Uwielbiały ją nasze babcie. Działa jak tarcza przed nowotworami
Nasze babcie stosowały go często, dziś niewiele osób wie, jak wygląda. Dereń to krzew, którego owoce nie tylko zaskakują smakiem, ale i licznymi właściwościami zdrowotnymi. To pełne przeciwutleniaczy polskie superfoods. Można z nich przyrządzić także jedną z najsmaczniejszych nalewek.
1. Dereń i jego zdrowotne właściwości
Kiedyś gospodynie domowe doceniały owoce derenia nie tylko w kuchni, ale także ze względu na jego właściwości lecznicze. Wykorzystywały nie tylko owoce, ale także kwiaty, korę i liście tego krzewu na wiele różnych sposobów nie tylko w kuchni. Robiły z nich m.in. okłady lub płukanki.
Dereń stosowano przy różnego rodzaju dolegliwościach takich jak:
- grypa,
- problemy trawienne,
- trądzik,
- obrzęki,
- gorączka,
- stany zapalne dziąseł.
Dereń najłatwiej spotkać na południu Polski. Krzewy są pełne ciemnoczerwonych owoców, które łatwo pomylić z owocami dzikiej róży. Dojrzałe są we wrześniu, więc wtedy warto szukać ich na polach, obrzeżach lasów, a nawet przy drogach.
Owoce derenia są pełne przeciwutleniaczy takich jak antocyjany i kwercetyna, które zmniejszają skutki stresu oksydacyjnego i zapobiegają chorobom przewlekłym, w tym nowotworom.
Smakosze dziczyzny podkreślają, że sos z owoców derenia, doskonale komponuje się z tym rodzajem mięsa. Sprawdzą się także jako materiał na sok, syrop, konfiturę czy nalewkę.
2. Jak zrobić nalewkę z derenia?
Do przygotowania nalewki z derenia najlepsze będą ciemnoczerwone, a nawet bordowe owoce, ponieważ są najbardziej aromatyczne oraz najsłodsze. Wykonanie nalewki z derenia jest proste, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na efekty trzeba czekać minimum kilka miesięcy.
Do przygotowania nalewki z derenia potrzebne będzie: 1 kg dojrzałych owoców derenia jadalnego 1 l spirytusu 1 kg cukru
- Owoce derenia należy umyć i osuszyć, a potem nakłuć wykałaczką lub delikatnie zmiażdżyć, by uwolnić z nich sok oraz aromat. Należy umieścić je w dużym naczyniu oraz zalać alkoholem, zabezpieczyć i odstawić w zaciemnione, ciepłe miejsce na miesiąc.
- Po tym czasie alkohol przelać do drugiego naczynia. Z kolei owoce należy zasypać cukrem i przykryć gazą, odstawić na tydzień.
- Po 7 dniach ponownie należy połączyć owoce z alkoholem. Zabezpieczyć naczynie i odstawić na kolejny tydzień.
- Po upływie tygodnia można przefiltrować nalewkę i rozlać ją do butelek. Nalewkę odstawić na minimum pół roku, ale może leżakować znacznie dłużej, wówczas nabierze smaku.
Należy również pamiętać, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, a nalewka z derenia nie jest dla wszystkich. Nie powinny jej spożywać osoby, które nie mogą pić alkoholu takie jak kobiety w ciąży.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl