Trwa ładowanie...

Picie z plastikowej butelki może powodować raka? Wszystko przez bisfenol A

Avatar placeholder
Magda Rumińska 05.08.2019 09:00
Picie z plastikowej butelki może powodować raka
Picie z plastikowej butelki może powodować raka (123rf.com)

W sieci zawrzało, po tym jak 79-letni amerykański prezenter i dziennikarz Tom Brokaw powiedział, że nie pije z plastikowych butelek. Powodem ma być powiązanie między plastikiem a zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka. Brokaw choruje na szpiczaka mnogiego.

1. Szkodliwy bisfenol A w plastikowych butelkach

Stwierdzenie Toma Brokawa wywołało poruszenie. Naukowcy od dawna badają wpływ różnych substancji na organizm człowieka. Niektóre z nich oznaczają jako rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze.

Tak jest z bisfenolem A. To substancja używana do produkcji artykułów z tworzyw sztucznych. BPA wykorzystuje się do produkcji powłok wewnętrznych metalowych puszek, plastikowych butelek, opakowań płyt, pojemników do przechowywania i elektroniki.

W związku z niepokojącymi doniesieniami na temat szkodliwego działania bisfenolu A na organizm ludzki, ogranicza się jego użycie. Od 2011 roku w Uni Europejskiej wprowadzono zakaz stosowania BPA przy produkcji butelek i innych artykułów dla niemowląt i dzieci.

Zobacz film: "Jakich produktów nie należy przechowywać w plastikowych opakowaniach?"

Używanie BPA zakazane jest całkowicie w Japonii, Korei, Kanadzie i niektórych stanach USA. Kraje takie jak Francja i Szwecja wprowadzają dodatkowe ograniczenia do stosowania bisfenolu A. W Polsce takich obostrzeń nie ma.

Dlaczego bisfenol A, stosowany do produkcji plastikowych butelek i opakowań, może być dla nas szkodliwy?

2. Picie z plastikowej butelki może być szkodliwe

Badania nad BPA potwierdzają, że związek ten w dużych stężeniach negatywnie wpływa na układ rozrodczy i powoduje problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. Może zwiększać ryzyko poronienia i wywoływać wcześniejsze pokwitanie.

Bisfenol A swoją budową przypomina estrogen, czyli żeński hormon. Łączy się on z tymi samymi receptorami, przez co zaburza prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

To jeszcze nie wszystko. Nadmiar BPA powoduje też podrażnienie dróg oddechowych i oczu, może wywoływać również reakcje alergiczne. Szczególnie groźna jest jego zdolność do zwiększania ryzyka zachorowania na raka prostaty i raka piersi.

BPA z plastikowych opakowań może przenikać do żywności i napojów, zwłaszcza wtedy, gdy opakowanie jest uszkodzone lub narażone na wysoką temperaturę.

Zanim więc kupimy kolejną plastikową butelkę wody, warto przyjrzeć się oznaczeniom na opakowaniu. Wiele firm odchodzi od opakowań z dodatkiem BPA. Na ich etykietach znajdują się takie informacje, jak "BPA free", czyli wolne od BPA.

Picie z plastikowych butelek jest szkodliwe nie tylko dla nas, ale też dla naszego środowiska. Mimo że plastik nadaje się do recyklingu, znikome jego ilości są przetwarzane więcej niż raz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze