Naukowcy przeprowadzili szereg badań dotyczących działania kofeiny i stwierdzili, że może mieć ona wpływ na utratę zbędnych kilogramów. Związek kofeina a odchudzanie można przedstawić następująco:

  • zmniejszenie apetytu – kawa, wypełniając żołądek, daje poczucie sytości, a tym samym może wpłynąć na zmniejszenie ilości przyjmowanego jedzenia;
  • utrata wody z organizmu – kawa działa moczopędnie, a więc przyspiesza wydalanie wody z organizmu – trzeba jednak pamiętać, że taki efekt spadku wagi jest pozorny, grozi odwodnieniem i efektem jo-jo;
  • podniesienie poziomu białka wiążącego hormony płci (SHBG – sex hormone – binding globulin). Białko to reguluje aktywność biologiczną hormonów płciowych, testosteronu i estrogenów, które najprawdopodobniej uczestniczą w rozwoju cukrzycy typu II;
  • przyspieszenie metabolizmu – badania dowiodły, że kawa może nieznacznie przyspieszać przemianę materii; następuje regularne zużywanie energii pobranej z pożywienia, dzięki temu nie odkłada się tkanka tłuszczowa.
Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Trzeba jednak pamiętać, że nie są to ostateczne wyniki badań naukowych i nie zostały one jeszcze potwierdzone. Ponadto należy wiedzieć, że duże ilości kawy negatywnie wpływają na serce i wypłukują magnez i potas z organizmu.

Picie kawy nie jest wskazane dla osób już cierpiących na choroby układu krążenia oraz choroby przewodu pokarmowego.

2. Kawa odchudzająca

Największe kłamstwa na temat odchudzania
Największe kłamstwa na temat odchudzania [6 zdjęć]

Na pewno zdarzyło ci się kiedyś, z powodu słabej woli, przerwać kurację odchudzającą. Czy zastanawiałaś

zobacz galerię

Obecnie na rynku dostępne są kawy reklamowane przez producentów jako kawy odchudzające. Zawierają one inulinę, czyli błonnik pokarmowy, który hamuje łaknienie, wspomaga perystaltykę jelit i wypróżnianie. Błonnik to produkt, który zapobiega również zaparciom i wspomaga rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Dodatkowo kawy odchudzające są wzbogacone o substancje, które wspomagają metabolizm, takie jak: guarana, garcinia cambogia, chrom i ekstrakt z zielonej herbaty. Na półkach sklepowych możemy znaleźć także zielone kawy odchudzające. Są to produkty zawierające naturalne przeciwutleniacze i wyciągi z ziół. W ich składzie można znaleźć ponadto chrom, ekstrakt z zielonej herbaty czy naturalną kofeinę. Substancje te m.in. wspomagają metabolizm, opóźniają przyswajanie cukrów i magazynowanie tłuszczów. Zielona kawa na odchudzanie jest najczęściej dostępna w formie saszetek i przygotowuje się ją podobnie jak herbatę, a dokładny opis parzenia znajduje się zawsze na opakowaniu.

Skuteczność takich kaw jest podobna do wszystkich preparatów odchudzających – ich stosowanie powinno być łączone z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą odchudzającą. Nie ma zatem przeciwwskazań, żeby włączyć kawę do kuracji odchudzającej, należy jednak uważać z jej ilością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze