Post Daniela – zasady i zalety postnej głodówki
Post Daniela, zwany też dietą Daniela, to sposób nie tylko na utratę zbędnych kilogramów, ale też uruchomienie tzw. wewnętrznego trawienia. Ma ono wspomóc usuwanie toksyn z organizmu i przywrócić mu wewnętrzną harmonię.
1. Co to jest post Daniela?
Post Daniela, mówiąc w skrócie, to rodzaj głodówki. Polega na jedzeniu potraw przygotowanych wyłącznie z warzyw i owoców, choć w tym zakresie są pewne ograniczenia. Dieta Daniela nie uwzględnia spożywania bogatych w białko ziemniaków i roślin strączkowych, które wzmagają uczucie głodu i utrudniają oczyszczanie organizmu.
Na diecie Daniela nie jest też wskazane sięganie po kaloryczne owoce (m.in. winogrona i banany). Nie je się chleba, mleka, zbóż i tłuszczu w żadnej postaci. W jadłospisie królują natomiast warzywa korzeniowe (buraki, marchew, seler), kapustne (kalafior, broku), liściaste (sałaty, szpinak, szczaw), cebulowe (cebula), czosnek) oraz dyniowate i psiankowate (pomidor).
Nieco ograniczona jest różnorodność owoców, bo podczas postu Daniela można sięgać jedynie po cytrusy, jabłka oraz owoce jagodowe. Dozwolone jest picie wody mineralnej (niegazowanej) oraz ziołowych i owocowych herbat. Można też sięgać po soki, ale po uprzednim ich rozcieńczeniu z wodą.
2. Zasady diety Daniela
Zasady postu Daniela zainspirowane zostały postacią młodzieńca, który według Biblii miał żyć blisko 100 lat. Dorastał na dworze Nabuchodonozora II, króla Babilonii. Przez lata nie jadł mięsa, nabiału, nie pił wina. Żywił się wyłącznie warzywami i owocami. Zdaniem niektórych to właśnie dlatego nigdy nie chorował i dobrze się czuł.
Na podstawie tych doświadczeń opracowano zasady, według których proces odchudzania i zachowania wewnętrznej równowagi może być prosty. Głodówka oczyszczająca, bo i tak określa się post Daniela, może trwać maksymalnie 40 dni. Dieta dostarcza bardzo mało kalorii i tylko częściowo pokrywa zapotrzebowanie na energię. To jednak ma swoje uzasadnienie, bo dąży się do uruchomienia stanu, w którym komórki organizmu zaczną żywić się m.in. uszkodzonymi białkami i tłuszczami. To zdaniem zwolenników diety ma przywrócić dobre zdrowie.
3. Efekty diety Daniela
Tego rodzaju dieta owocowo-warzywna jest dedykowana nie tylko tym osobom, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów, ale też tym, którzy pragną oczyścić organizm. Zdaniem zwolenników tej metody efekty widać już po kilku dniach.
Dieta Daniela nie jest na pewno dobra dla pacjentów z cukrzycą typu I, nadciśnieniem tętniczym i nadczynnością tarczycy. Nie jest też polecana chorym na gruźlicę czy w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Zaawansowana niewydolność nerek i wątroby także stanowią przeciwwskazanie do stosowania postu Daniela, podobnie jak ciąża, karmienie piersią oraz okres dojrzewania.
Zwłaszcza nieumiejętnie komponowana, dieta może przynieść dużo szkód. Może się okazać uboga w witaminy i składniki mineralne, które na co dzień powinny być dostarczane dzięki zbilansowanym posiłkom.
Post Daniela może w pierwszych dniach stosowania wywołać szereg nieprzyjemnych objawów. Bardzo często pojawia się uczucie osłabienia i zimna oraz osłabienie koncentracji. W sytuacji bardzo złego samopoczucia lepiej przerwać kurację i powtórzyć ją za jakiś czas. Do diety warto też się przygotować, krok po kroku eliminując z jadłospisu zakazane w nim produkty.