Trwa ładowanie...

Ta ilość napojów gazowanych sprawi, że ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrośnie

 Aleksandra Miłosz
Aleksandra Miłosz 29.11.2018 15:10
Ta ilość napojów gazowanych sprawi, że ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrośnie
Ta ilość napojów gazowanych sprawi, że ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrośnie

Z badań przeprowadzonych przez Euromonitor International wynika, że choć ilość spożywanych przez Polaków napojów gazowanych spada, to wciąż statystyczny mieszkaniec naszego kraju wypija ich 57 litrów. To zdecydowanie za dużo. Tym bardziej, że niedawno eksperci określili, jaka ilość napojów gazowanych wpijanych tygodniowo przyczynia się do rozwoju cukrzycy. Nie mamy dobrych wieści.

1. Wystarczy szklanka

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w "Journal of the Endocrine Society". Najpierw wzięli pod uwagę dotychczas przeprowadzone badania z całego świata. Analiza 36 raportów przyniosła jednakowe wnioski. Dla nikogo nie było zdziwieniem, że taka ilość zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy i innych przewlekłych chorych. W kolejnym kroku naukowcy próbowali ustalić, jak organizm reaguje na mniejsze ilości napojów gazowanych. Wyniki okazały się być niepokojące.

Zobacz także:

Przychodzi z pomocą, gdy inne metody zawodzą. Powinna go mieć każda mama

Zobacz film: "Jak rozpoznać cukrzycę?"

Już niecałe 0,5 l słodkich napojów z bąbelkami wypijanych w ciągu tygodnia zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 29 proc. Według niektórych naukowców szkodliwa może być już szklanka napoju tego typu. Pamiętajmy, że standardowa puszka gazowanego napoju to 330 ml płynu – to więcej niż możemy wypić w ciągu tygodnia.

Aby to potwierdzić, naukowcy przeanalizowali przypadki ponad 43 tys. osób w wieku od 45 do 74 lat. Przed rozpoczęciem eksperymentu u żadnego z badanych nie rozpoznano cukrzycy ani innych chorób przewlekłych. Jak więc to możliwe, że napój gazowany tak negatywnie wpływa na stan zdrowego człowieka?

Zobacz także:

2. Nie pij

Kiedy wpijasz słodki napój z bąbelkami, twój organizm zalewany jest przez glukozę i fruktozę, powodując wzrost poziomu cukru we krwi. To z kolei zaburza sposób w jaki trzustka uwalnia insulinę – hormon, który pomaga organizmowi wchłonąć cukier z krwi i przekształcić go na energię. Z czasem organizm będzie potrzebował większej dawki insuliny, by dostarczyć glukozę komórkom twojego ciała. Z biegiem czasu ta insulinooporność może przekształcić się w cukrzycę typu 2.

Co więcej, ludzie którzy piją słodkie napoje, mają o 10 proc. więcej tłuszczu trzewnego niż pozostali. To rodzaj tłuszczu, którego nie jesteś w stanie dostrzec gołym okiem, ponieważ ukrywa się w organach wewnętrznych, w przeciwieństwie do tłuszczu brzusznego, który znajduje się tuż pod twoją skórą. Ten rodzaj tłuszczu wiązany jest przez lekarzy nie tylko z cukrzycą, ale też z chorobami serca.

Dlatego nawet jeśli pijesz bardzo małe ilości napojów gazowanych, ryzyko zachorowania na cukrzycę jest bardzo duże. Jeśli chcesz uniknąć tej choroby, najlepiej w ogóle zrezygnuj z bąbelków. Zamień je na wodę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze