Trwa ładowanie...

Kalorie w płatkach owsianych – wartość odżywcza, rodzaje, błonnik, witaminy

Płatki owsiane są cennym źródłem błonnika, witamin i tłuszczy nienasyconych. Co więcej, kalorii w płatkach owsianych jest niewiele, a są bardzo pożywne. Ile kalorii mają płatki owsiane? Jakie wyróżniamy rodzaje płatków owsianych?

Zobacz film: "Czym jest żywność ekologiczna?"

spis treści

1. Wartość odżywcza płatków owsianych

Płatki owsiane zawierają około 366 kalorii w 100 g. Kalorie w płatkach owsianych nie są jednak wadą, ponieważ w tej porcji znajdziemy około 54 g węglowodanów, 13,5 g białka i około 7 g tłuszczu. Tłuszcz zawarty w płatkach owsianych to cenne tłuszcze nienasycone.

Kalorie w płatkach owsianych to jedynie 366 w 100 g produktu
Kalorie w płatkach owsianych to jedynie 366 w 100 g produktu

2. Trzy rodzaje płatków owsianych

Niezależnie od rodzaju, kalorie w płatkach owsianych to 366 w 100 g. Wzrost kalorii w płatkach owsianych jest zależny od ewentualnych dodatków. Wyróżniamy trzy rodzaje płatków owsianych ze względu na różną obróbkę owsa. Z całych ziaren owsa uzyskujemy płatki owsiane zwykłe. Należy pamiętać, że ten rodzaj płatków owsianych przed zjedzeniem należy ugotować. Kolejny rodzaj to płatki owsiane górskie, które otrzymuje się z połówek ziaren. Dzięki temu skracamy czas potrzebny na ich przygotowanie. Płatki owsiane górskie są gotowe do spożycia po zagotowaniu. Ostatnim rodzajem płatków owsianych są płatki owsiane błyskawiczne. Otrzymuje się je z pokrojonych ziaren owsa poddanego wcześniej obróbce termicznej. Dzięki temu płatki owsiane błyskawiczne można spożywać bez gotowania, na przykład jako dodatek do jogurtów, mlek czy musli, a niewielka ilość kalorii w płatkach owsianych, nie podniesie kaloryczności przekąski.

5 doskonałych powodów, by jeść owsiankę
5 doskonałych powodów, by jeść owsiankę [5 zdjęć]

Ugotowane płatki owsiane zawierają dużo błonnika, dzięki któremu czujemy się dłużej nasyceni. Błonnik

zobacz galerię

3. Błonnik i witaminy cennym składnikiem płatków owsianych

Kalorie w płatkach owsianych to nie wszystko. Posiadają one bowiem niezwykle ważny i cenny dla zdrowia błonnik. Co więcej, zawarty w płatkach owsianych błonnik to najcenniejsza frakcja rozpuszczalna w wodzie. Dzięki temu jego zdrowotne działanie jest nieocenione, pomimo kalorii w płatkach owsianych. Błonnik bowiem obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom. Płatki owsiane z cennym błonnikiem rozpuszczalnym to głównie beta-glukan, czyli węglowodan złożony. Ma on zdolność tworzenia w przewodzie pokarmowym żeli odpornych na działanie enzymów trawiennych. Błonnik ma również działanie prebiotyczne, a także spowalnia proces przyswajania cukrów, co przyczynia się do zapobiegania otyłości i cukrzycy typu 2]. Pomimo kalorii w płatkach owsianych, pozytywnie wpłyną one na utrzymanie prawidłowej sylwetki.

 

Zawarty w płatkach owsianych błonnik zapobiega także mnożeniu się komórek nowotworowych i wzmacnia układ odpornościowy, gdyż wchłania wirusy i bakterie atakujące organizm. Część nierozpuszczalna błonnika, która zawarta jest w płatkach owsianych, poprawia pracę jelit, wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, co zapobiega zgadze i nadkwasocie. Pomimo niskiej zawartości kalorii w płatkach owsianych, dają one uczucie sytości, co pozwala na zmniejszenie kaloryczności w posiłkach. Zjemy go po prostu mniej, a będziemy czuli się najedzeni.

Warto wiedzieć

Płatki owsiane, oprócz małej zawartości kalorii to nie tylko błonnik, ale także źródło korzystnych dla organizmu witamin. W płatkach owsianych znajdziemy witaminy z grupy B6, które korzystnie wpływają na koncentrację i pamięć, a także szybsze przyswajanie wiedzy. Witamina B1 także znajduje się w płatkach owsianych, a dzięki temu odczuwamy mniejsze zmęczenie i rozdrażnienie. Mała zawartość kalorii w płatkach owsianych i witaminy, to nie jedyne zalety owsianki. W płatkach znajdziemy także selen, magnez, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego. To jednak nie koniec z ilością witamin w płatkach owsianych. Owies zawiera również witaminy z grupy E, czyli silnych przeciwutleniaczy, które chronią komórki i spowolniają proces starzenia.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.