Trwa ładowanie...

Odchudzanie a motywacja

Avatar placeholder
Joanna Krocz 18.04.2019 09:17
Odchudzanie a motywacja
Odchudzanie a motywacja (123RF)

Motywacja w odchudzaniu jest niezwykle ważna. Na początku walki z nadwagą często myślimy, że efekty odchudzania pojawią się dość szybko. Proces zrzucania wagi wymaga jednak czasu i na pewno wielu wyrzeczeń. Kiedy nie widzimy rezultatów naszych wysiłków, łatwo jest się poddać. Nie można jednak wątpić. Trzeba systematycznych ćwiczeń, regularnej zdrowej diety oraz pozytywnego myślenia, by odchudzanie było skuteczne i nie zakończyło się już na samym wstępie.

spis treści

1. Skuteczne odchudzanie, czyli jak się motywować

Oprócz zmniejszenia porcji jedzenia i rozpoczęcia treningu istnieje jeszcze jeden ważny element w odchudzaniu – jest nią motywacja do schudnięcia. Motywacja w odchudzaniu, to przede wszystkim:

  • pozytywne myślenie – to połowa sukcesu w walce z nadwagą. Już na początku myśl, że uda ci się zgubić niechciane kilogramy, a wtedy realizacja zamierzeń w związku z odchudzaniem będzie zdecydowanie łatwiejsza;
  • realne cele – nie możesz oczekiwać zbyt wiele w krótkim czasie, bo prowadzi to tylko do zniechęcenia. Skuteczne odchudzanie wymaga wysiłku i dłuższych zabiegów, ale się opłaca. Określ swój cel na dany okres, a jeśli jest większy, podziel go na podcele i realizuj małymi kroczkami;
  • systematyczność – nie myśl o efekcie końcowym, bo zacznie cię on przytłaczać. Skuteczne odchudzanie to ćwiczenia i dieta wdrażana stopniowo, lecz systematycznie;
  • usuwanie pokus – staraj się unikać w swoim otoczeniu rzeczy, które cię rozpraszają w odchudzaniu, np. jedzenia, którego nie powinnaś jeść. Zacznij spotykać się z ludźmi, którzy tak jak ty wprowadzają zmiany w swoje nawyki żywieniowe.
  • stop z wymówkami – wymówki zawsze się znajdą: a to zmęczenie po pracy i brak ochoty na ćwiczenia, a to przyjęcie u koleżanki i okazja do zjedzenia ciasta itp. Kiedy wymówki zaczną się pojawiać, pomyśl o tym, co osiągniesz, gdy zrealizujesz swój cel. To świetna motywacja do odchudzania. W końcu skuteczne odchudzanie zaczyna się w głowie.
Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Rodzaje motywacji do odchudzania

Motywacja do odchudzania jest potrzebna, żeby wysiłki przynosiły zamierzone efekty. Istnieją dwa główne rodzaje motywacji w odchudzaniu:

  • motywacja długofalowa – potrzebna jest do ciągłego trwania w postanowieniu odchudzania, zdrowego odżywiania i ćwiczenia, do tego, aby codziennie pilnować, żeby jeść co kilka godzin małe porcje;
  • motywacja krótkofalowa – motywacja w odchudzaniu potrzebna w chwilach słabości. Kiedy masz gorszy dzień, nie chce ci się ćwiczyć albo kiedy kusi cię jakaś wyjątkowo tucząca potrawa, motywacja krótkofalowa „ustawia cię do pionu”.

Motywacja długofalowa w odchudzaniu jest spokojna, ale nieustanna. Jest ona w większości podświadoma. Jej budowanie to proces długotrwały. Natomiast motywacja krótkofalowa jest nagła, ale silna. To zestaw bodźców, które są wystarczająco intensywne, żeby zniwelować słabości i zachcianki podczas odchudzania.

3. Budowanie motywacji podczas odchudzania

Skuteczne odchudzanie musi być nieustannie wspierane przez świadomość działań, zmierzających do zrzucenia wagi. Jeśli zastanawiasz się, jak się motywować do terapii odchudzającej, spójrz na poniższe wskazówki:

  • świadome myślenie – raz na jakiś czas warto zastanowić się nad sensem i celem wybierania zdrowej żywności, ćwiczeń odchudzających i diety. Trzeba umieć odpowiedzieć sobie na pytanie: Po co to wszystko? Dlaczego staram się, by utrzymać właściwą wagę i co mi to daje? Odpowiedzi na takie pytania będą cię wspierały na drodze do uzyskania smukłej sylwetki;
  • nauka – jeśli szukasz informacji na temat zdrowego trybu życia, dietetycznego jedzenia czy ćwiczeń, czytasz poradniki zdrowotne, twój umysł automatycznie zaczyna przywiązywać do tych spraw większą wagę. Poza tym im więcej wiesz, tym łatwiej jest ci podejmować właściwe decyzje w odchudzaniu;
  • wizualizacja – to psychologiczna metoda, podczas której wyobrażasz sobie siebie jako osobę szczupłą, zdrową, która cieszy się życiem. Takie obrazy osiadają w podświadomości i pomagają w motywowaniu się do odchudzania.

Pamiętaj, że skuteczne odchudzanie zależy od wysiłków, jakie wkładasz, żeby osiągnąć szczupłą sylwetkę. Im mocniejsza motywacja w odchudzaniu, tym lepsze efekty. Jeśli nie masz wystarczająco dużo siły, by samej zadbać o zrzucenie wagi, zapisz się do klubu dla grubasów, ćwicz z przyjaciółmi. W grupie czasem motywacja do schudnięcia jest łatwiejsza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze