Trwa ładowanie...

Przyprawa skuteczna jak leki

Avatar placeholder
28.12.2018 13:28
Przyprawa skuteczna jak leki
Przyprawa skuteczna jak leki (Zdjęcie napoju z kurkumą / Shutterstock)

Kurkuma to jedna z najczęściej poddawanych badaniom i najlepiej poznanych roślin. Jej lecznicze właściwości i składniki opisano w ponad 5600 artykułach biomedycznych, w których łącznie określono ponad 600 potencjalnych zastosowań profilaktycznych i terapeutycznych. Nic dziwnego, że specjaliści wymieniają ją jako zamiennik wielu popularncyh farmaceutyków. Oto kilka z nich.

  1. Leki obniżające cholesterol (statyny): badania z 2008 roku opublikowane w czasopiśmie medycznym „Drugs in R&D” wykazały, że standaryzowane kurkuminoidy wyodrębnione z kurkumy mają lepsze działanie na dysfunkcję śródbłonka niż atorwastatyna. Dysfunkcja śródbłonka jest źródłem patologicznego stanu naczyń krwionośnych, który prowadzi do miażdżycy. Dodatkowo kurkuminoidy obniżają stany zapalne i stres oksydacyjny naczyń.

  2. Kortykosterydy (leki sterydowe): według badań opublikowanych w 1999 roku na łamach periodyku „Phytotherapy Research”, główny polifenol kurkumy – kurkumina – wypadła korzystnie w porównaniu ze sterydami stosowanymi w leczeniu przewlekłego zapalenia tęczówki i chorób zapalnych oczu. Badania z 2003 roku zamieszczone w czasopiśmie „Cancer Letters” wykazały, że kurkuma ma lepsze działanie niż deksametazon w leczeniu chorób niedokrwienia płuc.

  3. Antydepresanty (Prozac): czasopismo „Acta Poloniae Pharmaceutica” w 2011 roku zamieściło wyniki obserwacji, z których wynika, że kurkumina wykazuje podobne działanie w obniżeniu objawów depresyjnych, jak leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac.

  4. Leki przeciwzakrzepowe (aspiryna): na łamach czasopisma „Arzneimittelforschung” opisano wyniki badania, które wykazały, że kurkumina ma właściwości rozrzedzające krew, zbliżone do działania aspiryny. Naukowcy podkreślali, że może to mieć znaczenie dla pacjentów leczących się na nadciśneinie, zakrzepicę i zapalenie stawów.

  5. Leki przeciwzapalne: wyniki badań opublikowane w 2004 roku w magazynie „Oncogene” wykazały, że kurkumina stanowi skuteczną alternatywę dla medykamentów, takich jak: aspiryna, ibuprofen, fenylbutazon, naproksen, indometacyna, diklofenak, sulindak, deksametazon i tamoksifen. Okazuje się, że polifenol kurkumy ma zbliżone działanie przeciwzapalne i antyproliferacyjne względem komórek nowotworowych.

  6. Oksaliplatyna (lek stosowany w chemioterapii): badanie opublikowane w 2007 roku w „Journal of Cancer” dowodzi, że kurkumina wypada korzystnie w porównaniu z oksaliplatyną jako środek zapobiegający namnażaniu się komórek rakowych.

  7. Metformina (lek stosowany w cukrzycy): wyniki badania opublikowanego w 2009 roku w czasopiśmie „Biochemistry and Biophysical Research Community” pokazało, że kurkumina w skuteczny sposób może wspomagać leczenie cukrzycy. Naukowcy zauważyli, że zwiększa ona wychwyt glukozy i zmniejsza ekspresję genu glukoneogenicznego, który hamuje produkcję glukozy w wątrobie.  Okazało się, że kurkumina jest w tym zakresie aż 500–100 000 razy skuteczniejsza niż metformina.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze