Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Przyczyny nadwagi

Przyczyny nadwagi
Przyczyny nadwagi

Przyczyny nadwagi są różne. Nie zawsze nadwaga i otyłość wynikają z lenistwa żywieniowego lub złej diety. Zbyt duża masa ciała może mieć podłoże psychiczne lub emocjonalne. Wówczas jedzenie traktuje się jak rodzaj nałogu i określa się jako uzależnienie od jedzenia. Dlatego też walka z nadwagą jest równie trudna, jak walka z innymi używkami. Przyczyny nadwagi mogą leżeć po stronie genetyki lub czynników fizjologicznych. Leczenie nadwagi jest możliwe dopiero po zdiagnozowaniu jej przyczyn.

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny nawagi

Za nadwagę odpowiada kilka czynników. Oto one:

1.1. Czynniki dziedziczne

Nadwaga u dzieci często warunkowana jest nadwagą rodziców. Prawdopodobnie rodzice przekazują dzieciom geny odpowiedzialne za przyjmowanie pokarmów i przetwarzanie ich na energię. Jeżeli w rodzinie matka lub ojciec cierpią na otyłość, istnieje duże ryzyko, że dziecku również będzie ona zagrażała. W tym przypadku szczególnie ważna jest profilaktyka. Otyłość nie musi wystąpić. Dziedziczy się tylko predyspozycje, a nie samą chorobę.

1.2. Czynniki fizjologiczne

Nadwaga dzieci lub dorosłych może być regulowana czynnikami fizjologicznymi, to znaczy może zależeć od apetytu. Leczenie nadwagi powinno się zacząć od zmniejszenia nadmiernego łaknienia. Apetyt jest zależny od wielkości posiłków, od ich częstotliwości, składu i smaku. Oprócz jedzenia, na apetyt wpływa ośrodkowy układ nerwowy, w tym neurotransmitery. Noradrenalina pobudza chęć na węglowodany, a serotonina tę chęć obniża. Dysponując taką wiedzą, wiemy, którą substancję pobudzać do pracy.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

1.3. Psychologiczne przyczyny nadwagi

Jeżeli przyczyny nadwagi mają podłoże psychologiczne, wówczas traktujemy je jak swego rodzaju uzależnienie. Nadwaga powstaje, gdy człowiek traci kontrolę nad swoim apetytem. Duże ilości przyjmowanego pokarmu przekształcają się w nadmiar tkanki tłuszczowej. Dochodzi do otyłości. Osoby cierpiące na tego rodzaju problem często zamykają się w sobie. Unikają kontaktu z innymi, ponieważ boją się negatywnych reakcji. Nadwaga staje się wymówką, która ma tłumaczyć niepowodzenia. Osoby smutne w ramach pocieszenia sięgają po większe ilości jedzenia. Unikają aktywności fizycznej, jazdy na rowerze, biegania, pływania, skakania na skakance czy jazdy na hulajnodze. Tym samym błędne koło się zamyka.

2. Niezdrowy styl życia a problem nadwagi

Główne przyczyny nadwagi to nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze i brak ćwiczeń czy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej. Dodatkowo spożywany alkohol potęguje przyrost wagi. Alkohol dostarcza do organizmu „puste” kalorie. Niestety, coraz więcej z nas w ciągu dnia nie ma czasu, by zjeść zdrowy i pełnowartościowy posiłek (np. zdrowe śniadanie czy bogatą w witaminy lekostrawną kolację) i zamiast tego korzysta z restauracji i barów typu fast food. Ma tam miejsce nie tylko smażenie w głębokim tłuszczu, ale także dodawanie do jedzenia kalorycznych majonezów czy sosów. Ponadto większość potraw jest tam przyrządzana z tłustego mięsa wieprzowego. Wspomniany brak aktywności fizycznej powoduje, że spowolniony jest metabolizm, a dodatkowe kalorie nie ulegają spalaniu.

Nadwaga to choroba – jej leczenie można przeprowadzić pod okiem specjalisty, podobnie jak odchudzanie dzieci. Leczenie nadwagi powinno się zacząć od zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze