Olejek z drzewa herbacianego - cena i zastosowanie
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele cennych właściwości leczniczych. Warto mieć buteleczkę tego produktu w domu i korzystać z jego szerokich zastosowań. Poza pozytywnym wpływem na zdrowie, olejek herbaciany ma piękny, intensywny zapach, który świetnie sprawdza się do domowej aromaterapii. Skąd pochodzi jego? Ile kosztuje i jakie ma zastosowanie olejek herbaciany?
- 1. Ekstrakt z drzewa herbacianego
- 2. Ile kosztuje olejek z drzewa herbacianego
- 3. Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
- 3.1. Działanie lecznicze
- 3.2. Test uczuleniowy
- 3.3. Pielęgnacja włosów olejkiem z drzewa herbacianego
- 3.4. Pielęgnacja stóp i paznokci
- 3.5. Jak zwalczyć grzybicę
- 3.6. Jak usunąć pleśń
- 3.7. Olejek z drzewa herbacianego na owady
- 3.8. Aromaterapia
- 3.9. Olejek z drzewa herbacianego do sprzątania
1. Ekstrakt z drzewa herbacianego
Olejek to ekstrakt z drzewa herbacianego, które rośnie w Australii. Jest otrzymywany w procesie destylacji gałązek i liści Melaleuca Alternifolia. Został odkryty przez Jamesa Cooka, a jego nazwa wynika z tego, że napar z liści przypomina herbatę.
Mieszkańcy tamtejszych rejonów doceniali właściwości tego drzewa i traktowali je jako uniwersalne lekarstwo. Okłady z zielonych części były stosowane w leczeniu ran i oparzeń. Olejek z drzewa herbacianego ma płynną konsystencję, jasnożółtą barwę i mocny, kamforowy zapach.
Działa antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, gojąco, wykrztuśnie, owadobójczo, stymulująco i napotnie. Pomaga w przypadku wielu dolegliwości, można go używać również do pielęgnacji ciała i aromaterapii.
2. Ile kosztuje olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego można kupić w aptekach, sklepach z naturalnymi produktami, drogeriach oraz stronach internetowych, dostarczających półprodukty kosmetyczne. Koszt olejku z drzewa herbacianego to 10-20 złotych za 10 ml.
Pojemność wydaje się niewielka, ale jednorazowo wykorzystuje się jedynie kilka kropli. Należy zwrócić uwagę na skład olejku herbacianego, nie powinno być w nim olejów mineralnych, substancji zapachowych ani barwników.
3. Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości, które pomagają w leczeniu wielu dolegliwości. Produkt ten na pewno się nie zmarnuje, ponieważ można go wykorzystać na wiele różnych sposobów. Warto wypróbować go w przypadku infekcji, do pielęgnacji, aromaterapii, a nawet do sprzątania.
3.1. Działanie lecznicze
Zdrowotny wpływ olejku z drzewa herbacianego jest znany od wieków i stosowany na wiele różnych dolegliwości. Przede wszystkim ze względu na działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe świetnie działa na ból gardła, katar, kaszel i zapalenie zatok.
Ból głowy można zlikwidować za pomocą inhalacji. Wystarczy skropić wilgotny ręcznik kilkoma kroplami olejku i położyć na czole. Innym sposobem jest wlanie odrobiny olejku do naczynia z wrzącą wodą.
Olejek jest dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażenia w przypadku skaleczenia lub zadrapania. Cienka warstwa na powierzchni skóry działa antybakteryjnie i ochronnie. Na ból mięśni i stawów świetnie działa połączenie balsamu do ciała z olejkiem herbacianym.
Na zapalenie dziąseł można przygotować roztwór wody z kilkoma kroplami produktu. Płukanie ust kilkukrotnie w ciągu dnia powinno znacząco zmniejszyć dolegliwości. Takie postępowanie zwalcza też nieświeży oddech, kamień nazębny i chroni przed infekcjami jamy ustnej.
Podrażnione miejsce po wrastających włosach również można posmarować olejkiem, co szybko zniweluje zaczerwienie i ból. Produkt można stosować też wspomagająco w leczeniu ospy, co zmniejsza też ryzyko powstania blizn. Olejek aktywuje system immunologiczny, wzmaga pocenie, dzięki czemu z organizmu usuwane są toksyny.
Olejek z drzewa herbacianego nadaje się również do leczenia infekcji żołądka, jelit i dróg moczowych. Przyspiesza leczenie gruźlicy, dengi i malarii.
3.2. Test uczuleniowy
Twarz to najbardziej wrażliwa część ciała i przed zastosowaniem na nią olejku herbacianego warto przeprowadzić test uczuleniowy. W tym celu należy nanieść odrobinę produkt na skórę przedramienia lub na powierzchnię za uchem.
Po upływie kilku godzin można sprawdzić czy nie wystąpiło podrażnienie, zaczerwienie lub opuchlizna. Jeśli wszystko będzie w porządku, olejek z drzewa herbacianego można stosować w następujący sposób:
- wzbogacenie codziennych kosmetyków za pomocą kilku kropel olejku,
- stosowanie zamiast kremu razem z innym łagodnym olejem,
- nakładanie punktowo na wypryski,
- przygotowanie maseczki z glinki i odrobiny olejku herbacianego,
- zastosowanie parówki na twarz z dodatkiem kilkunastu kropli olejku,
- zrobienie toniku poprzez rozpuszczenie 4 kropli w szklance wody,
- stworzenie domowej maseczki z białka jajka i czterech kropli olejku herbacianego,
- smarowanie opryszczki kilka razy dziennie.
Ważne, by nakładać olejek na oczyszczoną twarz, bez resztek makijażu. Produktu nie należy też spłukiwać, wyjątkiem są maseczki które trzymamy na twarzy jedynie 10-15 minut.
Olejek z drzewa herbacianego działa bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie, z tego względu jest pomocny w leczeniu skóry trądzikowej. Z łatwością przenika przez skórę i niszczy bakterie odpowiedzialne za tworzenie wyprysków. Co ważne, nie wysusza też skóry.
Ogranicza też produkcję sebum przez gruczoły łojowe, więc skóra staje się mniej tłusta. Pobudza regenerację skóry i wzmacnia kondycję cery. Olejek jest składnikiem wielu produktów przeznaczonych do cery trądzikowej, przede wszystkim żeli do mycia twarzy i toników.
3.3. Pielęgnacja włosów olejkiem z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego odżywia mieszki włosowe i zapobiega ich wypadaniu. Można go stosować na kilka sposobów, na przykład poprzez wmasowanie go w skórę głowy. Produkt można połączyć z olejkiem migdałowym lub oliwą z oliwek, by wzmocnić działanie kuracji.
Następnie na głowę warto nałożyć czepek foliowy i założyć ręcznik na 15-20 minut. Po tym czasie olejową mieszkankę należy zmyć. Powtarzanie tych czynności raz w tygodniu widocznie poprawi kondycję włosów i skóry głowy. Olejki można też zostawić na włosach na całą noc, gdy włosy tego potrzebują.
Olejek herbaciany ponadto łagodzi swędzenie skalpu, zmniejsza wydzielanie sebum i przetłuszczanie się włosów. Można dodać go też do płukanek do włosów.
3.4. Pielęgnacja stóp i paznokci
Olejek z drzewa herbacianego warto dodać do kremu do stóp, a od czasu do czasu wlać do miski ciepłą wodę z 30 kroplami produktu i moczyć stopy przez kilkanaście minut. Dzięki temu stopy będą się mniej pocić, a kondycja pięt zdecydowanie się poprawi.
Olejek wciera się także w paznokcie w przypadku onycholizy, czyli odwarstwianiu płytki paznokci od skóry. Co ciekawe, produkt ten działa świetnie na kurzajki. Kilka kropli olejku z drzewa herbacianego rano i wieczorem sprawi, że kurzajka po prostu odpadnie. Produkt można też stosować na innego rodzaju problemy skórne.
3.5. Jak zwalczyć grzybicę
Olejek z drzewa herbacianego może pomóc w zwalczeniu grzybicy paznokci i stóp. Zainfekowane miejsca należy smarować produktem minimum dwa razy dziennie przez miesiąc. Przed nałożeniem produktu paznokcie należy odpowiednio przygotować.
Ważne jest usunięcie nakładanych wcześniej preparatów, martwego naskórka i dokładnie obciąć paznokcie. Następnie należy umyć dokładnie stopę wodą z mydłem. Dopiero wtedy można zastosować olejek, można nakładać go za pomocą wacika lub pędzelka.
3.6. Jak usunąć pleśń
Pleśń w domu bywa naprawdę uporczywe. Jej usunięcie jest kłopotliwe i wiele silnych detergentów nie radzi sobie w takim przypadku. Co ciekawe, pleśń znika po kontakcie z olejkiem z drzewa herbacianego. Na powierzchnie pokryte pleśnią należy nałożyć 2 łyżeczki olejku wymieszanego w 2 szklankach wody. Mieszaninę należy pozostawić do wyschnięcia.
Jeżeli pleśń nie zniknie można skorzystać z produktów do tego przeznaczonych, a następnie zwilżyć to miejsce wcześniej przygotowanym sprayem. Pleśń nie powinna się ponownie pojawić ze względu na przeciwgrzybicze działanie olejku.
3.7. Olejek z drzewa herbacianego na owady
Olejek herbaciany wykazuje właściwości antyseptyczne i szybko łagodzi obrzęk, ból i swędzenie miejsca po ugryzieniu owada. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku śladów po komarach i pchłach.
Poza tym, niektórzy polecają posmarowanie kleszcza i skóry wokół niego odrobiną olejku. Dzięki temu po upływie kilku minut owad sam odpadnie i nie będzie konieczne jego manualne usuwanie.
Olejek z drzewa herbacianego zapobiega również pojawianiu się wszy. Wystarczy 10 kropli produktu wymieszać w butelce szamponu. Dodatkowo włosy będą przyjemnie pachnieć.
Olejek jest świetnym środkiem odstraszającym na komary. Do butelki ze spryskiwaczem należy wlać 60 ml produktu i wodę. Po dokładnym wymieszaniu można rozpylić mieszaninę na skórę, a także na bliskie otoczenie stołu podczas grilla lub spotkania rodzinnego na zewnątrz.
3.8. Aromaterapia
Podobnie jak wszystkie olejki eteryczne, olejek herbaciany świetnie sprawdza się w kominkach aromaterapeutycznych, dyfuzorach zapachu i nawilżaczach powietrza. Zapach rozprowadzony w pomieszczeniu będzie intensywny, ale nie przytłaczający czy duszący.
Można zmieniać też kompozycje zapachowe za pomocą innych olejków: cytrynowego, kolendrowego, lawendowego, kminkowego, eukaliptusowego, pieprzowego, tymiankowego, majerankowego, rozmarynowego lub sosnowego.
3.9. Olejek z drzewa herbacianego do sprzątania
Olejek może zastąpić uniwersalny środek czyszczący do wielu różnych pomieszczeń. Można w ten sposób umyć blaty w kuchni, meble w salonie, zlew lub stół kuchenny. Nadaje się też do odświeżenia wielu innych powierzchni.
Co istotne, nie zostawia osadu, nie trzeba go obficie spłukiwać i pozostawia po sobie piękny zapach. Do sprzątania wystarczy do butelki ze spryskiwaczem wlać wodę i 2 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego.