Trwa ładowanie...

Olej sojowy może powodować zmiany w mózgu

Olej sojowy stał się popularnym dzięki kuchni azjatyckiej. Przede wszystkim dlatego, że prawie nie ma smaku i nie zostawia swojego zapachu w potrawach. Co więcej, olej sojowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także lecytynę i witaminę E. Teraz lekarze odkryli, że olej sojowy może mieć również negatywny wpływ na nasz mózg.

Zobacz film: "Olej palmowy"

1. Czy olej sojowy jest zdrowy?

Już badania przeprowadzone w 2015 roku pokazały, że olej sojowy może mieć również negatywny wpływ na organizm. W trakcie badań na myszach okazało się, że częste spożywanie oleju sojowego może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia otyłości.

Naukowcy przyglądają się olejom roślinnym uważniej od kilku lat (iStock)
Naukowcy przyglądają się olejom roślinnym uważniej od kilku lat (iStock)

Zobacz także Olej roślinny może zwiększyć ryzyko wystąpienia demencji

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii pokazały, że olej może mieć również wpływ na funkcjonowanie podwzgórza mózgowego. Okazuje się, że olej sojowy może upośledzać działanie aż setki genów. Jeden z nich odpowiedzialny jest za produkowanie oksytocyny, zwanej "hormonem miłości". Naukowcy zaznaczają, że zmiany są związane wyłącznie z olejem sojowym. Nie stwierdzono negatywnego działania np. napoju sojowego.

2. Efekty uboczne stosowania oleju sojowego

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Endocinology". W testach wzięły udział trzy grupy myszy laboratoryjnych. Każda z grup miała wprowadzony do diety odpowiedni tłuszcz. W pierwszej grupie był to olej sojowy, w drugiej olej sojowy modyfikowany w taki sposób, by miał zmniejszony poziom kwasu linolowego, natomiast w trzeciej grupie - myszom podawano olej kokosowy.

Lekarze nie zauważyli negatywnego wpływu mleka sojowego (iStock)
Lekarze nie zauważyli negatywnego wpływu mleka sojowego (iStock)

Zobacz także Olej musztardowy może być zdrowszy dla twojego serca niż oliwa z oliwek

Badanie nie wykazało żadnych różnic między grupami, które miały w diecie różne rodzaje oleju sojowego. W obu grupach u myszy stwierdzono uszkodzenie podwzgórza mózgowego. Jest ono odpowiedzialne za regulowanie masy, a także utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała.

3. Sojowe produkty - czy są szkodliwe?

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli na lepsze zrozumienie pracy metabolizmu człowieka i wpływu, jaki ma na pracę mózgu. Liczą, że w konsekwencji pomoże to walczyć z takimi chorobami jak autyzm czy choroba Parkinsona.

Naukowcy przypominają, że nie ma zagrożenia ze strony np. sosu sojowego (iStock)
Naukowcy przypominają, że nie ma zagrożenia ze strony np. sosu sojowego (iStock)

Zobacz także Izoflawony - naturalne hormony w okresie menopauzy

Lekarze zastrzegają, że nie należy wyrzucać wszystkich produktów, które zawierają olej sojowy (np. tofu, sos sojowy) – większość z nich zawiera go śladowe ilości. Za to mogą być źródłem wielu wartości odżywczych. Specjaliści z Kalifornii podkreślili również, że potrzebne są dodatkowe badania na ludziach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.