Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Justyna Antoszczyszyn

Śmiertelna kawa, czekolada i woda – czy wiesz, jakie dawki mogą cię zabić?

 Aleksandra Miłosz
26.11.2018 10:06
Śmiertelna kawa, czekolada i woda – czy wiesz, jakie dawki mogą cię zabić?
Śmiertelna kawa, czekolada i woda – czy wiesz, jakie dawki mogą cię zabić? (Zdjęcie kawy / Shutterstock)

To, że zbyt dużo alkoholu i innych używek może cię zabić, z pewnością wiesz nie od dziś. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, że po wypiciu 7 kubków kawy w ciągu dnia mogą wystąpić halucynacje i problemy ze słuchem? Śmiertelna dawka czarnego napoju? 80 filiżanek. Okazuje się, że niebezpieczne może być również picie... wody. 6 litrów mineralnej wypłucze z twojego organizmu elektrolity i sprawi, że funkcje życiowe zaczną zanikać. Co jeszcze może cię zabić?

Cała prawda o kawie – zobacz, czy powinieneś ją pić
Cała prawda o kawie – zobacz, czy powinieneś ją pić [8 zdjęć]

Kawa wywiera wielokierunkowy wpływ na organizm ludzki. Z jednej strony zawiera w składzie substancje

zobacz galerię

1. Na zdrowie!

Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu na raz może być zabójcze dla naszego organizmu
Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu na raz może być zabójcze dla naszego organizmu

Chociaż co jakiś czas głośno jest o osobach, które pomimo śmiertelnego poziomu promili we krwi wciąż żyją, przyjmuje się, że dla osoby o wadze 75 kilogramów zagrażające życiu jest wypicie 13 kolejek 40 proc. alkoholu. Bezpieczne (co nie znaczy, że zalecane) dla zdrowego mężczyzny jest wypicie 4 standardowych dawek alkoholu dziennie. Dla kobiet granicą są 2 takie dawki. Czym jednak jest standardowa porcja alkoholu? Przyjmuje się, że wynosi ona 10 ml. Dla porównania w półlitrowym piwie znajduje się aż 30 ml alkoholu (a więc 3 dawki), w 50 mililitrowym kieliszku wódki 21 ml, podobnie jak w lampce wina. Kobieta bez obaw może wypić więc lampkę czerwonego wina do kolacji, jednak 2 kieliszki wódki będą przekraczały już granicę bezpieczeństwa.

Zobacz film: "Ciemne alkohole wywołują gorszego kaca!"

Jeśli jednorazowo wypijesz 125 ml alkoholu, a więc ok. 6 kieliszków wódki, mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją, a także trudności w mowie i utrata świadomości. Z kolei wypicie od 185 do 310 ml alkoholu (czyli ok. 10 piw) może okazać się śmiertelne zwłaszcza dla osób zmagających się z problemami krążenia.

2. (Nie)mała czarna

Chociaż wypijanie 2-3 filiżanek czarnej kawy dziennie może zmniejszać ryzyko udaru nawet o 17 proc., jak wynika z badań sztokholmskich naukowców z Karolinska Institutet, to picie jej w zbyt dużych ilościach może powodować poważne problemy w funkcjonowaniu organizmu. Jeśli należysz do kawoszy i nie wyobrażasz sobie dnia bez kilku filiżanek tego aromatycznego płynu, pamiętaj, że za bezpieczną dawkę uznaje się spożycie 600 mg kofeiny dziennie, co odpowiada ok. 5 filiżankom w ciągu doby. Pierwszym objawem przedawkowania kawy jest pojawienie się rozdrażnienia i uczucia niepokoju. Następstwem może być też nagłe pobudzenie, któremu towarzyszyć będą wymioty i niemiarowe bicie serca. Co ciekawe, co najmniej 7 filiżanek kawy dziennie może przyczynić się u kobiet do zwiększenia ryzyka nietrzymania moczu nawet o 19 proc. Lepiej więc ograniczyć się do trzech przerw na kawę w ciągu dnia.

3. Słodko, gorzko

Właściciele psów wiedzą, że czekolada to najgorsza rzecz, którą można podać swojemu pupilowi i nawet w małych ilościach może okazać się śmiertelna. Wszystko to przez zawartą w niej teobrominę. Przez ten składnik czekolada może stać się śmiertelna także dla człowieka. 1000 mg teobrominy na każdy kilogram ciała sprawi, że organizm nie poradzi sobie z metabolizowaniem niebezpiecznej substancji. Co prawda taka dawka odpowiada zjedzeniu ok. 85 tabliczek czekolady dziennie, a tego nie są w stanie zrobić nawet najwięksi czekoladoholicy. Okazuje się jednak, że zjedzenie jednej tabliczki smakołyku może powodować problemy z układem pokarmowym i brak apetytu. Zbyt duże ilości czekolady wpływają też negatywnie na układ rozrodczy i pęcherzyk żółciowy zwłaszcza u osób cierpiących na kamicę. Dlatego lepiej ograniczyć się do 2-3 kostek gorzkiej czekolady dziennie.

4. Kropla do kropli

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Należy jednak pamiętać, że z tym również można przesadzić
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Należy jednak pamiętać, że z tym również można przesadzić

Nawadnianie organizmu to podstawowa czynność, o której powinniśmy pamiętać w ciągu dnia. Przyjmuje się, że zdrowy człowiek powinien wypijać ok. 2 litrów niegazowanej wody w ciągu doby. Jednak tak jak zbyt małe, tak i zbyt duże dawki wody mogą okazać się szkodliwe i nawet doprowadzić do śmierci. Chociaż przewodnienie organizmu zdarza się niezwykle rzadko, to jest możliwe – wystarczy, że wypijesz 6 litrów w niewielkim przedziale czasu. Zatrucie wodne zacznie objawiać się osłabieniem, bólami głowy i utratą świadomości, a w ekstremalnych przypadkach kończy się śmiercią. Dzieje się tak, ponieważ nagły wzrost wody w organizmie rozregulowuje gospodarkę mineralną. Płyn zaczyna wypłukiwać potrzebne do funkcjonowania składniki, krew się rozcieńcza, a serce nie jest w stanie pompować jej zwiększonej ilości. Jeśli jednak 2 litry wody w ciągu dnia to dla ciebie za mało, pij więcej, ale kolejne porcje w większych odstępach czasu.

Nie potrafisz pohamować się przed jedzeniem dużych ilości czekolady? Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami naszego forum

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.