Trwa ładowanie...

Olej palmowy to tykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Jest w składzie setek produktów, po które sięgamy każdego dnia

Olej palmowy jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Wchodzi w skład blisko połowy produktów dostępnych na rynku. Powód jest prosty – niskie koszty. Eksperci biją na alarm: to pozorna oszczędność, za którą konsumenci zapłacą własnym zdrowiem. Temat jest na tyle gorący, że sprawą ma się zająć sejmowa komisja.

Zobacz film: "Szkodliwy olej palmowy"

1. Olej palmowy trafił do Sejmu

Do Sejmu trafiła petycja z apelem o kontrolowanie zawartości oleju palmowego w produktach dostępnych na rynku. Jej autorzy zwracają uwagę na to, że ten rodzaj tłuszczu można znaleźć nawet w połowie wszystkich produktów spożywczych dostępnych na rynku.

Utwardzany olej palmowy ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie
Utwardzany olej palmowy ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie (iStock)

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o znowelizowanie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia poprzez wprowadzenie artykułów zakazujących produkcji i sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej produktów spożywczych zawierających rakotwórczy olej palmowy" – to fragment wniosku, którym zajmą się członkowie sejmowej Komisji do spraw petycji. Jej autor powołuje się m.in. na zalecenia Komisji Europejskiej, która nakazała monitorowanie żywności, która może zagrażać zdrowiu konsumentów.

2. Brak świadomości wśród konsumentów

Badania pokazują, że niewielu z nas świadomie czyta etykiety produktów spożywczych, po które sięgamy. Badania przeprowadzone przez agencję Inquiry i firmy ITBC Communication w ubiegłym roku dowodziły, że aż 90 proc. Polaków nie zwraca uwagi na konserwanty i barwiniki obecne w żywności.

Olej palmowy jest składnikiem blisko połowy produktów spożywczych
Olej palmowy jest składnikiem blisko połowy produktów spożywczych (iStock)

Olej palmowy ze względu na niską cenę, stanowi surowiec, który jest masowo stosowany w przemyśle spożywczym. Znajdziemy go w składzie bardzo wielu produktów, po które sięgamy każdego dnia: od batoników, po mrożoną pizzę.

Produkty zawierające olej palmowy. Unikaj ich
Produkty zawierające olej palmowy. Unikaj ich [6 zdjęć]

Olej palmowy jest łatwo dostępny, tani i ma długi termin przydatności do spożycia. Te cechy sprawiają,...

zobacz galerię

Poniżej przykładowa lista produktów, w których znajdziemy olej palmowy:

  • batoniki,

  • ciastka,

  • chipsy,

  • margaryna,

  • mrożone frytki,

  • masło orzechowe,

  • chleb.

Najgorsze jest to, że ten tłuszcz jest obecny również w wielu produktach, które podajemy dzieciom, np. w mleku modyfikowanym. To cenna wskazówka dla rodziców, żeby baczniej przyglądali się składowi żywności, którą podają swoim maluchom. To, że na produkcie jest napisane, że jest dla dzieci, niestety nie świadczy automatycznie o tym, że nie zawiera szkodliwych substancji.

"Przez osiem lat średnioroczny wzrost importu oleju palmowego wyniósł 5,3 proc. W 2017 r. 17 proc. spożycia bilansowego to olej palmowy. Łącznie spożywa się ok. 24 kg tłuszczów roślinnych na osobę rocznie. W tym mieszczą się oleje i oliwa z oliwek" – podkreśla Mariusz Dziwulski, analityk rynku spożywczego PKO BP w rozmowie z dziennikarzami Interii.

3. Olej palmowy – czy jest szkodliwy?

Tymczasem według Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywości olej palmowy to substancja, która może być toksyczna dla zdrowia. Zawarte w nim nasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się m.in. do odkładania blaszki miażdżycowej w tętnicach.

Szkodliwe właściwości oleju są uwarunkowane przede wszystkim przez proces obróbki termicznej i środki stosowane, żeby przedłużyć trwałość tego tłuszczu. Część badań jasno wskazuje na to, że związki, które wytwarzają się w czasie utwardzania oleju mają działanie rakotwórcze. Podczas procesu rafinacji oleju powstają substancje kancerogenne, takie jak: estry glicydylowe kwasów tłuszczowych (GE), 3-monochloropropandiolu (3-MCPD) i 2-monochloropropandiolu (2-MCPD).

Przeczytaj także: Czy olej palmowy powoduje raka?

To nie koniec problemów z tym rodzajem tłuszczu. Na alarm biją również ekolodzy przypominając, że tropikalne lasy są masowo wycinane, żeby pozyskać olej palmowy. Przez to swoje domy tracą m.in. orangutany, ale konsekwencje stałej ingerencji człowieka w środowisko odbijają się na nas wszystkich i są widoczne gołym okiem.

Olej palmowy jest dostarczany na światowe rynki przede wszystkim z Indonezi i Malezji.
Olej palmowy jest dostarczany na światowe rynki przede wszystkim z Indonezi i Malezji. (iStock)

Sprawą oleju palmowego zajmie się sejmowa komisja. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że zostanie wprowadzony całkowity zakaz stosowania tego rodzaju tłuszczu w żywności. Jest jednak nadzieja, że zostaną wprowadzone pewne ograniczenia.

"Mając na względzie, że produkty spożywcze często zawierają szkodliwy dla zdrowia rafinowany olej palmowy, warto rozważyć wprowadzenie przepisów, które przyczyniłyby się do ograniczenia zawartości tego oleju w produktach spożywczych" – to fragment opinii przygotowanej w tej sprawie przez Biuro Analiz Sejmowych.

Zobacz także: Czy Nutella powoduje raka?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.