Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Aleksandra Józwik

Odchudzanie a miesiączka

Avatar placeholder
13.11.2017 15:07
Odchudzanie a miesiączka
Odchudzanie a miesiączka (Zdjęcie autorstwa birgerking / CC BY 2.0)

Przyrost masy ciała podczas miesiączki to problem wielu kobiet, zwłaszcza gdy pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Kłopoty z wagą często związane są z zatrzymaniem wody w organizmie. Objawy PMS najczęściej pojawiają się 5–11 dni przed miesiączką, u około ¾ kobiet, w większym lub mniejszym stopniu. Głównie są to wzdęcia, skurcze brzucha oraz drażliwość.

Przyczyna wzrostu masy ciała w tym czasie związana jest przede wszystkim z retencją wody (zatrzymaniem), wzdęciami, przejadaniem się oraz spadkiem poziomu magnezu w organizmie.

spis treści

1. Zatrzymanie wody

To najczęstszy czynnik związany z zatrzymaniem spadku wagi. Jest on silnie związany z wahaniem poziomu hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Często pojawia się uczucie ociężałości, a nawet przyrostu masy ciała. Głównie jest to spowodowane nagłym spadkiem progesteronu.

2. Wzdęcia

Są one wynikiem nagromadzenia gazu w jelitach. Ze względu na większe czy mniejsze bóle w okolicy podbrzusza nasz ruch zmniejsza się, a to przyczynia się do ich powstawania. Problem z zaparciami również nasila pojawienie się uczucia wzdęcia.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

3. Przejadanie się

Niestety, przyrost masy ciała wiąże się nie tylko z wodą zatrzymaną w organizmie. Jest też wynikiem zwiększonej podaży energii w tym okresie. Zmiany hormonalne oraz zwiększenie poziomu metabolizmu odczytywane są przez mózg jako obniżony poziom glukozy, co wywołuje uczucie głodu i powoduje sięganie po większą ilość produktów niż w rzeczywistości potrzebujemy. W tym okresie możemy spożywać nawet o 100–200 kcal więcej niż zwykle. Im silniejsze rozdrażnienie związane z zespołem napięcia miesiączkowego, tym większa szansa na to, że sięgniesz po czekoladę lub innego rodzaju słodycze.

4. Jak sobie poradzić z wagą podczas okresu?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jest to chwilowe i z zakończeniem miesiączki zniknie. Może to wzbudzać niepokój zwłaszcza u osób, które się odchudzają. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą przetrwać ten czas bez dodatniego wyniku na wadze.

Uregulowanie hormonów – zmiany hormonalne podczas miesiączki mogą wpływać na poziom serotoniny. Jeśli jest on obniżony, nie tylko mamy gorszy humor, ale przede wszystkim zwiększa się apetyt. Jeśli masz poważny problem z objawami miesiączki, rozważ stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, które pomogą uregulować poziom hormonów.

Modyfikacje diety – aby zmniejszyć zatrzymanie wody w organizmie w czasie okresu, kilka dni przed i po ogranicz stosowanie soli do minimum. Nie tylko nie dosalaj mocno potraw, ale unikaj również żywności przetworzonej typu fast food, chipsy lub paluszki. Wybieraj jako przekąski pełnoziarniste produkty, owoce i warzywa, niedoprawione orzechy i pokarmy z niską zawartością soli.

Ćwiczenia – wzmożona aktywność fizyczna podczas menstruacji w bardzo dużym stopniu może zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ćwiczenia łagodzą stres, przeciwdziałają depresji oraz zmniejszają apetyt. Oprócz tego bóle miesiączkowe mogą ulec znacznej redukcji – wystarczy włączyć do swojego treningu ćwiczenia rozciągające lub jogę.

Leki przeciwbólowe – środki z paracetamolem lub ibuprofenem pomogą złagodzić bolesne skurcze. A dzięki temu poczujesz się lepiej i szybciej wrócisz do normalnego funkcjonowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze