Trwa ładowanie...

Olej z ogórecznika – charakterystyka, właściwości lecznicze, dawkowanie, przeciwwskazania

Ogórecznik jest bardzo często wykorzystywany do dekoracji potraw. Ma on wiele cennych właściwości leczniczych i upiększających. Jakie są właściwości oleju z ogórecznika? Czy wszyscy mogą stosować olej z ogórecznika?

Zobacz film: "Najpopularniejsze oleje. Zobacz, co o nich wiesz"

spis treści

1. Co to jest olej z ogórecznika?

Olej z ogórecznika pozyskuje się z nasion rośliny. Olej z ogórecznika staje sie coraz bardziej popularny ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Olej z ogórecznika jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 oraz gamma-linolenowego kwasu tłuszczowego, który działa przeciwzapalnie.

Główne właściwości olej z ogórecznika zawdzięcza obecności kwasu gamma-linolenowego.

Olej z ogórecznika trzeba przechowywać w zaciemnionym miejscu, ponieważ narażony na promienie słoneczne olej z ogórecznika może jełczeć.

2. Właściwości lecznicze oleju z ogórecznika

Właściwości oleju z ogórecznika są bardzo szerokie. Olej z ogórecznika ma właściwości obniżające ciśnienie i zapobiegające miażdżycy. Ponadto olej z ogórecznika zmniejsza ból i stany zapalne. Może zapobiegać obrzękom.

Olej z ogórecznika poprawia pracę układu odpornościowego i przyspiesza leczenie uszkodzonych błon śluzowych.

Olej z ogórecznika można stosować wspomagająco przy leczeniu nowotworów ponieważ hamuje wzrost komórek nowotworowych. Ma właściwości przeciwutleniające. Olej z ogórecznika chroni DNA.

Olej z ogórecznika można stosować w walce z chorobami skóry. Stosuje się go w leczeniu chorób zapalnych skóry, egzemy, zmian trądzikowych oraz wyprysków.

Może także poprawić ogólną kondycję skóry i zapobiegać wypryskom spowodowanym zmianami hormonalnymi spowodowanymi cyklem menstruacyjnym.

3. Dawkowanie oleju

Olej z ogórecznika w celach leczniczych może być stosowany w dawkach od 500 mg do 3 g na dobę. Jeżeli mamy do czynienia ze stanem zapalnym lub bólem to mogą być zalecane większe dawki oleju z ogórecznika.

4. Kiedy nie stosować oleju

Olej z ogórecznika nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, ponieważ może powodować skurcze. Olej z ogórecznika rozrzedza krew dlatego też nie powinny stosować go osoby przyjmujące długoterminowe długoterminowo warfarynę czy aspirynę.

Przeciwwskazania do stosowania oleju z ogórecznika to także występujące drgawki. Skutki uboczne oleju z ogórecznika to biegunka i wzdęcia.

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Brak produktów w wybranej kategorii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.