Trwa ładowanie...

Otyłość u kobiet

Otyłość u kobiet
Otyłość u kobiet

Otyłość to poważna choroba cywilizacyjna, uznawana za chorobę przewlekłą. Nadmierna masa ciała pociąga za sobą również inne schorzenia, szczególnie choroby układu krążenia. Istnieją dwa główne typy otyłości: otyłość typu „gruszka” i otyłość typu „jabłko”. Pierwszy rodzaj jest charakterystyczny dla otyłości u kobiet. Jest określany także jako otyłość udowo-pośladkowa, ponieważ nadmiar tłuszczu odkłada się właśnie w tych okolicach. Sprawdź, czym charakteryzuje się otyłość u kobiet.

1. Typy otyłości

Przekroczona powyżej dozwolonej normy masa ciała, to nadwaga. Jeżeli w tym stanie dana osoba nie postanowi zmienić złych i nieodpowiednich nawyków żywienia, nadwaga przeradza się w otyłość. A to z kolei jest już poważny problem zdrowotny.

Otyłość typu „jabłko”, czyli otyłość mężczyzn. Nadmiar tłuszczu w komórkach odkłada się w różnych partiach ciała. Otyłość u mężczyzn wygląda inaczej niż otyłość u kobiet. Mówi się, że mężczyźni, u których wystąpiła znaczna nadwaga, cierpią na otyłość typu „jabłko”. Oczywiście nie jest to regułą. Ten typ rozłożenia tkanki tłuszczowej może wystąpić też u kobiet. Otyłość typu „jabłko” to inaczej otyłość brzuszna lub otyłość wisceralna. Nazwy tego typu nadwagi wiążą się z miejscem gromadzenia tkanki tłuszczowej (głównie wewnątrz jamy brzusznej). Osoby, u których występuje otyłość typu „jabłko” są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia innych chorób. U mężczyzn często pojawiają się problemy metaboliczne, nadciśnienie tętnicze. Otyłość współwystępuje z chorobą wieńcową, cukrzycą typu 2, a także innymi chorobami układu krążenia. Grozi zawałem serca i rozwojem miażdżycy.

Otyłość typu „gruszka”, czyli otyłość u kobiet. Otyłość u kobiet nazywana jest też otyłością udowo-pośladkową. Nadmiar tkanki tłuszczowejlokalizuje się w okolicy ud i pośladków. Rozmieszczenie nadmiaru tłuszczu jest warunkowane nie tylko płcią, ale też czynnikami hormonalnymi i genetycznymi. Otyłość udowo-pośladkowa to niejedyny typ otyłości, na który narażone są szczególnie panie. U kobiet, które weszły w okres przekwitania może wystąpić otyłość brzuszna. Wiąże się to z zaburzeniami produkcji żeńskich hormonów płciowych.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Otyłość brzuszna a otyłość udowo-pośladkowa

Żeby określić typ otyłości, należy zbadać stosunek obwodu talii do bioder. Obwód talii mierzy się w najwęższym jej punkcie, tj. w połowie między dolnym brzegiem żeber a górną częścią kości biodrowej. Biodra należy zmierzyć w miejscu, w którym są najszersze. Wymiary podaje się w centymetrach. Obwód talii dzieli się przez obwód bioder. Jest to wskaźnik WHR. Jeżeli u kobiet jest on wyższy lub równy 0,8, wówczas mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Jeżeli natomiast czynnik WHR jest niższy niż 0,8, jest to otyłość udowo-pośladkowa. U mężczyzn wynik graniczny to 1,0. Jeżeli wskaźnik jest wyższy lub równy 1,0, mamy do czynienia z typem wisceralnym. Niższy wskaźnik oznacza otyłość udowo-pośladkową.

Jak wskazują badania dr Gillian Reeves z Uniwersytetu w Oksfordzie, nadwaga u kobiet w wieku 50-64 lata zwiększa ryzyko zachorowania na raka, szczególnie na raka piersi i raka narządów rodnych (m.in. raka pochwy). Ryzyko choroby wzrasta, jeśli kobieta przeszła już okres menopauzy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze