Olej sojowy może powodować zmiany w mózgu
Olej sojowy stał się popularnym dzięki kuchni azjatyckiej. Przede wszystkim dlatego, że prawie nie ma smaku i nie zostawia swojego zapachu w potrawach. Co więcej, olej sojowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także lecytynę i witaminę E. Teraz lekarze odkryli, że olej sojowy może mieć również negatywny wpływ na nasz mózg.
1. Czy olej sojowy jest zdrowy?
Już badania przeprowadzone w 2015 roku pokazały, że olej sojowy może mieć również negatywny wpływ na organizm. W trakcie badań na myszach okazało się, że częste spożywanie oleju sojowego może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia otyłości.
Zobacz także Olej roślinny może zwiększyć ryzyko wystąpienia demencji
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii pokazały, że olej może mieć również wpływ na funkcjonowanie podwzgórza mózgowego. Okazuje się, że olej sojowy może upośledzać działanie aż setki genów. Jeden z nich odpowiedzialny jest za produkowanie oksytocyny, zwanej "hormonem miłości". Naukowcy zaznaczają, że zmiany są związane wyłącznie z olejem sojowym. Nie stwierdzono negatywnego działania np. napoju sojowego.
2. Efekty uboczne stosowania oleju sojowego
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Endocinology". W testach wzięły udział trzy grupy myszy laboratoryjnych. Każda z grup miała wprowadzony do diety odpowiedni tłuszcz. W pierwszej grupie był to olej sojowy, w drugiej olej sojowy modyfikowany w taki sposób, by miał zmniejszony poziom kwasu linolowego, natomiast w trzeciej grupie - myszom podawano olej kokosowy.
Zobacz także Olej musztardowy może być zdrowszy dla twojego serca niż oliwa z oliwek
Badanie nie wykazało żadnych różnic między grupami, które miały w diecie różne rodzaje oleju sojowego. W obu grupach u myszy stwierdzono uszkodzenie podwzgórza mózgowego. Jest ono odpowiedzialne za regulowanie masy, a także utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała.
3. Sojowe produkty - czy są szkodliwe?
Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli na lepsze zrozumienie pracy metabolizmu człowieka i wpływu, jaki ma na pracę mózgu. Liczą, że w konsekwencji pomoże to walczyć z takimi chorobami jak autyzm czy choroba Parkinsona.
Zobacz także Izoflawony - naturalne hormony w okresie menopauzy
Lekarze zastrzegają, że nie należy wyrzucać wszystkich produktów, które zawierają olej sojowy (np. tofu, sos sojowy) – większość z nich zawiera go śladowe ilości. Za to mogą być źródłem wielu wartości odżywczych. Specjaliści z Kalifornii podkreślili również, że potrzebne są dodatkowe badania na ludziach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl