Trwa ładowanie...

Stabilizacja wagi

Stabilizacja wagi po diecie – jak tego dokonać? Efekt jojo spędza sen z oczu wszystkim odchudzającym się. Mało tego, że samo odchudzanie jest procesem wymagającym wielu wyrzeczeń i silnej woli, to jeszcze zostaje utrzymanie osiągniętej wagi. Wiele osób wpada w pułapkę, jaką jest szybka dieta. Nie jest to ani bezpieczne, ani najskuteczniejsze odchudzanie. Najpierw następuje szybka utrata kilogramów, a później równie szybkie ich zdobywanie. Jak uniknąć efektu jojo i zadbać o stabilizację wagi?

spis treści

1. Jakie ryzyko niesie szybka dieta?

Nie od dziś wiadomo, że im dłuższe i wolniejsze odchudzanie, tym bardziej skuteczniejsze i zdrowsze, a także trwalsze. Szybka dieta prowadzi jedynie do utraty wody z organizmu. Nie pomaga zrzucić kilogramów i spalić tłuszczu, niestety. Poza tym szybka dieta jest zazwyczaj uboga w witaminy i składniki mineralne, co prowadzi do zmniejszenia odporności i wystawia nasz organizm na skuteczny atak wirusów i bakterii.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Szybka dieta nie daje też organizmowi czasu, by ten przyzwyczaił się do innego sposobu odżywiania. Dlatego po odstawieniu diety, efekt jojo jest bardzo prawdopodobny. Jednym słowem, szybka dieta to nie jest bezpieczne odchudzanie. Optymalne tempo chudnięcia to 0,5-1 kilogram na tydzień.

Im wolniej chudniesz, tym dłużej utrzymasz szczupłą sylwetkę. Najskuteczniejsze odchudzanie to po prostu zmiana nawyków żywieniowych. Żeby nasz organizm się do nich przyzwyczaił, potrzebuje około pół roku.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, co to jest efekt jojo i jak go ewentualnie uniknąć. Efekt jojo to ponowne przybranie na wadze. Najczęściej powoduje go szybka dieta. Żeby nie dopuścić do powrotu nadwagi, należy przede wszystkim unikać wszelkich cudownych diet, które, co prawda, powodują szybki spadek wagi, ale równocześnie pustoszą nasz organizm.

2. Jak utrzymać wagę po diecie?

Najlepsze na odchudzanie jest jedzenie posiłków bogatych w błonnik. Dzięki niemu szybciej osiągamy uczucie sytości i poprawiamy przemianę materii. Błonnik znajduje się w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Stabilizacja wagi będzie łatwiejsza do uzyskania, jeżeli zaczniemy jeść częściej, ale mniej i nie zapomnimy o śniadaniu. Żeby nie być narażonym na efekt jojo, musisz uprawiać sporty. Pomocne będą biegi, jazda na rowerze, pływanie, a nawet spacery.

Osoby odchudzające się bardzo często myślą o diecie jako pewnym epizodzie w swoim życiu, który potrwa przez kilka miesięcy i pozostawi efekty na całe życie. Niestety, jeśli pragniemy utrzymać wagę, musimy zmienić złe nawyki żywieniowe na zawsze. Odrzucenie słodyczy i innych tuczących posiłków tylko na czas diety, nie zmieni naszego metabolizmu na całe życie. Gdy po kuracji odchudzającej powrócimy do naszych dawnych przyzwyczajeń, bardzo szybko znów przybierzemy na wadze. Dlatego też musimy pamiętać, by odchudzać się racjonalnie, bez popadania w skrajności żywieniowe.

Dr n. med. Aneta Kościołek
Stabilizacja wagi
Stabilizacja wagi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.