Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Sauna a odchudzanie

Avatar placeholder
15.05.2015 07:10
Sauna a odchudzanie
Sauna a odchudzanie (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Sauna dla wielu osób kojarzy się z relaksem, ciepłym, przytulnym pomieszczeniem pełnym aromatycznych olejków. Sauna korzystnie wpływa na organizm człowieka, poprawia stan skóry, która pozostaje gładka oraz lepiej wchłania substancje pielęgnujące z kremów i balsamów. Kąpiele w saunie nie tylko poprawiają humor, ale wspomagają proces odchudzania i oczyszczania organizmu.

1. Sauna sposobem na otyłość

Korzystanie z sauny zwłaszcza zimą i wczesną wiosną korzystnie wpływa na organizm człowieka. Wygrzanie w saunie zwiększa wydzielanie endorfin, doskonale relaksuje. Następuje rozluźnienie mięśni, zwiększa się wydzielanie potu, wraz z którym „spływają troski”. Sauna została wynaleziona przez Finów. W pomieszczeniu sauny panuje temperatura od 90 do 120 stopni Celsjusza. Korzystny wpływ sauny na organizm jest wynikiem rozgrzewania, a następnie schładzania organizmu. W trakcie takiego zabiegu wzmacniają się naczynia krwionośne oraz następuje przyspieszenie krążenia krwi i limfy. To zapobiega gromadzeniu się limfy w tkankach, tym samym przeciwdziała cellulitowi, który bardzo często występuje u osób otyłych. Wysoka temperatura wspomaga leczenie schorzeń reumatycznych, bólów mięśniowych, a także schorzeń układu oddechowego i zatok. Ponadto wzmacnia odporność organizmu. Pod wpływem wysokiej temperatury zwiększa się wydzielanie potu, a wraz z nim z organizmu usuwane są toksyny. Zwiększone wydzielanie potu, a wraz z nim wody sprawia, że mamy wrażenie, że chudniemy. To są jednak pozory. Korzystanie z sauny działa przede wszystkim relaksująco, dlatego polecane jest dla osób pracujących umysłowo.

2. Rodzaje saun

Sauna parowa – w jej wnętrzu panuje teperatura od 40 do 50 stopni Celsjusza. Korzystanie z tego rodzaju sauny korzystnie wpływa na układ krążenia oraz na skórę. Wspomaga zabiegi kosmetyczne, gdyż zwiększa się wchłanianie substancji odżywczych zawartych w kremach, maskach czy balsamach.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

W saunie infrared dodatkowo stosowane jest promieniowanie czerwone, które doskonale rozgrzewa mięśnie i stawy, dlatego polecana jest osobom po wysiłku fizycznym i w chorobach reumatoidalnych.
Sauna fińska – w jej wnętrzu temperatura dochodzi do nawet 120 stopni oraz panuje niska wilgotność powietrza. Korzystanie z tego rodzaju sauny usuwa z krwi i tkanek substancje toksyczne oraz produkty przemiany materii. Pod wpływem tak wysokiej temperatury zwiększa się metabolizm. Ten fakt często wykorzystywany jest przez osoby odchudzające się. Nie każdy jednak może korzystać z sauny. Jako przeciwskazania do korzystania z sauny wymienia się: niewydolność serca, nerek, płuc, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, grzybicę skóry oraz jaskrę.

Korzystanie z sauny wspomaga odchudzanie, gdyż zwiększa się metabolizm. Jednakże samo uczęszczanie nie powoduje większej utraty wagi niż 0,5 kg. Dlatego jeśli chcesz się skutecznie odchudzić bez efektu jojo, musisz zastosować odpowiednią dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze