Trwa ładowanie...

Picie chudego mleka może wydłużyć życie. Rewelacje amerykańskich naukowców

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
20.01.2020 14:19
Osoby pijące odtłuszczone mleko mają nawet o 4 lata niższy wiek biologiczny
Osoby pijące odtłuszczone mleko mają nawet o 4 lata niższy wiek biologiczny (iStock)

Naukowcy zza oceanu przeanalizowali nawyki żywieniowe tysięcy osób. Na tej podstawie stwierdzili, że picie odtłuszczonego lub chudego mleka może odmłodzić wiek biologiczny naszego organizmu nawet o 4,5 roku. To pierwsze badania, które pokazują taką zależność.

1. Czy mleko odtłuszczone jest zdrowsze?

Debata na temat tego, jaki rodzaj mleka jest zdrowszy toczy się od lat, wzbudzając wiele kontrowersji. Amerykańscy naukowcy postanowili poddać to naukowej analizie. Zespół z Brigham Young University w Utah sprawdził kwestie wpływu rodzaju spożywanego mleka na stan naszego organizmu. Amerykanie skupili się na zależności pomiędzy wiekiem biologicznym a zawartością tłuszczu w mleku, które pije dana osoba.

Naukowcy pod kierownictwem prof. Tuckera przeanalizowali dane dotyczące spożycia mleka przez 5834 dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych. Prawie połowa osób biorących udział w badaniu piła mleko codziennie, a jedna trzecia badanych deklarowała, że wybiera mleko tłuste.

Zgodnie z wynikami analizy ci, którzy pili mleko 2-procentowe lub tłustsze mieli wyższy wiek biologiczny w porównaniu z osobami, które sięgały po mleko odtłuszczone lub 1-procentowe. Różnica sięgała nawet 4,5 roku.

Zobacz film: "Tłuszcze w nabiale dobre dla twojego zdrowia"
Mleko jest źródłem białka i tłuszczu
Mleko jest źródłem białka i tłuszczu (iStock)

"Zaskakujące, jak duża była to różnica" – mówi prof. Larry Tucker, jeden z autorów badania z Brigham Young University.

2. Mleko może mieć wpływ na kondycje organizmu i długość życia

Naukowcy odkryli, że u osób stosujących konkretne rodzaje mleka, występują różnice w długości telomerów – odcinków DNA, które znajdują się na końcu chromosomów. Wraz z procesem starzenia organizmu, telomery zaczynają się systematycznie skracać. Osoby sięgające po najtłustsze warianty, miały odpowiednio krótsze telomery.

Pełnotłuste mleko może przyspieszać starzenie organizmu
Pełnotłuste mleko może przyspieszać starzenie organizmu (iStock)

"Jeśli masz zamiar pić wysokotłuszczowe mleko, powinieneś mieć świadomość, że wiąże się to z pewnymi konsekwencjami" – tłumaczy prof. Tucker.

Naukowcy odpowiedzialni za badanie uważają, że wysoka zawartość tłuszczu obciąża komórki, prowadząc do ich uszkodzeń. Autorzy badania podkreślają, że z ich badań wypływa jeszcze jeden ważny wniosek. Ludzie, którzy w ogóle nie pili mleka, również mieli krótsze telomery.

3. Wiek chronologiczny a wiek biologiczny

Wiek chronologiczny i wiek biologiczny to dwa różne pomiary. Wiek chronologiczny to czas, który upłynął od naszego urodzenia do chwili obecnej. Wiek biologiczny jest reprezentacją tego, w jakiej kondycji jest nasz organizm. Wpływają na niego takie czynniki, jak dieta, aktywność fizyczna, długość snu, palenie papierosów oraz uwarunkowania genetyczne.

Na przykład 30-latek, który w ogóle się nie rusza, je niezdrowo, pali i pije dużo alkoholu, może mieć wiek biologiczny o kilka lat wyższy niż wynikałoby to z metryki.

Wiek w metryczce często nie odpowiada temu biologicznemu
Wiek w metryczce często nie odpowiada temu biologicznemu (iStock)

Chociaż nasz faktyczny wiek jest kluczowym czynnikiem wpływającym na długość telomerów, dodatkowo inne czynniki, takie jak styl życia, aktywność fizyczna mogą wpływać na ich uszkodzenie. Krótsze telomery można zaobserwować m.in. u palaczy, bo toksyny zawarte w papierosach powodują uszkodzenia komórek.

Odkrycia dotyczące zależności między wiekiem a rodzaje spożywanego mleka, zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Oxidative Medicine and Cellular Longevity.

Przeczytaj także, dlaczego nie powinno się popijać lekarstw mlekiem?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze