Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Papierosy a odchudzanie

Avatar placeholder
18.04.2019 09:25
Papierosy a odchudzanie
Papierosy a odchudzanie (iStock)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza to temat wymagający komentarza. Palenie papierosów sprzyja utrzymaniu stałej wagi, zapobiega tyciu, ale na dłuższą metę grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Można przecież odchudzić się bez sięgania po papierosy, a z pomocą zdecydowanie rozsądniejszych sposobów, takich jak racjonalna dieta czy wykonywanie regularnych ćwiczeń. Wśród osób odchudzających się jest spore grono palaczy, którzy zdają sobie sprawę z efektów palenia, ale nie chcą zrezygnować z papierosów z obawy przed przytyciem.

spis treści

1. Wpływ palenia na odchudzanie

Odchudzanie się z papierosami dla niektórych osób wydaje się łatwiejsze. Badania wykazują, że ludzie często nie decydują się na rzucenie palenia, ponieważ obawiają się drastycznego przybrania na wadze. Tycie po odstawieniu papierosów to częsta reakcja organizmu. Palenie tytoniu rzeczywiście zmniejsza apetyt na niektóre pokarmy. Poza tym otępia zmysły, a więc także percepcję smaku i zapachu. Przez te czynniki chęć sięgania po jedzenie staje się mniejsza. Nikotyna przyspiesza również metabolizm, więc w efekcie zwiększa spalanie kalorii.

1.1. Tycie po rzuceniu palenia

Po odstawieniu papierosów smak i zapach polepszają się, wzrasta apetyt, a nikotyna nie wpływa już na procesy metaboliczne. Rzucanie palenia nie należy do prostych zadań, a często wiąże się także z przybraniem na wadze. Nie jest to jednak powód, dla którego palenie można kontynuować. Negatywnych skutków zerwania nałogu, takich jak tycie, można uniknąć. Samo zaś palenie papierosów jest niekorzystne dla zdrowia, m.in. przyczynia się do chorób układu oddechowego oraz krążenia. Ponadto powoduje rozwój nowotworów i przyspiesza proces starzenia się organizmu.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Były palacz, odczuwając głód nikotynowy po odstawieniu papierosów, sięga po coś, co może je zastąpić. Najczęściej są to słodycze lub jedzenie typu fast food. Opychanie się batonikami czy hamburgerami nie zlikwiduje uczucia głodu. Papierosy, które kojarzone są zazwyczaj z relaksem i odstresowaniem się, nadal będą zaprzątać głowę. Tycie po rzuceniu palenia to nie efekt odstawienia nikotyny, a dostarczania organizmowi substytutów papierosa w postaci kalorycznych przegryzek. Niezdrowe jedzenie wcale nie poprawi humoru, a tylko przyczyni się do zwiększenia masy ciała.

Po odstawieniu papierosów palacz odczuwa dyskomfort wynikający z psychicznego przygnębienia. W dodatku objawy głodu nikotynowego są podobne do oznak zwyczajnego głodu, dlatego papierosy często zostają zastąpione jedzeniem. Traktowanie jedzenia jako substytutu szczęścia rzeczywiście może prowadzić do tycia i pogorszenia się stanu zdrowia. Rzucając palenie, trzeba pamiętać, by nie wpaść w nową pułapkę, jaką jest objadanie się.

2. Plusy rzucenia palenia

Tycie po odstawieniu nikotyny nie może dominować nad pozytywami, jakie niesie ze sobą rzucenie palenia. Do plusów zerwania z nałogiem należą m.in.:

  • poprawa kondycji fizycznej,
  • poprawa wydolności układu oddechowego,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • pozbycie się uporczywego zapachu nikotyny z ubrań,
  • polepszenie wyglądu cery, włosów i paznokci,
  • polepszenie ogólnego samopoczucia,
  • poprawa napięcia tkanki mięśniowej.

3. Brak wzrostu wagi po rzuceniu palenia

W czasie rzucania palenia trzeba mieć silną motywację. Często po odstawieniu nikotyny były palacz ma potrzebę zajęcia czymś rąk i ust, a po papierosa nie wolno mu sięgnąć. Co robi? Chwyta za czekoladowego wafelka lub inną kaloryczną przekąskę. Jak rzucić palenie i nie przytyć? Aby nie szkodzić zdrowiu i zapobiec tyciu, warto mieć pod ręką surowe warzywa pokrojone w paski, paluszki, krakersy lub miseczkę z muesli, które można chrupać jak chipsy. Dobry sposób na odchudzanie w trakcie rzucania palenia to gumy do żucia.

Należy również zwiększyć wysiłek fizyczny. Nie chodzi tu o samo spalanie nadwyżki kalorii, ale też o odreagowanie. Aktywność sportowa pomaga zmniejszyć stres i zdenerwowanie spowodowane chęcią zapalenia. Ćwiczenia mogą też zastąpić „mechaniczne” sięganie po kaloryczne jedzenie. Bardzo trudno uniknąć podjadania, kiedy rzuca się palenie. Dla niektórych jest to niemal niemożliwe.

Papierosy a odchudzanie – temat ten nie musi się od razu kojarzyć z nadmiarem ciałka po rzuceniu nałogu. Warto za to pomyśleć, ile zyskasz, rezygnując z zaciągania się nikotynowym dymkiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze