Kac - objawy, zapobieganie, metody na kaca
Budzimy się o poranku po imprezie suto zakrapianej alkoholem i już od momentu otworzenia oczu wiemy, że to będzie bardzo trudny dzień. Wszystko to przez kaca, czyli zespól dolegliwości pojawiających się po wypiciu zbyt dużej ilości napojów wyskokowych. Nazwa kac pochodzi od niemieckiego słowa Katzenjammer.
1. Objawy kaca
Kac, jak doskonale wiemy, nie wiąże się z niczym przyjemnym. Symptomy kaca to przede wszystkim ból głowy, ale również światłowstręt, wzmożone pragnienie, dreszcze, biegunka oraz nudności i wymioty.
Ponadto osoba, która wypiła za dużo, po przebudzeniu na kacu ma gorszy nastrój, jest rozdrażniona i smutna. Oprócz tego osoba na kacu jest szczególnie wrażliwa na wszelki hałas. Może mieć wstręt do jedzenia bądź wręcz przeciwnie – zjadać takie porcje posiłków, których normalnie nie zdołałaby spożyć. Osoba cierpiąca przez zatrucie alkoholowe, czyli mająca kaca, zazwyczaj nie jest w stanie na niczym się skoncentrować, może nie być zdolna do pracy.
2. Jak sobie poradzić z kacem?
Kiedy po przebudzeniu się, czujemy, że wczorajsze szaleństwa nie wyszły nam na dobre, to warto od razu zastosować sprawdzone sposoby na kaca.
Na początek warto odpowiednio nawodnić organizm. Wypijmy sporą ilość mineralnej wody niegazowanej. Możemy również wypić szklankę soku owocowego lub pomidorowego. Ten ostatni dostarczy organizmowi porcję potasu, co dobrze wpłynie na funkcjonowanie układu nerwowego.
Kolejną metodą na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z kacem jest aktywność fizyczna – najlepiej na świeżym powietrzu. Może to być spacer, jazda na rowerze lub na rolkach. Jeśli nie mamy możliwości poćwiczenia na zewnątrz, to możemy, będąc na kacu, również udać się na siłownię. Pamiętajmy jednak, by się nie przeforsowywać. Zarówno długie leżenie w łóżku, nieruszanie się z domu, jak i przetrenowanie się z pewnością nie pomogą nam pozbyć się kaca. Przed ćwiczeniami, warto wejść pod prysznic. Dzięki temu ożywimy swoje ciało i umysł.
Po powrocie z siłowni czy spacer zapewne będziemy głodni. Jakie jest najlepsze jedzenie na kaca? Na kaca doskonale sprawdza się rosół. Talerz tej zupy z pewnością postawi nas na nogi. Jeśli nie mamy ochoty na rosół, to również dobra na kaca jest jajecznica. Jej dodatkową zaletą jest to, że można ją bardzo szybko przygotować. Dodajmy do niej pomidory, popijmy sokiem pomarańczowym i poczujmy, jak wracają do nas siły.
Może się zdarzyć, że przez cały czas trwania kaca będzie nas odrzucać od jedzenia. Warto jednak się przełamać i wzmocnić organizm chociaż niewielką ilością stałego pokarmu.
Pamiętajmy też, by będąc na kacu zbyt wiele od siebie nie wymagać. Nie zamęczajmy się wyrzutami sumienia, pozwólmy sobie na odpoczynek. Zróbmy coś, co naprawdę lubimy. Być może będzie to spacer z psem, a może obejrzenie ulubionego serialu.
3. Jak zapobiegać kacowi?
Dzięki sposobom przedstawionym w powyższej części tego artykułu, możemy skutecznie złagodzić dolegliwości związane z kacem. Każdy z nas na pewno zdaje sobie też sprawę z tego, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Nie czekajmy więc, aż kac przyjdzie, aby z nim walczyć. Przygotujmy się na walkę z tym wrogiem znacznie wcześniej.
Zobacz także:
Jak uniknąć kaca? Przede wszystkim powinniśmy zjeść coś przed wyjściem na imprezę. Najlepiej, aby to był jakiś tłusty posiłek. „Ciężkie jedzenie” znacznie lepiej chroni przed wchłanianiem się alkoholu do krwi.
Jeśli za wszelką cenę chcemy uniknąć rano kaca, to możemy zaopatrzyć się w specjalne tabletki na kaca. Nie są one kosztowne, ale powinniśmy pamiętać, by przed zażyciem dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.
Podczas imprezy pamiętajmy o tym, by nie mieszać alkoholi. Picie różnorodnych trunków to częsta przyczyna kaca. Ponadto postarajmy się, po każdym kolejnym drinku czy kieliszku wina, coś przekąszać. Picie na pusty żołądek z pewnością nie jest dobrym pomysłem i powoduje kaca. Nie bez znaczenia są również płyny, którymi popijamy alkohol. Jeśli to możliwe, to zrezygnujmy ze słodkich napojów gazowanych, a wybierzmy soki owocowe. Dobrym pomysłem jest również popijanie od czasu do czasu niegazowanej wody mineralnej – dzięki temu zabezpieczymy się przed odwodnieniem. Oprócz tego, tuż przed zaśnięciem wypijmy około 500 ml wody.
Należy pamiętać o tym, by pomiędzy wypitymi kieliszkami zachować pewien odstęp czasowy. Zbyt szybkie picie obciąża wątrobę, przez co następnego dnia cierpimy przez kaca.
Istnieje wiele sposobów na kaca – niektóre mogą nam pomóc, inne nie. Dlaczego? Ponieważ metabolizm alkoholu w dużej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań. Warto więc spróbować różnych metod, aby znaleźć dla siebie tę najlepszą.