Trwa ładowanie...

Witaminy na odchudzanie

Witaminy na odchudzanie działają korzystnie na organizm i utrzymanie szczupłej sylwetki. Minerały zawarte w składnikach odżywczych pomagają spalić kalorie, zapobiegają odkładaniu tłuszczów oraz łagodzą uczucie głodu. Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, więc w procesie odchudzania również nie może ich zabraknąć. Szczególnie cenne to: witamina C (odpowiada za nawilżenie skóry) i witaminy z grupy B (biorą udział w spalaniu węglowodanów). Najlepiej dostarczać je organizmowi dzięki odpowiednio dobranej, zbalansowanej diecie, ale czasem pomocne mogą się okazać również suplementy.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

1. Witaminy wspomagające odchudzanie

Witaminy i składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowia i utrzymania szczupłej i zgrabnej sylwetki. Szczególnie cenne dla zdrowia w okresie odchudzania są witaminy z grupy B. Witaminy B1 i B2 biorą udział w spalaniu węglowodanów, B6 jest współodpowiedzialna za tworzenie czerwonych krwinek, podobnie działa witamina B12. Witamina B7 wspomaga przetwarzanie kwasów tłuszczowych.Witaminy z grupy B przyczyniają się do sprawnego działania tarczycy, która przy swoim nieprawidłowym funkcjonowaniu może mieć wpływ na masę ciała. Produkty zawierające witaminę B to: czosnek, orzechy włoskie, szpinak.

Witamina C jest również bardzo ważna dla zdrowia i szczupłej sylwetki, ponieważ odgrywa istotną rolę w syntezie noradrenaliny, substancji wydzielanej przez nadnercza, która wpływa na proces magazynowania tłuszczu. Witamina C zapewnia wchłanianie żelaza w organizmie i przeciwdziała zmęczeniu. Produkty, które zawierają dużo witaminy C to: czarna porzeczka, natka pietruszki, grejpfrut.

2. Dieta bogata w witaminy

Wszystkie diety, polegające na ograniczeniu lub wyłączeniu jakiegoś składnika z jadłospisu, niosą z sobą ryzyko pozbawienia organizmu potrzebnych mu przecież witamin. Wyjątkiem są diety, które polegają na zachowaniu odpowiednich proporcji kalorii pochodzących z białek (30 proc.), węglowodanów (40 proc.) i tłuszczów (30 proc.). Ten równy podział zapewnia prawidłową pracę hormonów, które są odpowiedzialne za metabolizm.

Diety polegają zwykle na ograniczeniu spożywanych tłuszczów, białek i węglowodanów. Jednak, bardziej czy mniej świadomie, pozbywamy się w ten sposób także cennych witamin. Skutki mogą być niestety mocno odczuwalne. Brak witamin grozi miedzy innymi osteoporozą. Bardzo ważną rolę odgrywa tu witamina D, która ma wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową, czyli po prostu na kości. Ta potrzebna nam substancja rozpuszcza się w tłuszczach, a nie może tego zrobić kiedy nie dostarczamy ich organizmowi.

Podczas stosowania diety często pojawia się także niedobór witaminy E, którą możemy znaleźć w olejach roślinnych, jajkach i orzechach, a także A, K i C. Czasami ich dostarczenie organizmowi w odpowiednich dawkach jest trudne. Pomocny może się więc okazać kompleks witamin i minerałów w formie tabletek.

Od dawna wiadomo, że najprostsze sposoby są najlepsze. Jeśli więc musimy się odchudzać, posłużmy się starym dobrym planem. Po pierwsze, jemy mniej, ale częściej. Po drugie, urozmaicamy posiłki, by było w nich wszystko, czego nasz organizm potrzebuje. Po trzecie, ruszamy się. I wcale nie będą nam wtedy potrzebne żadne specjalne diety ani sztuczne preparaty odchudzające. Zamiast tego lepiej sięgnąć po naturalne źródła witamin i minerałów, czyli po prostu zdrową żywność, a preperaty suplementujące - wybierać rozsądnie i starannie.

Lepiej też zrezygnować z tabletek odchudzających, syropów czy „cudownych” herbatek, a zamiast tego wybrać karnet na basen czy siłownię i dbać odpowiedni powiom witam w organizmie. W ten sposób będziemy mieć pewność, że robimy coś dobrego dla naszego ciała. Albo jeszcze lepiej, zacznijmy biegać czy jeździć na rowerze, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczmy na wystrzałową sukienkę, którą założymy, kiedy tylko znikną niepotrzebne boczki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.