Trwa ładowanie...

Przeciwnowotworowe właściwości brokułów

Avatar placeholder
Anna Świeboda 01.01.2019 19:29
Przeciwnowotworowe właściwości brokułów
Przeciwnowotworowe właściwości brokułów

Sulforafan to jeden ze związków fitochemicznych zawartych w brokułach i innych warzywach kapustowatych, dzięki którym rośliny te pomagają w zapobieganiu raka. W najnowszych badaniach udało się po raz pierwszy wykazać, iż substancja ta selektywnie atakuje komórki nowotworowe, a normalne, zdrowe komórki prostaty pozostawia przy tym nietknięte. Badania te mają ogromne znaczenie, gdyż wskazują na bezpieczeństwo sulforafanu i jego potencjał w profilaktyce i leczeniu raka.

1. Badania nad sulforafanem

Odkrycie, którego dokonali naukowcy z Instytutu Linusa Paulinga Uniwersytetu Stanowego Oregonu jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku zastosowania sulforafanu w profilaktyce i leczeniu raka. Obecnie trwają badania kliniczne nad wykorzystaniem tego związku chemicznego w zapobieganiu nowotworom, przede wszystkim rakowi prostaty i rakowi piersi.

Wygląda na to, iż sulforafan, obecny w dużych ilościach w brokułach, kalafiorze i innych warzywach krzyżowych, działa jak inhibitor deacetylazy histonowej, czyli inaczej enzymów HDAC. Jak twierdzą naukowcy, inhibitory HDAC to obecnie jedna z najbardziej obiecujących metod leczenia raka, którą bada się zarówno na polu farmakoterapii, jak i dietetyki.

Emily Ho, główny badacz Instytutu Linusa Paulinga, a zarazem główny autor badania i profesor nadzwyczajny Wydziału Nauki o Żywieniu i Ćwiczeniach Uniwersytetu Stanowego Oregonu stwierdziła, iż ważnym jest, aby wykazać, że sulforafan jest bezpieczny, jeśli chce się go zastosować w profilaktyce i terapii raka. „To, że źródłem związku fitochemicznego jest żywność nie oznacza, iż jest on bezpieczny i dużo zależy od formy i ilości jego spożycia” - stwierdziła. Dodała jednak, iż ten związek chemiczny wydaje się selektywnie atakować komórki rakowe, a jest to coś, czego szuka się we wszystkich metodach leczenia raka.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Wyniki jej badań opublikowano w piśmie „Molecular Nutrition and Food Research”.

2. Właściwości sulforafanu

Instytut Linusa Paulinga przeprowadził kilka najważniejszych badań nad rolą sulforafanu jako inhibitora HDAC – jednego, ale nie jedynego mechanizmu, dzięki któremu substancja ta zapobiega rozwojowi raka. Deacetylazy histonowe to grupa enzymów, których działanie polega między innymi na wpływaniu na DNA i ekspresję genów, w tym antyonkogenów, czyli genów, hamujących rozwój raka. Oznacza to, że enzymy HDAC mogą „wyłączyć” pewne mechanizmy, które zapobiegają nieprawidłowemu wzrostowi i podziałowi komórek. Inhibitory HDAC potrafią ponownie uaktywnić te wyciszone geny i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Poprzednie badania naukowców z Uniwersytetu Stanowego Oregonu przeprowadzone na myszach wykazały, iż dieta bogata w sulforafan opóźnia wzrost guza prostaty.

„Potwierdzono, iż sulforafan atakuje komórki nowotworowe dzięki wielu różnym mechanizmom o charakterze chemioprewencyjnym” - napisali w raporcie twórcy badania. „Nasze odkrycie po raz pierwszy wskazuje, iż ten związek fitochemiczny selektywnie atakuje zarówno łagodne zmiany nowotworowe, jak i komórki rakowe prostaty, nie czyniąc przy tym szkody zdrowym komórkom”.

Ich badania ponadto wskazują, iż spożycie produktów bogatych w sulforafan jest bezpieczne dla zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze