Przeciwutleniacze? NoOxi zwalcza wolne rodniki
W dzisiejszych czasach każdy powinien zapoznać się z pojęciem wolnych rodników. Mają ogromny wpływ na nasze ciała i dlatego nie można ich ignorować. Pojęcia „wolne rodniki” używa się dość często, ale nie każdy wie, co ono oznacza. Zachęcam do zapoznania się z nim szerzej – ta wiedza niejednokrotnie może przydać się w życiu!
1. Czym są wolne rodniki?
To pojedyncze atomy, które krążą po naszym ciele. Ponieważ są samotne, dążą do stworzenia pary i z tego względu szukają zagubionych elektronów. Nie zawsze łączą się jednak z cząsteczkami tlenu – czasem tworzą parę z innymi atomami, np. białka. To bardzo niekorzystna opcja – takie połączenie może uszkadzać między innymi struktury DNA.
Przewaga wolnych rodników prowadzi do osłabienia układu immunologicznego, co wiąże się z częstszymi chorobami. Ponadto duża ilość wolnych rodników sprzyja powstawaniu miażdżycy oraz innych schorzeń układu krwionośnego. Warto też wspomnieć o tym, co ma wpływ na wytwarzanie się wolnych rodników.
Mowa tu chociażby o niezdrowej diecie (opartej zwłaszcza o przetworzone, smażone produkty), stresie, paleniu papierosów, alkoholu, niewystarczającym odpoczynku oraz zanieczyszczonym powietrzu. A tego, nie da się ukryć – jest w naszym życiu aż nadto.
Chętnie sięgamy po niezdrowe przekąski, większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, a w weekendy nie stronimy od alkoholu. To sprawia, że stwarzamy naszym organizmom idealne warunki do zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Niekorzystna przewaga tych pierwszych to krok w stronę rozwojów nowotworów.
2. Co robić, by obronić się przed wolnymi rodnikami?
Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie będzie to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę antyoksydantów, zwanych również przeciwutleniaczami. To związki, które wstrzymują proces utleniania, dzięki czemu niwelują wodne rodniki.
Antyoksydanty można znaleźć przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach. Najważniejsze źródła przeciwutleniaczy to witaminy (A, E, C) oraz minerały (tu zwłaszcza cynk). Dużo antyoksydantów można więc znaleźć w borówkach amerykańskich, kakao, czarnej porzecze, dzikiej róży, w burakach, kapuście, pomidorach, marchewce oraz w olejach roślinnych.
Niestety, dzisiejsza żywność pozostawia wiele do życzenia, dlatego samo jedzenie warzyw i owoców może być niewystarczające, zwłaszcza przy wielkomiejskim trybie życia. Ciągły stres, życie w biegu, omijanie posiłków i kontakt ze smogiem sprawiają, ze potrzebujemy więcej przeciwutleniaczy niż kiedykolwiek wcześniej.
Dotyczy to osób w każdym wieku – im szybciej zadbamy o odpowiednią dawkę antyoksydantów, tym bardziej zapobiegniemy rozwojowi chorób cywilizacyjnych czy wszelkich schorzeń układ krążenia. Z tego względu wszyscy powinniśmy przemyśleć włączenie codziennej suplementacji antyoksydantów.
3. Jak wybrać odpowiedni suplement?
Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zawartość witaminy C i E. To silne antyoksydanty, których zdecydowanie nie powinno brakować w naszej diecie. Dobrze by było, gdyby suplement był wzbogacony również o inne składniki aktywne o działaniu wzmacniającym.
Suplement NoOXi jest doskonałym przykładem – zawiera nie tylko witaminy, ale również np. owoce pomidora zwyczajnego, korzeń rdestowca ostrokończystego, ekstrakt z pestek granatu czy koenzym Q10.
Tak skoncentrowana dawka składników świetnie zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych i spowalnia procesy starzenia. 2 kapsułki suplementu dziennie wystarczą, by zachować równowagę między antyoksydantami i wolnymi rodnikami.
Artykuł sponsorowany