Trwa ładowanie...

"Unikajmy, kiedy można unikać". Małgorzata Nagat o oleju palmowym (WIDEO)

Avatar placeholder
23.12.2019 14:54

Olej palmowy jest często przedstawiany jako największy wróg osób chcących odżywiać się zdrowo. Czy słusznie? Jest to przecież produkt, który stanowi niemal połowę produkcji olejów roślinnych na świecie.

1. Nie ma jednego oleju palmowego

Pod nazwą olej palmowy (lub tłuszcz palmowy) mogą tak naprawdę kryć się rożne produkty. Może to być olej z ziarna palmy oleistej. Na pierwszy rzut oka przypomina olej kokosowy, z tą różnicą, że ma żółtawy odcień. Uzyskuje się go z jasnych pestek owocu palmowego.

Może to być również olej z miąższu palmy oleistej. W stanie surowym ma intensywny, pomarańczowy kolor. Wszystko przez dużą zawartość karotenoidów. Po przetworzeniu zmienia kolor na biały. Już w tej postaci może być używany w kuchni, ale zazwyczaj przetwarza się go dalej, by uzyskać oleinę palmową i stearynę.

Ostatnim rodzajem jest częściowo utwardzony tłuszcz palmowy. Jest to ciało stałe, które ma znacznie większą odporność na działanie wysokiej temperatury. To właśnie proces utwardzania sprawia, że w tłuszczu zaczynają powstawać kwasy tłuszczowe trans, które mają negatywny wpływ na organizm.

2. Niezdrowy tłuszcz

Olej palmowy jest tłuszczem nasyconym, a te spożywane często i w nadmiarze są jednym z powodów rozwijania się wielu chorób serca. Są również jednym ze składników odpowiedzialnych za rozwój otyłości. Surowy olej palmowy nie jest groźny dla zdrowia. Dopiero jego utwardzona wersja ma bardzo zły wpływ na nasz organizm. Wszystko przez proces uwodorniania oleju, którego produktem ubocznym są niebezpieczne tłuszcze trans.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze