Słodycze – jak uwolnić się od nich w 3 krokach
Kontrola nad spożyciem słodyczy nie oznacza całkowitej ich eliminacji z diety. Kluczem jest jedzenie ich świadomie i z umiarem. Wielu z Nas decydując się na ograniczenie ilości spożywanych słodyczy próbuje metody „wszystko albo nic”. Postanowienia typu „od jutra nie jem słodyczy” kończą się zazwyczaj szybką porażką. Często to co jest zakazane staje się dla nas jeszcze bardziej atrakcyjne. Dlatego powinniśmy nauczyć się umiejętnie wprowadzać słodycze do diety i znaleźć ich zdrowe alternatywy. Pytanie, więc jak uwolnić się od słodyczy w 3 krokach.
1. Bądź świadomy
Zdarza się, że sięgamy po nie pod wpływem emocji. Odczucia takie jak zmęczenie, nuda, stres czy strach mogą spowodować, że chwycimy po wysokoenergetyczną przekąskę bez wcześniejszej refleksji. Kluczem jest zrozumienie w jakich sytuacjach spożywamy słodycze i zacząć wprowadzać stopniową zmianę w naszym zachowaniu. W takich momentach warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się czy sięgamy po nie automatycznie.
Czy przypadkiem nasze zachowanie nie wynika z nawyków budowanych przez lata i czy naprawdę mamy ochotę na coś słodkiego. Natomiast kiedy już pozwalasz sobie na coś słodkiego bądź tego świadomy i kontroluj ilość spożywanych słodyczy. Zanim sięgniesz po kolejnego cukierka czy batonika zastanów się, czy już nie zaspokoiłeś swojej potrzeby na słodkie. Pamiętaj o delektowaniu się smakiem i zapomnij o wyrzutach sumienia.
2. Zaplanuj swoje posiłki i nie głodź się
Przygotowanie posiłków na cały dzień zmniejsza ryzyko, że zjemy coś spoza planu. W momencie, gdy jesteśmy głodni, a nie mamy przy sobie wcześniej przygotowanego posiłku, łatwiej sięgniemy po coś słodkiego. Nasz organizm będzie szukał szybkiego zastrzyku energii i nasze myśli od razu skierują się ku słodyczom. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy jesteśmy na diecie o zbyt dużym deficycie. Zbyt niska kaloryczność diety będzie skutkowała tym, że nasz organizm zacznie się przed tym bronić i każdy batonik stanie się dziesięć razy bardziej atrakcyjny.
3. Szukaj zamienników
Żeby zaspokoić swoją chęć na słodkie nie musimy od razu sięgać po batony, ciasta czy cukierki. Świetną alternatywą dla tradycyjnych słodyczy są świeże i suszone owoce czy przetwory z nich przygotowane takie jak niskosłodzone dżemy. Są to produkty, które oprócz tego, że są naturalnie słodkie dostarczają nam cennych składników odżywczych. Spróbuj również przygotować samodzielnie słodkie wypieki. Zamiast tradycyjnego cukru możesz użyć daktyli, ksylitolu, dojrzałych bananów, stewi czy erytrolu, a zamiast zwykłej mąki wybierz tą pełnoziarnistą. Dzięki tym zamiennikom domowe wypieki staną się bardziej wartościowe, a będą smakować równie dobrze.
4. Ogranicz
Zamiast decydować się na całkowitą eliminacje słodyczy z diety spróbuj je ograniczyć. Jedz z większą świadomością, umiejętnie wplataj je w swój plan i szukaj zdrowszych zamienników. Postawienie sobie pewnych granic nie zniweluje wypracowanych efektów Twojej pracy nad sylwetką, a przyczyni się do lepszego samopoczucia i zdrowia psychicznego. A jeśli lubisz potrawy na słodko, ale szukasz ich zdrowszych wersji, mnóstwo propozycji znajdziesz w aplikacji peater.wp.pl. Platforma, poza obszerną bazą smacznych, nie tylko słodkich potraw, dostarcza również wielu przydatnych funkcjonalności, jak motywator picia wody, generowanie listy zakupów, czy gotowanie dla rodziny.
Ewelina Ogrzewała, dietetyk aplikacji żywieniowej Peater. W zespole Peatera odpowiada za zagadnienia z dziedziny dietetyki klinicznej.
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Stypendystka lokalnego programu „Agrafka Agory” 2017/2018, dzięki któremu zrealizowała swój projekt z zakresu zdrowego odżywiania dla kobiet ciężarnych oraz warsztaty dla dzieci. Doświadczenie w zawodzie zdobywa prowadząc indywidualnych pacjentów. Swój wolny czas poświęca na regularną aktywność fizyczną, która jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia.