Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Olej rycynowy - charakterystyka, zdrowie, zastosowanie

Olej rycynowy ma wiele zastosowań
Olej rycynowy ma wiele zastosowań (Grafika / Shutterstock)

Olej rycynowy jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości przeczyszczających. Ponadto kobiety stosują go jako sprawdzony środek na przesuszone końcówki włosów oraz osłabione paznokcie, brwi i rzęsy. Czy wiemy, jakie jeszcze właściwości ma olej rycynowy?

spis treści

1. Co to jest olej rycynowy?

Olej rycynowy jest wytwarzany z rośliny zwanej rącznikiem pospolitym, dlatego też jest nazywany czasem olejem rącznikowym. Jest wyciskany na zimno i ma gęstą konsystencję. Kolor oleju rycynowego może być jasnożółty lub bezbarwny.

Olej rycynowy jest łatwo dostępny, a przy tym niedrogi. Można nabyć go w niemal każdej aptece czy sklepie z naturalnymi produktami za kwotę nie większą niż 10 zł. Olej rycynowy jest stosowany w przemyśle spożywczym, chemicznym, kosmetycznym, a także w medycynie. Jest składnikiem wielu smarów, mydeł, farb. Ponadto możemy znaleźć go w kosmetykach, maściach czy perfumach. Na tym zastosowanie oleju rycynowego się nie kończy. Jest on również wykorzystywany przy produkcji niektórych słodyczy. Ponadto czasem olej rycynowy stosuje się do przedłużenia trwałości pszenicy czy ryżu.

2. Właściwości zdrowotne oleju rycynowego

Olej rycynowy jest stosowany bardzo często jako środek przeczyszczający. Dlaczego? Ponieważ na skutek działania enzymów wątroby, olej rycynowy przekształca się w mydła sodowe i potasowe. Następnie mydła te drażnią błonę śluzową jelit, a także pobudzają ich perystaltykę. Efekt? Woda przenika do ścian jelit, zwiększa się ich objętość, co finalnie powoduje przeczyszczenie. Olej rycynowy znany z tych właściwości niekiedy był wykorzystywany do przyspieszenia akcji porodowej u kobiet oczekujących dziecka.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Efekt przeczyszczenia to jednak nie wszystko. Olej rycynowy doskonale sprawdzi się jako środek łagodzący bóle pleców. Aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, należy nasączyć podgrzaną gazę lub flanelowy materiał olejem rycynowym. Następnie należy taki okład przyłożyć na jakiś czas do pleców. Efekt może naprawdę zaskoczyć.

Jeśli zmagamy się z męczącym bólem stóp, to pomocny okaże się również olej rycynowy. Wystarczy smarować nim od czasu do czasu kończyny. Olej rycynowy zmniejsza również uczucie ciężkości nóg. Sprawia, że skóra na stopach i nogach staje się miękka.

Olej rycynowy doskonale natłuszcza, chroni przed szkodliwymi czynnikami, łagodzi podrażnienia skóry. Przyspieszanie gojenie się ran, sprawia, że skóra szybciej regeneruje się po oparzeniach czy owrzodzeniach.

3. Zastosowanie oleju rycynowego

Wiele kobiet ceni sobie wpływ oleju rycynowego na skórę, włosy i paznokcie. Dlatego też możemy znaleźć w sieci wiele rad dotyczących zewnętrznego stosowania oleju rycynowego.

3.1. Olej rycynowy na skórę

W sytuacji, gdy naszą zmorą jest wysuszona skóra dłoni lub rogowacenie skóry na stopach, to olej rycynowy sprawdzi się jako środek zmiękczający. Można posmarować olejem rycynowym dłonie i stopy, założyć rękawiczki bądź skarpety i tak przespać całą noc. Ten sposób nie jest skomplikowany, ale wiemy przecież, że najprostsze pomysły są najlepsze.

3.2. Olej rycynowy na paznokcie i skórki

Regularne stosowanie oleju rycynowego na skórki wygładzi je, a także wzmocni, wygładzi i uelastyczni paznokcie. Używając oleju rycynowego na paznokcie i skórki warto zadbać, aby olejek był na nich przynajmniej przez pół godziny. Niewielką ilość oleju rycynowego należy rozetrzeć na skórkach i paznokciach (najlepiej wieczorem, kiedy obowiązki domowe są już wykonane).

3.3. Olej rycynowy na twarz

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się stosowanie metody OCM (Oil Cleansing Method), która polega na oczyszczaniu twarzy naturalnymi olejkami. Skład mieszanki oczyszczającej może być różny w zależności od indywidualnych preferencji i typu skóry. Przykładowa mieszanka może składać się z 1/10 olejku rycynowego i 9/10 oleju ze słodkich migdałów (w przypadku cery normalnej), olejku jojoba (cera tłusta) lub oleju z pestek winogron (dla cery suchej).

Antybakteryjne działanie oleju rycynowego sprawia, że dobrze sprawdzi się stosowany punktowo na wypryski. W takiej sytuacji, przed zastosowaniem należy olejek rycynowy odpowiednio rozcieńczyć. Cerze trądzikowej pomóc może wykonywanie tak zwanej "parówki", a następnie wmasowanie olejku rycynowego na noc. Taką kurację najlepiej przeprowadzać raz w tygodniu.

Olej rycynowy będzie skuteczny również w leczeniu blizn po trądziku. Warto zaznaczyć, że blizna musi być świeża, gdyż z czasem jej redukcja będzie trudniejsza. Dzięki zawartości kwasów w oleju rycynowym blizny stają się mniejsze, a przebarwienia skóry rozjaśnione. Aby zobaczyć efekty, niezbędna jest cierpliwość i regularne stosowanie.

Olej rycynowy ma zdolność do penetracji w strukturę włosa, doskonale go kondycjonuje. Nie jest zalecany do przetłuszczających się włosów, gdyż będzie powodował pogłębienie problemu. Jednakże jeśli mamy do czynienia z włosami przetłuszczającymi się u nasady głowy, a suchymi na końcach, to możemy pokusić się o dodanie kilku kropel oleju rycynowego do odżywki do włosów (nałożyć na same końce i po 10 minutach spłukać).

3.4. Olej rycynowy na włosy

Olej rycynowy może być dobrą bazą maseczki do włosów. Wystarczy wymieszać go z naftą kosmetyczną bądź olejkiem do włosów. Polecana jest również maseczka składająca się z oleju rycynowego i żółtka. Po zastosowaniu maski z dodatkiem oleju rycynowego, włosy staną się miękkie, lśniące i przede wszystkim grubsze. Będą też szybciej rosnąć. Można również wsmarować sam olej rycynowy w końcówki włosów – dzięki temu staną się lepiej nawilżone i z pewnością będą wyglądać korzystniej.

Ze względu na ciężką konsystencję oleju rycynowego, nie poleca się go osobom, mającym problemy z wypadaniem włosów. Olej rycynowy może dodatkowo obciążyć włosy, co przyczynia się do ich utraty.

3.5. Olej rycynowy na brwi i rzęsy

Olej rycynowy wzmacnia również włoski brwi oraz rzęs. Jeśli więc zdarza się nam narzekać na to, że są one za cienkie, to zamiast zaopatrywać się w drogie preparaty, wystarczy posmarować je olejem rycynowym. Regularne stosowanie oleju rycynowego wzmocni włoski, a także sprawi, że będą ciemniejsze i przyspieszy ich wzrost.

W jaki sposób aplikować olej rycynowy? Aby nałożyć go na rzęsy, wystarczy wykorzystać do tego oczyszczoną szczoteczkę po zużytym tuszu. Można też użyć czystego pędzelka (np. od eyelinera) i nim nałożyć niewielką ilość olejku na linię rzęs. Bardzo ważne jest, aby nie użyć zbyt dużej ilości oleju rycynowego, gdyż w takim przypadku może dostać się do oka i wywołać podrażnienie. Na brwi olej rycynowy można nakładać palcami.

Bez względu na zastosowanie oleju rycynowego, pamiętajmy jednak, aby nie używać go zbyt dużo, aby nie obciążyć niepotrzebnie fryzury czy delikatnych włosków na twarzy. Olej rycynowy jest dosyć ciężki, dlatego tak ważny jest umiar przy jego nakładaniu, ale stosowanie go regularnie i z umiarem może przynieść bardzo dobre efekty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze