Trwa ładowanie...

Przybory kuchenne wycofane. GIS ostrzega: toksyny mogą przedostać się do jedzenia

Państwowa Inspekcja Sanitarna ostrzega, aby nie stosować do kontaktu z żywnością produktów "Chochla Florina" oraz tłuczek do ziemniaków Kmt Style "Sitko do łyżek". Badanie wykazało, że możliwa jest migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych. Te substancje mogą być rakotwórcze.

Zobacz film: "Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans"

spis treści

1. Rakotwórczw substancje

Jeśli masz te produkty w domu, pod żadnym pozorem nie wykorzystuj ich do kontaktu z żywnością. Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, podczas badania stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych.

(GIS)

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt – Chochla Florina Numer partii: A20-091 Kod kreskowy: 5902719506734 Importer: Florentyna Sp. z o. o., Korzkwy 31, 63-300 Pleszew

GIS
GIS

Firma już wstrzymała sprzedaż artykułu zarówno dla odbiorców hurtowych, jak i detalicznych. Zobowiązała się również do niezwłocznego wysłania informacji o wstrzymaniu dalszej odsprzedaży.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

2. Tłuczek do ziemniaków z toksynami

To samo dotyczy produktu tłuczek do ziemniaków Kmt Style "Sitko do łyżek". Badania również wykazały migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt – Tłuczek do ziemniaków Kmt Style (na etykiecie w języku polskim: "Sitko do łyżek") Oznaczenie na etykiecie: 6409205 Kod kreskowy: 8056046092051 Dystrybutor: Euro Master Import Export, S.L. C/.Villablino 20E 28947 Madrid España Pod danymi dystrybutora napis: CIF: B-87447504 Made in P.R.C

Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił się do władz hiszpańskich o podjęcie działań ze względu na lokalizację dystrybutora produktu wskazanego na etykiecie.

3. Dlaczego pierwszorzędne aminy aromatyczne są niebezpieczne?

Pierwszorzędowe aminy aromatyczne, w skrócie nazywane PAA są grupą związków chemicznych powszechnie wykorzystywanych w produkcji pestycydów, wyrobów farmaceutycznych, materiałów wybuchowych, gumy oraz polimerów epoksydowych.

Wiele PAA jest podejrzewanych lub ma już udowodnione działanie rakotwórcze. Z tego powodu są uznawane za substancje niebezpieczne w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, zabawkach i innych produktach konsumenckich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.