Tłuszcz czy woda? Sprawdź, dlaczego przytyłeś
Nasze przytycie może być spowodowane zatrzymaniem się wody w organizmie. To przez nią na wadze często widzimy o kilka kilogramów za dużo. Sprawdź, co może powodować zatrzymanie wody.
1. Dlaczego zatrzymuje się woda?
Najczęściej zatrzymanie wody spowodowane jest jej niedoborem w organizmie. Jeżeli niedostarczana jest odpowiednia ilość, później przy każdej okazji organizm zaczyna ją gromadzić. Co za tym idzie, nie oczyszcza się prawidłowo, a nerki zamiast wydalać wodę w moczu, zatrzymują ją i oddają do naczyń krwionośnych.
Nadmiar soli w organizmie, także może spowodować zatrzymanie się wody.
Czasem to objaw ciąży, wtedy hormony szaleją i zmienia się elastyczność naczyń krwionośnych, które się nadmiernie rozszerzają, wtedy ilość krwi w organizmie wzrasta.
Kobiety przed miesiączką czasami czują się jakby przytyły kilka kilo. Jest to spowodowane właśnie zatrzymaniem się wody w organizmie. Mija to po pierwszych dniach okresu.
2. Zatrzymanie wody spowodowane chorobami
Zatrzymanie wody może być związane ze zmianami hormonalnymi, niedoborami i zakrzepicą żylną. Objawia się wzrostem masy ciała i obrzękami najczęściej nóg i rąk. Temu objawowi towarzyszyć mogą bóle głowy oraz pogorszone samopoczucie i zmęczenie.
Gdy oprócz zatrzymania wody pojawia się duszność, może to oznaczać niewydolność serca.
Przy chorobach nerek może wystąpić wodobrzusze, a nawet obrzęk całej twarzy.
Gdy opuchlizna i obrzęk pojawiają się na rękach, łydkach i twarzy może to również świadczyć o problemach z tarczycą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.