Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Skutki złej diety

Avatar placeholder
12.09.2014 13:01
Skutki złej diety
Skutki złej diety (Zdjęcie kobiety jedzącej niezdrowe jedzenie / Shutterstock)

Odchudzanie jest to proces mający na celu zmniejszenie ilości zbędnej tkanki tłuszczowej. Istnieją różne metody zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej: zwiększenie aktywności fizycznej, operacyjne odsysanie tłuszczu, ale najpopularniejsze są diety odchudzające. Dieta cud niestety nie została jeszcze opracowana, bo każdy innowacyjny sposób odżywiania pomagający nam bardzo szybko schudnąć, jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Skutki złej diety mogą sprawić, że nasz organizm przestanie prawidłowo funkcjonować.

spis treści

1. Jakich diet unikać?

Dieta odchudzająca bardzo często wykorzystywana jest jako jedyny sposób uzyskania upragnionej wagi. Lecz to, czy odchudzanie przyniesie pożądane i trwałe efekty, zależy wyłącznie od osoby, która ją stosuje. Może jej się bowiem wydawać, że robi wszystko tak, jak należy, a w rzeczywistości może być zupełnie inaczej – tkwi w błędzie, myśląc, że trzyma się wytyczonego planu. Tak naprawdę, aby się odchudzić, stosując dietę, należy unikać następujacych błędów:

  • Nie stosuj diet cud!

Nasz organizm do prawidłowego działania potrzebuje dziennie około 60 różnych składników. Musimy o tym pamiętać również w trakcie odchudzania. Stosując jednostronne diety, podejmujemy duże ryzyko, że nie dostarczymy sobie wszystkich składników odżywczych ważnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Doprowadzamy tym samym do poważnych niedoborów witaminowo-mineralnych w naszym organizmie, co w konsekwencji niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"
  • Głodówkom mówimy nie!

Stosując głodówkę, liczymy na szybki ubytek kilogramów, myśląc, że spalamy tłuszcz... niestety, prawda wygląda inaczej. Podczas głodówki tracimy wodę i tkankę mięśniową, a nie spalamy tkanki tłuszczowej. Każdy stosowany przez nas reżim dietetyczny obniża tempo przemiany materii, czyli organizm przestawia się na tryb oszczędnościowy - jednocześnie żadna metoda odchudzania nie obniża jej tak bardzo jak głodówka! Kilka kilogramów zgubionych „dzięki głodówce” powoduje tak duże spustoszenie w naszym organizmie, że pracę nad dalszym spadkiem wagi można zacząć dopiero po kilku-kilkunastu tygodniach, kiedy po stopniowym zwiększeniu ilości kcal w diecie, organizm zwiększy przemianę materii.

Poza tym, po skończeniu głodówki najczęściej wracamy do nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Organizm pozbawiony energii dostarczanej z pożywieniem spowalnia procesy metaboliczne i zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej, dlatego też aż 80% osób po głodówkach odchudzających wraca do poprzedniej wagi.

2. Kiedy chudnięcie staje się niebezpieczne?

  • Wystrzegaj się efektu jo-jo!

Jeżeli podejmujemy decyzję o odchudzaniu, musimy realizować ją z żelazną wręcz konsekwencją. Tylko takie podejście gwarantuje sukces. Naprzemienne tycie i chudnięcie powoduje stopniowe i znaczne obniżenie tempa przemiany materii, w związku z czym odchudzanie będzie coraz trudniejsze, z czasem stanie się praktycznie niemożliwe.

  • Nie chudnij za szybko!

Pamiętaj, że najbezpieczniejsze chudnięcie to ubytek masy ciała w tempie 0,5-1 kg tygodniowo. Diety, które zakładają szybki spadek wagi w krótkim czasie są najbardziej szkodliwe dla zdrowia, zwiększają one prawdopodobieństwo efektu jo-jo po skończonej diecie oraz mogą doprowadzić do znacznych niedoborów witaminowo-mineralnych.

  • Nie chudnij za dużo!

Każde chudnięcie powinno mieścić się w rozsądnych granicach. Jeśli osiągniemy naszą zdrową wagę, powinniśmy zakończyć nasze odchudzanie. Warto zgłosić się do specjalisty, który oszacuje naszą wagę zdrową i wytyczy podstawowe założenia utraty kilogramów. Skuteczne odchudzanie jest niezbędne dla osób z nadwagą lub otyłością, ale niekontrolowane może skierować się w stronę przeciwną (anoreksja i bulimia). Choroby te spowodowane nadmiernym odchudzaniem mogą w skrajnych przypadkach być przyczyną śmiertelnego zagłodzenia organizmu!

Podążając za idealną figurą, należy pamiętać, by zachować zdrowy rozsądek. Gdy decydujemy się na jakąkolwiek dietę, musimy mieć na uwadze, że żadna metoda odchudzania nie przyniesie oczekiwanych efektów bez konsekwencji i wytrwałości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze