Trwa ładowanie...

Szkodzą jak alkohol. Sprawcy udaru i niewydolności serca

Avatar placeholder
18.12.2024 13:58
Ukryte zagrożenie. Naukowcy ostrzegają przed słodkimi napojami
Ukryte zagrożenie. Naukowcy ostrzegają przed słodkimi napojami (Getty Images / X)

Styl życia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a szczególnie na funkcjonowanie serca. Często skupiamy się na diecie i aktywności fizycznej, ale zapominamy, że również wybór napojów, po które sięgamy, może mieć kluczowe znaczenie. Tymczasem szwedzcy naukowcy alarmują, że słodzone napoje gazowane mogą zwiększać ryzyko chorób serca nawet bardziej niż inne formy cukru.

spis treści

1. Najgorszy napój

Najnowsze badania opublikowane w "Frontiers in Public Health" wskazują na niebezpieczeństwa związane z konsumpcją słodzonych napojów gazowanych. Naukowcy ze Szwecji ostrzegają, że te napoje mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu, niewydolności serca oraz migotania przedsionków bardziej niż cukier spożywany w innej postaci.

Badanie objęło 69 tys. 705 szwedzkich mężczyzn i kobiet, którzy w latach 1997-2009 dzielili się informacjami na temat swojej diety. Monitorowano trzy kategorie cukru: dodatki, smakołyki oraz słodzone napoje. Zdrowie uczestników obserwowano do 2019 r., co pozwoliło na ocenę wpływu spożycia cukru na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Wyniki badania są alarmujące. U 23 tys. 739 uczestników zdiagnozowano chorobę układu krążenia. Suzanne Janzi z Uniwersytetu Lund podkreśla, że płynne cukry nie zapewniają sytości jak cukry w postaci stałej, co może prowadzić do ich nadmiernego spożycia.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Produktów bogatych w cukry proste, jak słodycze i słodzone napoje, powinny unikać szczególnie osoby po pięćdziesiątce. Mogą one prowadzić do insulinooporności i zwiększonego ryzyka cukrzycy typu 2. Również tłuszcze trans i nadmiar soli w diecie są niebezpieczne, wpływając na zdrowie serca i ciśnienie krwi.

2. Konsekwencje nadmiernego spożycia cukru

Chociaż słodzone napoje okazały się największym zagrożeniem, badacze zauważyli, że spożywanie zbyt dużej ilości dodanego cukru w ogóle zwiększa ryzyko udaru i tętniaka. U osób z prawidłowym BMI zwiększone spożycie cukru zwiększyło również ryzyko niewydolności serca.

Naukowcy podkreślają, że mimo iż badania były prowadzone w Szwecji, ich wyniki mogą mieć różne zastosowanie w innych kulturach. Jednak to już kolejne badania, które udowadniają katastrofalny wpływ słodkich napojów na zdrowie.

- Energetyki, napoje owocowe, gazowane i mleka smakowe - to napoje o wysokiej zawartości cukru. W jednym przeglądzie systematycznym i metaanalizie z 2016 r. spożycie napojów słodzonych o dużej zawartości cukru zwiększyło ryzyko udaru mózgu o 13 proc. i zawału serca o 22 proc. – wyjaśnia dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy.

3. Uwaga na alkohol

Kolejnym zagrożeniem dla zdrowia serca jest alkohol. Regularne spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu, takich jak 10 g etanolu dziennie, może prowadzić do trwałych uszkodzeń serca. Alkohol przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, jest toksyczny dla komórek mięśnia sercowego oraz stanowi źródło pustych kalorii. Wszystko to zwiększa ryzyko otyłości oraz innych powiązanych schorzeń, co negatywnie wpływa na kondycję układu sercowo-naczyniowego.

Pomimo tych zagrożeń, istnieje wiele napojów, które mają pozytywny wpływ na serce. Woda jest podstawą zdrowego nawodnienia i powinna stanowić główne źródło płynów w codziennej diecie. Dodatkowo, soki warzywne, herbata oraz kawa spożywana z umiarem mogą korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Napoje te są bogate w przeciwutleniacze, które redukują stres oksydacyjny i zmniejszają ryzyko chorób serca aż o 45 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze