Trwa ładowanie...

WHO: Kobiety od 18 do 50 lat nie powinny w ogóle pić alkoholu. Dlaczego?

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że kobiety w wieku rozrodczym nie powinny pić alkoholu, ponieważ istnieje ryzyko, że kiedy zajdą w ciążę, zaszkodzą swojemu nienarodzonemu dziecku. Propozycja jest częścią projektu globalnego planu działań WHO ograniczającego picie alkoholu na lata 2022-2030.

Zobacz film: "Prof. Simon odradza leczenie amantadyną pacjentów z COVID-19"

spis treści

1. Kontrowersje wokół pomysłu WHO

WHO informuje, że nadmierne spożywanie alkoholu jest przyczyną około 3 milionów zgonów każdego roku, a ogólne obciążenie chorobami i urazami związanymi ze spożywaniem alkoholu pozostaje niedopuszczalnie wysokie. Alkohol jest rakotwórczy i może przyczyniać się do chorób serca, mózgu i innych narządów. Rada Wykonawcza WHO w swojej decyzji wezwała do przyspieszonych działań w celu ograniczenia szkodliwego spożycia alkoholu.

WHO: Kobiety od 18 do 50 lat nie powinny w ogóle pić alkoholu. Dlaczego?
WHO: Kobiety od 18 do 50 lat nie powinny w ogóle pić alkoholu. Dlaczego? (Getty Images)

Jednym z pomysłów organizacji jest ograniczenie picia alkoholu wśród kobiet wieku 18-50 lat z uwagi na potencjalną ciążę i ryzyko zaszkodzenia płodowi. O ile nie ma wątpliwości, że dla kobiet, które planują ciążę lub są w ciąży, zamysł jest słuszny, o tyle uniwersalizacja ograniczenia dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym wzbudza kontrowersje.

Christopher Snowdon z Institute of Economic Affairs nazwał tę poradę "nienaukową, protekcjonalną i absurdalną".

WHO przypomina, że alkohol może poważnie wpłynąć na rozwój nienarodzonego dziecka i zwiększyć ryzyko poronienia.

Propozycja jest częścią projektu globalnego planu działań WHO ograniczającego picie alkoholu na lata 2022-2030.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.