Trwa ładowanie...

Soczewica czerwona - wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, gotowanie

Soczewica czerwona nie jest dość popularnym produktem na naszych stołach. Ma ona jednak wiele wartości odżywczych i śmiało można po nią sięgać. Poza tym jest bardzo smaczna i można z niej przygotować wiele dań. Jakie właściwości ma soczewica czerwona? Jak ją przygotować?

Zobacz film: "Cudowne właściwości soczewicy"

spis treści

1. Charakterystyka soczewicy czerwonej

Soczewica jest rośliną jadalną należącą do grupy roślin bobowatych. Dzika soczewica jest spotykana w Grecji, Cyprze, Afganistanie, Iraku, Izraelu, Syrii, Turcji, Kazachstanie, Pakistanie, Uzbekistanie czy Turkmenistanie. Soczewica jest uprawiana w wielu miejscach na świecie także w Polsce. Najwięcej soczewiczy jest uprawianej w Kanadzie (ok. 42 proc. światowej produkcji), Indiach, Turcji oraz Stanach Zjednoczonych.

Soczewica jest rośliną strączkową. W jednym strąku znajdują się 1-3 płaskie nasiona, które są częścią jadalną rośliny.

Można wyróżnić różne rodzaje soczewicy:

 • soczewica zielona
 • soczewica czerwona
 • soczewica czarna
 • soczewica brązowa
 • soczewica żółta

Soczewica jest rośliną uprawianą od wielu wieków. Pierwsze wzmianki o soczewicy sięgają 9100 r. p.n.e. Wzmianki o soczewicy są także obecne w Biblii. Nasiona soczewiczy były postawą dań w starożytnym Egipcie, starożytnej Grecji oraz w starożytnym Rzymie.

Poznaj zdrowotne właściwości soczewicy
Poznaj zdrowotne właściwości soczewicy [5 zdjęć]

Soczewica wraca do łask. Ta zapomniana przez pewien czas roślina, określana niegdyś mianem „kawioru biednych”,...

zobacz galerię

2. Dlaczego warto spożywać soczewicę czerwoną?

Soczewica czerwona jest źródłem wielu witamin. Zawiera witaminy z grupy B:

 • witamina B1
 • witamina B2
 • witamina PP
 • witamina B5
 • witamina B6
 • witamina B9

Soczewica czerwona jest źródłem witaminy K. Poza tym jest to źródło cennych składników mineralnych takich jak magnez, fosfor, żelazo, cynk, potas, miedź oraz mangan. Soczewica czerwona posiada w swoim składzie niewiele sodu, co też wpływa na to, że jest polecana osobom z nadciśnieniem i chorobami serca]. W 100 g ugotowanej czerwonej soczewicy znajdziemy ok 120 kcal.

3. Liczne właściwości zdrowotne soczewicy

Soczewica jest rośliną lekkostrawną. Mogą spokojnie spożywać ją kobiety w ciąży, ponieważ zawiera dużo kwasu foliowego. Może być spożywana także przez diabetyków, ponieważ posiada niski indeks glikemiczny. Soczewica czerwona obniżą poziom złego cholesterolu we krwi. Zawiera także dużo błonnika pokarmowego.

Spożywanie soczewicy może zapobiegać chorobom serca i zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. Soczewica zawiera taniny, które spowalniają proces podziału komórek nowotworowych.

4. Jak gotować soczewicę?

Soczewica czerwona gotuje się bardzo szybko. W ciągu 10-15 minut mamy gotową soczewicę. Jest to danie łatwe w przygotowaniu. Gotuje się ją w proporcjach 1:2 (jedna szklanka soczewicy na w szklanki wody). Soczewica ma wchłonąć całą wodę. Jeżeli dodamy do soczewicy podczas gotowania soli ziarna staną się twardsze.

Soczewica czerwona dość szybo się rozgotowuje i można uzyskać z niej konsystencję kremu lub puree. Jeżeli do gotowania soczewicy dodamy koncentratu pomidorowego wydłuży nam się czas przygotowywania potrawy.

5. Soczewica jako podstawa do przygotowania smacznych dań

Soczewica czerwona może być bazą do przygotowania sosów, zup, gulaszów czy farszów. Stosuje się ją do przygotowania pierogów wegańskich, burgerów lub dodaje do sałatek. Soczewica może być także dodatkiem do dań mięsnych.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.